Prospect Mucogrip 200 mg/30 mg comprimate filmate

Substanța activă: combinatii
Producator: Przedsiebiorstwo Produkcji Farmaceutycznej Hasco –
Clasa ATC: [R05X]: >> aparatul respirator >> preparate pentru tratamentul tusei >> alte preparate

Indicații Mucogrip 200 mg/30 mg comprimate filmate:

Mucogrip comprimate filmate conţine două substanţe active: ibuprofen şi pseudoefedrină.
Ibuprofen aparţine unui grup de medicamente cunoscute sub numele de medicamente antiinflamatoare nesteroidiene (AINS). AINS produc ameliorarea prin reducerea durerii şi a temperaturii crescute. Pseudoefedrina aparţine unui grup de medicamente numite vasoconstrictoare, care acţionează asupra vaselor de sânge de la nivelul nasului pentru a ameliora congestia nazală.

Mucogrip comprimate filmate este indicat pentru ameliorarea simptomelor congestiei nazale cu dureri de cap şi / sau febră la adulţi şi adolescenţi cu vârsta cuprinsă între 15 - 17 ani, care manifestă simptome de răceală obişnuită. Trebuie să luaţi acest medicament (această combinaţie) numai dacă aveţi nasul înfundat şi aveţi simptome de durere sau febra.

Dacă aveţi numai una dintre aceste simptome trebuie să vă adresaţi medicului dumneavoastră sau farmacistului despre utilizarea ibuprofenului sau a pseudoefedrinei în mod individual. Dacă după 5 zile de tratament nu vă simţiţi mai bine sau vă simţiţi mai rău trebuie să discutaţi cu medicul dumneavoastră.

Contraindicații:

Nu utilizaţi Mucogrip:
* dacă sunteţi alergic la ibuprofen sau clorhidrat de pseudoefedrină sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament.
* dacă aveţi vârsta sub 15 ani.
* dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi.
* dacă aţi avut o reacţie alergică sau astm bronşic, erupţii pe piele, mancărimi ale nasului, nas care curge sau edem facial când aţi utilizat acest medicament în trecut, ibuprofen, acid acetilsalicilic sau medicamente similare.
* dacă aveţi antecedente de ulcer gastric sau duodenal sau aţi avut săngerări gastrointestinale cauzate de administrarea de AINS.
* dacă aveţi afecţiuni de ficat sau de rinichi severe.
* dacă aveţi afecţiuni ale inimii (cum este insuficienţa coronariană).
* dacă aveţi antecedente de atac de cord (infarct miocardic).
* dacă aveţi tensiune arterială mare necontrolată
* dacă aţi avut un accident vascular cerebral sau aţi fost avertizat anterior că sunteţi la risc de a avea un accident vascular cerebral.
* dacă aveţi antecedente de convulsii (epilepsie).
* dacă aveţi tulburări neobişnuite în formarea elementelor din sânge.
* dacă aveţi o presiune crescută în interiorul ochiului (glaucom cu unghi închis).
* dacă aveţi dificultăţi la urinare cauzate de probleme de prostata.
* dacă aţi fost diagnosticat cu lupus eritematos sistemic (LES), o boală care afectează sistemul imunitar şi cauzează dureri articulare, modificări la nivelul pielii şi alte probleme.
* dacă utilizaţi:
* alte medicamente ce desfundă nasul (medicamente vasoconstrictoare) administrate oral sau pe nas (de exemplu fenilpropanolamină, fenilefrină, efedrină, xilometazolină sau oximetazolină) sau metilfenidat .
* medicamente pentru depresie, cum sunt inhibitori neselectivi de monoaminoxidază (cunoscuţi sub numele de IMAO, de exemplu iproniazid) sau aţi utilizat în ultimele 14 de zile.

Administrare Mucogrip 200 mg/30 mg comprimate filmate:

Luaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum este descris în acest prospect sau cum v-a recomandat medicul dumneavoastră sau farmacistul. Verificaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.

Acest medicament este destinat numai utilizării pe termen scurt. Trebuie să luaţi cea mai mică doză pentru cel mai scurt timp necesar pentru a ameliora simptomele. Nu luaţi mai mult de 5 zile, cu excepţia cazului în care medicul dumneavoastră vă recomandă astfel.

Doza recomandată este:
Adulţi şi adolescenţi cu vârsta de 15 ani şi peste: 1 comprimat la fiecare 6 ore dacă este necesar. Pentru simptome mai severe, luaţi 2 comprimate la fiecare 6 ore, dacă este necesar.

