Prospect Vicks AntiGrip Complex 500 mg/200 mg/10 mg pulbere pentru soluţie orală

Substanța activă: combinații
Producator: Wrafton Laboratories Limited, Marea Britanie
Clasa ATC: [R05X]: >> aparatul respirator >> preparate pentru tratamentul tusei >> alte preparate

Indicații Vicks AntiGrip Complex 500 mg/200 mg/10 mg pulbere pentru soluţie orală:

Vicks AntiGrip Complex este destinat ameliorării simptomelor de răceală şi gripă.
Acesta conţine trei substanţe active:
- Paracetamolul este bine cunoscut pentru acțiunea sa împotriva durerii (analgezic). Este eficient împotriva durerii, inclusiv dureri de cap și dureri în gât și de asemenea, poate reduce febra (antipiretic).
- Guaifenesina (un expectorant) fluidifică secreţiile respiratorii şi ameliorează tusea productivă.
- Clorhidratul de fenilefrină (un medicament ce desfundă nasul) reduce inflamația de la nivelul nasului, astfel desfundă nasul înfundat.
Trebuie să folosiți Vicks AntiGrip Complex numai dacă aveți durere sau febră, nas înfundat și tuse productivă.

Contraindicații:

Nu luați Vicks AntiGrip Complex dacă:
- sunteți alergic la paracetamol, guaifenesină, clorhidrat de fenilefrină sau la oricare dintre celelalte componente
- aveți o boală de inimă
- aveți tensiune arterială mare (hipertensiune arterială)
- aveți o afecţiune a ficatului sau insuficiență renală severă
- aveți glanda tiroidă foarte activă
- aveți diabet zaharat
- aveți glaucom cu unghi închis (tensiune mare la nivelul ochilor)
- aveți porfirie, o afecțiune ereditară caracterizată prin cantități excesive de pigmenți în urină
- urmați tratament cu antidepresive triciclice
- urmați tratament cu beta blocante
- urmați tratament cu inhibitori de monoaminoxidază (IMAO) – utilizați în tratamentul depresiei sau a bolii Parkinson – sau ați urmat tratament cu aceștia în ultimile 14 zile
- luați medicamente pentru scăderea tensiunii arteriale sau pentru tratamentul senzației de apăsare în piept.

Nu administraţi Vicks AntiGrip Complex copiilor cu vârsta sub 12 ani.

Administrare Vicks AntiGrip Complex 500 mg/200 mg/10 mg pulbere pentru soluţie orală:

Luaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum v-a spus medicul sau farmacistul; discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.

Doze
Acest medicament este o pulbere care trebuie dizolvată în apă și administrată ca o băutură fierbinte. Se toarnă un plic de pulbere într-o cană de dimensiuni standard și se umple cu apă fierbinte, dar nu clocotită (aproximativ 250 ml). Se lasă să se răcească până la o temperatură la care poate fi consumată.

Adulți și copii cu vârsta peste 12 ani:
1 plic la fiecare 4-6 ore, după cum este necesar. Nu luați mai mult de 4 plicuri într-un interval de 24 de ore.

Nu se administrează copiilor cu vârsta sub 12 ani.

A nu se depăși doza recomandată.

Nu utilizați acest medicament cu băuturi alcoolice.

Nu este recomandată utilizarea pe termen lung a acestui medicament. Dacă simptomele persistă pentru mai mult de 3 zile sau se înrăutățesc, adresați-vă medicului dumneavoastră.

Dacă luaţi mai mult Vicks AntiGrip Complex decât trebuie
Solicitați imediat asistență medicală în cazul în care ați luat accidental mai mult decât trebuie sau dacă i s-a administrat unui copil mai mult decât este recomandat, chiar dacă dumneavoastră sau copilul dumneavoastră vă simțiți bine, din cauza riscului de apariție întârziată a leziunilor grave la nivelul ficatului.

Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă farmacistului.

