Prospect Coldrex Broncho, sirop

Substanța activă: guaifenesinum
Producator: Wrafton Laboratories Ltd., Marea Britanie
Clasa ATC: [R05CA]: aparatul respirator >> preparate pentru tratamentul tusei >> expectorante fara combinatii cu antitusive >> expectorante

Indicații Coldrex Broncho, sirop:

Coldrex Bronho este un sirop utilizat ca expectorant şi calmant al inflamaţiei căilor respiratorii. Ameliorează tusea - inclusiv cea din bronşită, în special în cazul asocierii cu răceala şi gripa. Are de asemenea o acţiune protectoare, calmantă, ameliorând senzaţia de disconfort de la nivelul gâtului ( iritaţie, durere, senzaţie de gâdilare).

Guaifenezina este un expectorant (diluează secreţiile, permiţând eliminarea lor mai uşor prin tuse). Glucoza lichidă şi siropul de melasă sunt calmante ale inflamaţiei.

Contraindicații:

Nu utilizaţi Coldrex Broncho:
- dacă sunteţi alergic (hipersensibil) la guaifenezină, glucoză lichidă, melasă sau la oricare dintre celelalte componente ale medicamentului;
- la copii cu vârsta sub 2 ani

Administrare Coldrex Broncho, sirop:

Adulţi(inclusiv vârstnici) şi adolescenţi:
Doza recomandată este de 10 ml Coldrex Broncho sau 2 măsuri dozatoare (200 mg guaiafenezină) administrată oral până la de 4 ori pe zi.
Copii cu vârsta cuprinsă între 6 şi 12 ani:

Doza recomandată este de 5 ml Coldrex Broncho sau o măsură dozatoare (100 mg guaiafenezină) administrată oral până la de 4 ori pe zi.
Copii cu vârsta cuprinsă între 2 şi 6 ani

Doza recomandată este de 2,5 ml Coldrex Broncho (50 mg guaiafenezină) administrată oral până la de 4 ori pe zi; în acest caz este necesară utilizarea unei măsuri dozatoare adecvate.
În cazul în care simptomele persistă peste 5 zile şi/sau în cazul în care apare febră, mergeţi la medicul dumneavoastră şi nu mai utilizaţi Coldrex Broncho.

Dacă utilizaţi mai mult decât trebuie din Coldrex Broncho
Adresaţi-vă imediat medicului dumneavoastră şi spuneţi-i cu exactitate cât de mult aţi luat. Medicul dumneavoastră vă va sfătui ce să faceţi.

Administrarea unei cantităţi mai mari decât dozele recomandate în acest prospect poate provoca greaţă şi vărsături.

Dacă uitaţi să utilizaţi Coldrex Broncho
Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată.
Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest produs, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Compoziție Coldrex Broncho, sirop:

Substanţele active sunt guaifenezină 100 mg, glucoză lichidă 3000 mg şi melasă 1350 mg.

Celelalte componente sunt: macrogol 300, caramel (E 150), ciclamat de sodiu, acid acetic glacial, benzoat de sodiu (E 211), aromă de licviriţie anisată 510877E, tinctură capsici, acesulfam de potasiu, metabisulfit de sodiu (E 223), gumă Xanthan (Keltrol TF), ulei anisi
Levomentol, camfor (racemic), apă purificată.

Precauții:

Aveţi grijă deosebită când utilizaţi Coldrex Broncho
La copii Coldrex Broncho se va administra numai la indicaţia medicului.

În caz de tuse persistentă trebuie exclusă o posibilă afecţiune cronică.
În timpul tratamentului pacientul trebuie să depună eforturi voluntare pentru a expectora. Tusea productivÇŽ reprezintÇŽ un mecanism fundamental în apÇŽrarea bronho-pulmonarÇŽ. Apariţia tusei productive în timpul tratamentului nu trebuie inhibată prin administrarea de medicamente antitusive sau antisecretoare.

Atenționări:

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor
Coldrex Broncho nu are nici o influenţă asupra capacităţii dumneavoastră de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje.

