Prospect Ketoprofen Fiterman 2,5%, gel

Substanța activă: ketoprofenum
Producator: Fiterman Pharma Romania
Clasa ATC: [M02AA]: sistemul muscular-scheletic >> preparate topice pentru leziuni si algii musculare >> produse topice pentru articulatii si muschi >> antiinflamatoare nesteroidiene de uz topic
Categoria: Articulatii, oase, muschi

Indicații Ketoprofen Fiterman 2,5%, gel:

Tratamentul simptomatic al afectiunilor reumatice inflamatorii, degenerative si metabolice; durere postoperatorie, dismenoree, durere osoasa din metastazele tumorale, durere posttraumatica, artrita reumatoida, spondiloartrita seronegativa, guta, pseudoguta, artroze, reumatism extraarticular. Tratamentul local simptomatic al durerilor musculare sau osteoarticulare de natura traumatica sau reumatice.

Contraindicații:

Hipersensibilitate la ketoprofen, la alte AINS sau la oricare dintre componentele produsului; ulcer peptic activ; copii. Extern - in plagi infectate, eczeme, arsuri.

Administrare Ketoprofen Fiterman 2,5%, gel:

Oral: Doza uzuala este de 50-100 mg de 3 ori/zi. Doza uzuala pentru prep. cu eliberare prelungita este de 150 mg de 2 ori/zi. intramuscular 100 mg de 1-2 ori/zi, maxim 300 mg. Perfuzabil intravenos maxim 300 mg/zi. Extern: Gelul se aplica pe piele de 1-2 ori/zi, masand usor. Spray-ul se pulverizeaza de 3-4 ori/zi si se maseaza usor.

Atenționări:

Prudenta in antecedente de ulcer gastric sau duodenal, sangerari gastrointestinale; IH; IR; poate masca semnele si simptomele unei infectii acute; gelul nu se administreaza pe zone cu plagi sau leziuni cutanate, mucoase si ochi; expunerea la soare sau ultraviolete; interactiuni medicamentoase cu diuretice, warfarina sau litiu; sarcina si alaptare.

Prezentare ambalaj:

45 g.
Alte medicamente cu substanța activă ketoprofenum:
Medicamente cu indicații asemănătoare cu Ketoprofen Fiterman 2,5%, gel(din aceeași clasă):
Dacă ați descoperit inexactități în prospectul Ketoprofen Fiterman 2,5%, gel vă rugăm să ne sesizați printr-un mesaj rapid de pe pagina de contact. Mulțumim anticipat!
Echipa ROmedic nu încurajează autotratamentul. Este foarte periculos să luați medicație fără indicația medicului. Nu există medicament "sigur", toate au efecte adverse, dintre care unele pot fi fatale. Prospectul medicamentului nu este suficient...există medicamente care pot fi nocive doar în anumite condiții, nespecificate pe prospect. ROmedic nu își asumă responsabilitatea asupra efectelor pe care acest site le are asupra vizitatorilor.
 
 
 
Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.