Compoziție Vicks AntiGrip Complex 500 mg/200 mg/10 mg pulbere pentru soluţie orală:

Fiecare plic din acest medicament oferă o singură doză care conține substanțele active: paracetamol 500 mg, guaifenesină 200 mg și clorhidrat de fenilefrină 10 mg.
Celelalte componente sunt: zahăr, acid citric, acid tartric, ciclamat de sodiu, citrat de sodiu, aspartam (E 951), acesulfam de potasiu, mentol pulverizat, aromă de lămâie, aromă de suc de lămâie, galben de chinolină (E104).

Precauții:

Important: Conține paracetamol. A nu se administra împreună cu orice alte produse care conțin paracetamol.
În caz de supradozaj, trebuie căutată imediat asistență medicală, chiar dacă vă simțiți bine, din cauza riscului de apariție întârziată a leziunilor grave ale ficatului. Nu utilizați împreună cu orice alt medicament pentru gripă, răceală sau cu produse ce desfundă nasul.

Înainte să luaţi Vicks AntiGrip Complex , adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă:
• aveți o problemă cu funcționarea ficatului
• sunteți de sex masculin și aveți prostata mărită, deoarece este posibil să aveți o dificultate mai mare la urinare
• aveți o problemă cu circulația sângelui (inclusiv sindromul Raynaud)
• aveți tuse persistentă sau cronică, cum este tusea cauzată de fumat, astm bronșic, bronșită cronică sau emfizem pulmonar.

Atenționări:

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor
Acest medicament poate provoca amețeală sau stare de confuzie. Nu conduceţi vehicule şi nu folosiţi utilaje dacă sunteţi afectaţi.

Informaţii importante privind unele componente ale Vicks AntiGrip Complex:
Acest medicament conţine:
• Aspartam (E951), o sursă de fenilalanină. Poate fi dăunător pentru persoanele cu fenilcetonurie.
• Zahăr. Dacă medicul dumneavoastră v-a atenţionat că aveţi intoleranţă la unele categorii de glucide, vă rugăm să-l întrebaţi înainte de a lua acest medicament.
• Sodiu (157 mg per doză). Acest lucru trebuie avut în vedere la pacienţii care urmează o dietă cu restricție de sodiu.

Reacții adverse ale Vicks AntiGrip Complex 500 mg/200 mg/10 mg pulbere pentru soluţie orală:

Ca toate medicamentele, Vicks AntiGrip Complex poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.
Dacă prezentați oricare dintre următoarele reacții adverse grave, opriți imediat administrarea medicamentului şi adresaţi-vă de urgenţă unui specialist .

• Au fost raportate cazuri foarte rare de reacţii grave la nivelul pielii. Rar pot să apară reacții alergice (cum sunt erupții cutanate sau urticarie). Pot să apară foarte rar, reacții alergice severe (anafilaxie), respirație șuierătoare sau dificultăți la respirație.
(Rar: afectează mai puțin de 1 din 1000 de persoane, dar mai mult de 1 din 10000 de persoane; Foarte rare: afectează mai puţin de 1 din 10000 de persoane).

Legate de paracetamol, pot să apară foarte rar anumite tulburări ale celulelor sanguine şi pancreatită (inflamaţie a pancreasului) (afectează mai puţin 1 din 10000 de persoane)

Alte reacţii adverse

Frecvenţa → Reacţia adversă
Frecvente (afectează mai puțin de 1 din 10 persoane, dar mai mult de 1 din 100 de persoane). → Pierderea poftei de mâncare, greață sau vărsături
Rare (afectează mai puțin de 1 din 1000 de persoane, dar mai mult de 1 din 10000 de persoane). → Reacţii alergice uşoare (cum sunt erupţii trecătoare pe piele sau blânde) Dureri de stomac, diaree Dureri de cap, amețeli Bătăi rapide ale inimii (palpitaţii); Hipertensiune arterială Probleme cu somnul (insomnie), nervozitate, tremurături (tremor), iritabilitate, neliniște, confuzie sau anxietate.