Informaţii importante privind unele componente ale Coldrex Broncho
Acest medicament conţine glucoză şi melasă; pacienţii cu diabet zaharat vor ţine cont de aportul de glucide al medicamentului (conţinut în carbohidraţi - 3,6 g/5 ml); dacă medicul dumneavoastră v-a atenţionat ca aveţi intoleranţă la unele categorii de glucide, vă rugăm să-l întrebaţi înainte de a lua acest medicament.
Medicamentul conţine metabisulfit de sodiu (E 223) care poate provoca rar reacţii de hipersensibilitate grave şi bronhospasm.

Reacții adverse ale Coldrex Broncho, sirop:

Ca toate medicamentele, Coldrex Broncho poate determina reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.

Reacţiile adverse sunt clasificate în funcţie de frecvenţă, folosind următoarea convenţie:
- foarte frecvente (apar la mai mult de 1 din 10 persoane);
- frecvente (apar la mai puţin de 1 din 10 persoane);
- mai puţin frecvente (apar la mai puţin de 1 din 100 persoane);
- rare (apar la mai puţin de 1 din 1000 persoane);
- foarte rare (apar la mai puţin de 1 din 10000 persoane);
- cu frecvenţă necunoscută (care nu poate fi estimată din datele disponibile).

Rare
Tulburări vasculare: Edem
Tulburări ale sistemului imunitar: Alergii (excluzând angioedem)
Tulburări gastro-intestinale: Hemoragie, durere abdominală, diaree, greaţă, vărsături.
Tulburări psihice: Depresie, confuzie, halucinaţii
Afecţiuni cutanate şi ale ţesutului subcutanat: Mâncărime, erupţie trecătoare pe piele, transpiraţii, purpură, angioedem, urticarie

Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravÇŽ sau dacă observaţi orice reacţie adversÇŽ nemenţionatÇŽ în acest prospect, vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Interacțiuni cu alte medicamente:

Vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi sau aţi luat recent orice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fără prescripţie medicală.
Asocierea Coldrex Broncho cu medicamente antitusive sau parasimpatolitice este iraţională.
Dacă urmează să vi se facă analize de urină spuneţi medicului că urmaţi tratament cu Coldrex Broncho, deoarece guaifenezina poate să producă reacţii fals pozitive pentru determinările urinare ale acidului 5-hidroxiindolacetic (5-HIAA) şi ale acidului vanilmandelic (VMA)

Utilizarea Coldrex Broncho cu alimente şi băuturi
Nu se cunosc interacţiuni cu alimentele sau băuturile.

Administrarea de Coldrex Broncho, sirop în sarcină / alaptare:

Adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua orice medicament.
Datele privind utilizarea guaifenezinei în timpul sarcinii sunt insuficiente; guaifenezina se excretă în cantităţi mici în lapte; de aceea Coldrex Broncho poate fi utilizat în timpul sarcinii sau alăptării numai la recomandarea medicului, după analiza raportului risc/beneficiu.

Prezentare ambalaj:

Coldrex Broncho se prezintă sub formă de lichid vâscos de culoare brună, cu miros de anisi şi de lemn dulce şi gust de anisi, lemn dulce şi melasă.
Este disponibil în cutii cu un flacon din sticlă incoloră a 100 ml sau a 160 ml sirop şi o măsură dozatoare gradată la 5 ml.

Condiții de păstrare:

Nu utilizaţi Coldrex Broncho după data de expirare înscrisă pe ambalaj după EXP. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.
Acest medicament nu necesită condiţii speciale de păstrare.
A se utiliza în cel mult 3 luni după prima deschidere a flaconului.
A nu se lăsa la îndemâna şi vederea copiilor.
Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei menajere sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să eliminaţi medicamentele care nu vă mai sunt necesare. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.
Alte medicamente cu substanța activă guaifenesinum:
Medicamente cu indicații asemănătoare cu Coldrex Broncho, sirop(din aceeași clasă):
Dacă ați descoperit inexactități în prospectul Coldrex Broncho, sirop vă rugăm să ne sesizați printr-un mesaj rapid de pe pagina de contact. Mulțumim anticipat!
Echipa ROmedic nu încurajează autotratamentul. Este foarte periculos să luați medicație fără indicația medicului. Nu există medicament "sigur", toate au efecte adverse, dintre care unele pot fi fatale. Prospectul medicamentului nu este suficient...există medicamente care pot fi nocive doar în anumite condiții, nespecificate pe prospect. ROmedic nu își asumă responsabilitatea asupra efectelor pe care acest site le are asupra vizitatorilor.
 
 
 
Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.