Prospect Rubifen 2,5% gel

Substanța activă: ketoprofenum
Producator: Antibiotice SA Romania
Categoria: Articulatii, oase, muschi
Grupa farmaceutică: produse topice pentru dureri articulare si musculare; antiinflamatoare nesteroidiene de uz topic.
Tip: Gel

Indicații Rubifen 2,5% gel:

Tratament local simptomatic al durerilor musculare sau osteoaroculare de natura traumatica (contuzii, entorse, luxatii) sau reumatice (poliartrita reumatoida. spondilartrita anchilopoietica, puseuri inflamatori acute ale artrozelor, discopatii, forme extraarticulare de reumatism, artrite acute, inclusiv acces da guta).

Contraindicații:

- hipersensibilitate la ketoprofen sau la oricare dintre componentele produsului;
hipersensibilitate la alte antiinflamatoare nesteroidiene;
- leziuni cutanate: dermatoze umede, eczeme, leziuni infectate, arsuri sau plagi;
- copii sub 15 ani;
- trimestrul III de sarcina.

Administrare Rubifen 2,5% gel:

Gelul se aplica pe piele la nivelul zonei afectate de 1 -2 ori pe zi, masand usor.
in cazul in care produsul se utilizeaza intensiv in cadrul procedurilor de masaj, se recomanda ca cel care aplica produsul sa poarte manusi.

Compoziție Rubifen 2,5% gel:

100 g gel contin ketoprofen 2,5 g si excipienti: Carbomer 940, alcool etilic, propienglicol, trietanolamina, apa purificata.

Precauții:

Administrarea locala indelungata poate provoca sensibilizare sau iritatie locala. In cazul aparitiei unei reactii cutanate tocate, se impune oprirea tratamentului.
Se va evita aplicarea pe suprafete intinse.
Rubifen® 2,5% nu se va administra pe zone cu plagi sau leziuni cutanate.
Se va evita contactul cu mucoasele si ochi.
Nu se recomanda aplicarea sub pansament ocluziv.
Se va evita expunerea la soare sau radiatii ultraviolete pe perioada tratamentului si 2 saptamani dupa oprirea tratamentului, din cauza riscului de fotosensibilizare.

Atenționări:

Capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje
Rubifen® 2,5% nu influenteaza capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje.

Reacții adverse ale Rubifen 2,5% gel:

Ca reactii adverse s-au raportat:
-reactii cutanate locale: dermatita de contact, eczeme, urticarie, fenomene de fotosensibilizare; foarte rar, pot sa apara reactii cutanate severe de tipul eczemei buloase sau flictenulare;
-reactii de hipersensibilitate: cutanate, respiratorii (dispnee si crize de astm bronsic la pacientii cu alergie la ketoprofen sau la alte antiinflamatoare nesteroidiene inrudite sau la cei cu idiosicrazie la acestea); rareori, reactii generale de tip anafilactic.

Supradozajul:

Aplicarea gelului in cantitati foarte mari poate determina exacerbarea reactiilor adverse, iritatie, eritem, prurit.
In caz de supradozaj se intrerupe administrarea produsului.

Interacțiuni cu alte medicamente:

Nu sau raportat interactiuni cu alte medicamente. Totusi se recomanda monitorizarea pacientilor tratati cu anticoagulante cumarinice.

Administrarea de Rubifen 2,5% gel în sarcină / alaptare:

La om s-au semnalat efect semnificative. Cu toate acestea, sunt necesare studii epidemiologice suplimentare pentru a confirma absenta oricarui risc.
Administrarea antiinflamatoare nesteroidiene (inhibitoare de ciclooxigenaza) in trimestrul III de sarcina poate intarzia travaliul; de asemenea, prezenta risc potential de toxicitate cardiopulmonara la fat (hipertensiune pulmonara cu inchiderea prematura a canalului arterial) si disfunctie renala, mergand pana la insuficienta renala cu oligohidramnios.
in trimestrele I si II de sarcina folosirea ketoprofenului, ca si a altor antiinflamatoare nesteroidiene, trebuie facuta cu prudenta si numai dupa evaluarea raportului risc potential fetat/beneficiu terapeutic matern. in ultimul trimestru de sarcina ketoprofenul este contraindicat.
Antiinflamatoarele nesteroidiene se excreta in lapte, de aceea se recomanda evitarea administrarii la femeile care alapteaza.

Condiții de păstrare:

A nu se utiliza dupa data de expirare inscrisa pe ambalaj.
A se pastra la temperaturi sub 25 grade C, in ambalajul original.
A nu se lasa la indemana copiilor.
Alte medicamente cu substanța activă ketoprofenum:
Dacă ați descoperit inexactități în prospectul Rubifen 2,5% gel vă rugăm să ne sesizați printr-un mesaj rapid de pe pagina de contact. Mulțumim anticipat!
Echipa ROmedic nu încurajează autotratamentul. Este foarte periculos să luați medicație fără indicația medicului. Nu există medicament "sigur", toate au efecte adverse, dintre care unele pot fi fatale. Prospectul medicamentului nu este suficient...există medicamente care pot fi nocive doar în anumite condiții, nespecificate pe prospect. ROmedic nu își asumă responsabilitatea asupra efectelor pe care acest site le are asupra vizitatorilor.
 
 
 
Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.