Raportarea reacţiilor adverse
Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Acestea includ orice reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. De asemenea, puteţi raporta reacţiile adverse direct prin intermediul sistemului naţional de raportare, ale cărui detalii sunt publicate pe web-site-ul Agenţiei Naţionale a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale http://www.anm.ro/. Raportând reacţiile adverse, puteţi contribui la furnizarea de informaţii suplimentare privind siguranţa acestui medicament.

Interacțiuni cu alte medicamente:

Vă rugăm spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului înainte să luați Vicks AntiGrip Complex dacă utilizați:
• medicamente care conțin paracetamol sau alte medicamente care desfundă nasul pentru raceală si gripă.
Dacă luați acestea, nu utilizați Vicks AntiGrip Complex .
• inhibitori de monoaminoxidază (IMAO), utilizați în tratamentul depresiei sau bolii Parkinson. Nu luați Vicks AntiGrip Complex dacă ați luat IMAO în ultimele 14 zile.
• antidepresive triciclice pentru depresie, cum sunt amitriptilina sau imipramina.
• medicamente pentru tensiune arterială mare (antihipertensive), inclusiv beta-blocante, sau medicamente pentru îmbunătățirea funcției inimii sau pentru corectarea ritmului neobișnuit de bătaie al inimii (digoxină, lanoxin, digitoxina).
• fenotiazine (care sunt utilizate fie ca medicamente antipsihotice pentru tratamentul unor boli, cum sunt schizofrenia sau paranoia, fie pentru a preveni greața și vărsăturile).
• medicamente pentru greață și vărsături (cum este metoclopramidul sau domperidona)
• medicamente pentru subțierea sângelui (anticoagulante), cum este warfarina sau alte anticoagulante cumarinice
• medicamente pentru tratamentul valorilor mari ale colesterolului în sânge (cum este colestiramina)
• sedative (barbiturice)
• probenecid sau AZT (zidovudină)
• izoniazidă (utilizată în tratamentul sau prevenția tuberculozei)

Utilizarea Vicks AntiGrip Complex împreună cu alimente şi băuturi
Nu luați acest medicament cu băuturi alcoolice.

Administrarea de Vicks AntiGrip Complex 500 mg/200 mg/10 mg pulbere pentru soluţie orală în sarcină / alaptare:

Nu este recomandată utilizarea Vicks AntiGrip Complex în timpul sarcinii sau alăptării: trebuie să vă adresați medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de utilizare.

Prezentare ambalaj:

Vicks AntiGrip Complex este o pulbere de culoare aproape albă, ambalată în plicuri laminate, în cutie. Produsul este disponibil în cutii cu 5 și 10 plicuri.

Este posibil ca nu toate mărimile de ambalaj să fie comercializate.

Condiții de păstrare:

A nu se lăsa la îndemâna şi vederea copiilor.

A se păstra la temperaturi sub 25°C.

Nu utilizaţi Vicks AntiGrip Complex după data de expirare înscrisă pe plic sau pe cutie. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.

Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să eliminaţi medicamentele care nu vă mai sunt necesare. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.
Alte medicamente cu substanța activă combinații:
Medicamente cu indicații asemănătoare cu Vicks AntiGrip Complex 500 mg/200 mg/10 mg pulbere pentru soluţie orală(din aceeași clasă):
Dacă ați descoperit inexactități în prospectul Vicks AntiGrip Complex 500 mg/200 mg/10 mg pulbere pentru soluţie orală vă rugăm să ne sesizați printr-un mesaj rapid de pe pagina de contact. Mulțumim anticipat!
Echipa ROmedic nu încurajează autotratamentul. Este foarte periculos să luați medicație fără indicația medicului. Nu există medicament "sigur", toate au efecte adverse, dintre care unele pot fi fatale. Prospectul medicamentului nu este suficient...există medicamente care pot fi nocive doar în anumite condiții, nespecificate pe prospect. ROmedic nu își asumă responsabilitatea asupra efectelor pe care acest site le are asupra vizitatorilor.
 
 
 
Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.