Nu depăşiţi niciodată doza zilnică maximă de 6 comprimate pe zi (echivalent a 1200 mg de ibuprofen şi 180 mg clorhidrat de pseudoefedrină).

Utilizarea la copii şi adolescenţi
Mucogrip nu trebuie să fie administrat la copii cu vârsta sub 15 ani.

Dacă utilizaţi mai mult Mucogrip decât trebuie
Întrerupeţi tratamentul şi adresaţi-vă imediat medicului dumneavoastră, chiar dacă vă simţiţi bine.

Compoziție Mucogrip 200 mg/30 mg comprimate filmate:

- Substanţele active sunt: ibuprofen 200 mg clorhidrat de pseudoefedrină 30 mg
- Celelalte componente sunt:
Nucleu lactoză monohidrat celuloză microcristalină amidonglicolat de sodiu (tip A) dioxid de siliciu coloidal anhidru stearat de magneziu
Film alcool polivinilic dioxid de titan (E 171) macrogol 3350 talc.

Precauții:

Înainte să luaţi Mucogrip, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului:
* dacă aveţi astm bronşic; utilizarea acestui medicament poate declanşa o criză de astm bronşic.
* dacă aveţi antecedente de afecţiuni gastro-intestinale (cum sunt hernie hiatală, hemoragie gastrointestinală, ulcer gastric sau duodenal).
* dacă aveţi diabet, din cauza posibilităţii apariţiei nefropatiei diabetice
* dacă aveţi hipertiroidism (hiperactivitate a glandei tiroide).
* dacă luaţi medicamente care interacţionează cu Mucogrip.

Interacţiunea cu testele de sânge
Pseudoefedrina are potenţialul de a interfera cu unele teste de sânge. Dacă urmează să efectuaţi un test de sânge şi utilizaţi acest medicament trebuie să vă adresaţi medicului dumneavoastră.

Copii şi adolescenţi
Mucogrip nu trebuie administrat la copii cu vârsta sub 15 ani.

Atenționări:

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor
Mucogrip poate provoca ameţeli şi / sau vedere înceţoşată şi, prin urmare, poate afecta temporar capacitatea dumneavoastră de a conduce vehicule şi de a folosi utilaje.

Mucogrip conţine lactoză.
Dacă medicul dumneavoastră v-a atenţionat ca aveţi intoleranţă la unele categorii de glucide, vă rugăm să-l întrebaţi înainte de a lua acest medicament.

Reacții adverse ale Mucogrip 200 mg/30 mg comprimate filmate:

Ca toate medicamentele, Mucogrip poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.
Opriţi tratamentul cu Mucogrip imediat şi adresaţi-vă imediat unui medic dacă aveţi:
* Semne de hemoragie intestinală, cum sunt: fecale de culoare roşu deschis (scaune), scaune negre lucioase, vărsături cu sânge sau particule întunecate care seamănă cu zaţul de cafea.
* Semne ale unei reacţii alergice grave, cum sunt: erupţii severe pe piele, descuamare a pielii, exfoliere sau vezicule, umflare a feţei, respiraţie şuierătoare inexplicabilă, senzaţia de scurtare a respiraţiei, vânătăi care apar foarte uşor.
Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Acestea includ orice reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. Frecvente (afectează între 1 şi 10 utilizatori din 100)
* indigestie, dureri abdominale, greaţă, vărsături, flatulenţă, diaree, constipaţie

Mai puţin frecvente (afectează între 1 şi 10 utilizatori din 1000)
* Dureri de cap, ameţeli, oboseală, dificultate de a adormi, agitaţie, iritabilitate sau stare de oboseală
* Tulburări de vedere
* Ulcere gastrice sau intestinale, uneori cu hemoragii şi perforaţii, agravare a colitei şi a bolii Crohn
* Erupţii trecătoare pe piele

Rare (afectează între 1 şi 10 utilizatori din 10000)
* Tinitus (zgomote în urechi)
* Afectare a rinichilor

Foarte rare (afectează mai puţin de 1 utilizator din 10,000)
* Probleme în producerea de celule din sânge şi de aceea puteţi face mai uşor vânătăi sau puteţi fi mai susceptibil la infecţii
* Reacţii alergice severe
* Reacţii psihotice şi depresie
* Tensiune arterial mare, palpitaţii, infarct miocardic
* Afectare a ficatului
* Reacţii severe pe piele
* Afectare a rinichilor sau dificultăţi la urinare

Interacțiuni cu alte medicamente:

Spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi, aţi luat recent sau s-ar putea să luaţi orice alte medicamente.
Unele medicamente care sunt anticoagulante (medicamente pentru subţierea sângelui) (de exemplu acid acetilsalicilic, warfarină, ticlopidină), unele medicamente pentru tensiune arterială mare (inhibitori ECA - de exemplu captopril, beta-blocante, antagonişti ai receptorilor angiotensinei II) şi alte medicamente pot influenţa sau pot fi influenţate de tratamentul cu ibuprofen.
Trebuie să cereţi întotdeauna sfatul medicului dumneavoastră sau al farmacistului înainte de a utiliza ibuprofen sau pseudoefedrină concomitent cu alte medicamente.

Spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului în special dacă luaţi:
- medicamente antiplachetare şi anticoagulante orale (pentru subţierea sângelui / prevenirea formării cheagurilor de sânge, de exemplu acid acetilsalicilic, warfarină, ticlopidină),
- alte AINS inclusiv doze mari de acid acetilsalicilic,
- glicozide cardiace (exemplu digoxină),
- corticosteroizi,
- heparină injectabilă,
- unele medicamente pentru depresie (exemplu litiu, inhibitori selectivi ai recaptării serotoninei (SSRI), inhibitori de monoaminooxidază A (IMAO),
- metotrexat în doze mari (mai mult de 20 mg pe săptămână),
- antibiotice chinolone (utilizate pentru tratamentul unei game largi de infecţii),
- ciclosporină, tacrolimus şi trimetoprim,
- medicamente pentru tratamentul hipertensiunii arteriale (tensiune arterială mare),
- medicamente împotriva migrenei (inclusiv alcaloizi derivaţi de ergotamină),
- zidovudină (un medicament pentru tratamentul HIV/SIDA),
- preparate ce conţin Ginkgo biloba.

Mucogrip nu trebuie utilizat concomitent cu:
- alte medicamente vasoconstrictoare utilizate ca decongestionante nazale, administrate pe cale orală sau nazal (de exemplu fenilpropanolamină, fenilefrină şi efedrină) sau metilfenidat,
- inhibitori neselectivi ai monoaminoxidazei (IMAO) (cum este iproniazid) care sunt recomandaţi pentru tratamentul anumitor tulburări depresive.

Datorită administrării pseudoefedrinei se poate produce un răspuns hipertensiv acut în perioada perioperatorie. Prin urmare, trebuie să întrerupeţi tratamentului cu Mucogrip cu câteva zile înainte de operaţie şi să informaţi medicul anestezist.

Mucogrip împreună cu alimente, băuturi şi alcool
Comprimatele trebuie luate fără a fi mestecate, cu un pahar de apă, de preferinţă în timpul meselor. Comprimatele nu trebuie luate cu băuturi care conţin alcool etilic

Administrarea de Mucogrip 200 mg/30 mg comprimate filmate în sarcină / alaptare:

Dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, credeţi că aţi putea fi gravidă sau dacă intenţionaţi să rămâneţi gravidă, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament.

Mucogrip este contraindicat în timpul sarcinii şi alăptării. Atleţi Clorhidratul de pseudoefedrină poate determina rezultate pozitive la testele antidoping.

Prezentare ambalaj:

Mucogrip se prezintă sub formă de comprimate filmate rotunde, de culoare albă. Un ambalaj conţine 10 sau 20 comprimate filmate.

Condiții de păstrare:

Nu lăsaţi acest medicament la vederea şi îndemâna copiilor.
Nu utilizaţi acest medicament după data de expirare înscrisă pe cutie sau pe blister. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.
A se păstra la temperaturi sub 25 grade C. A se păstra în ambalajul original. Păstraţi blisterul în cutie.
Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să eliminaţi medicamentele care nu vă mai sunt necesare. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.
Medicamente cu indicații asemănătoare cu Mucogrip 200 mg/30 mg comprimate filmate(din aceeași clasă):
Dacă ați descoperit inexactități în prospectul Mucogrip 200 mg/30 mg comprimate filmate vă rugăm să ne sesizați printr-un mesaj rapid de pe pagina de contact. Mulțumim anticipat!
Echipa ROmedic nu încurajează autotratamentul. Este foarte periculos să luați medicație fără indicația medicului. Nu există medicament "sigur", toate au efecte adverse, dintre care unele pot fi fatale. Prospectul medicamentului nu este suficient...există medicamente care pot fi nocive doar în anumite condiții, nespecificate pe prospect. ROmedic nu își asumă responsabilitatea asupra efectelor pe care acest site le are asupra vizitatorilor.
 
 
 
Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.