Prospect Fastum gel 2,5%, 100g

Substanța activă: ketoprofenum
Producator: Berlin Chemie AG Germania
Clasa ATC: [M02AA]: sistemul muscular-scheletic >> preparate topice pentru leziuni si algii musculare >> produse topice pentru articulatii si muschi >> antiinflamatoare nesteroidiene de uz topic
Categoria: Articulatii, oase, muschi

Indicații Fastum gel 2,5%, 100g:

In afectiuni inflamatorii, traumatice, dureroase ale articulatiilor, tendoanelor, ligamentelor si muschilor (artrite, periartrite,artrosinovite, tendinite, tenosinovite, bursite, contuzii, luxatii, leziuni ale meniscului, torticolis, lumbago), flebita, periflebita, limfangita, limfadenita superficiala. In afectiuni inflamatorii cutanate si eritematoase.

Contraindicații:

Hipersensibilitate cunoscuta la medicament.

Administrare Fastum gel 2,5%, 100g:

Se administreaza gelul (3 - 5 cm sau mai mult, dependent de zona afectata pe care se aplica) pe piele o data sau de 2 ori/zi, masand usor pentru o mai buna absorbtie.

Acțiune:

Ketoprofenul sau acidul 2-(3-benzoil fenil) propionic este cunoscut ca unul dintre cele mai active antiflogistice si antialgice dintre antiinflamatoarele nesteroidiene de sinteza. Fastum gel, prin substanta activa ketoprofen, permite tratamentul local percutan al durerii, inflamatiei si traumatismelor articulatiilor, tendoanelor, ligamentelor si muschilor. In asociatie cu un tratament adecvat, poate contribui la vindecarea proceselor inflamatorii superficiale ale pielii, venelor, vaselor limfatice, ganglionilor limfatici. Datorita proprietatilor favorabile ale excipientilor se asigura o penetrare transcutanata a substantei active, fara aparitia unor efecte adverse sistemice. Toleranta locala foarte buna permite utilizarea chiar si la persoanele cu piele foarte sensibila.

Compoziție Fastum gel 2,5%, 100g:

100 g gel contin ketoprofen (acid 2-(3-benzoil fenil) propionic) 2,5 g. Excipienti: carboxipolimetilen 2 g; alcool etilic 40 ml; esteri ai acidului p-hidroxibenzoic. 0,1 g; ulei de nerol 0,05 ml; ulei de lavanda 0,1ml; dietanolamina 1,35 g; apa distilata q.s.

Precauții:

Administrarea locala de lunga durata poate duce la fenomene de hipersensibilizare. In astfel de cazuri se va intrerupe tratamentul si se va opta pentru o terapie corespunzatoare.

Reacții adverse ale Fastum gel 2,5%, 100g:

Nu s-au observat reactii adverse notabile la utilizarea de Fastum gel. In timpul sarcinii si in perioada de alaptare se va utiliza numai sub stricta supraveghere medicala.

Interacțiuni cu alte medicamente:

Nu s-au raportat interactiuni cu alte medicamente. Se recomanda totusi monitorizarea pacientilor aflati sub tratament cu derivati cumarinici.

Prezentare ambalaj:

Tub 100g

Condiții de păstrare:

A se pastra la o temperatura cuprinsa intre +15 grade Celsius si +25 grade Celsius.
Alte medicamente cu substanța activă ketoprofenum:
Medicamente cu indicații asemănătoare cu Fastum gel 2,5%, 100g(din aceeași clasă):
Dacă ați descoperit inexactități în prospectul Fastum gel 2,5%, 100g vă rugăm să ne sesizați printr-un mesaj rapid de pe pagina de contact. Mulțumim anticipat!
Echipa ROmedic nu încurajează autotratamentul. Este foarte periculos să luați medicație fără indicația medicului. Nu există medicament "sigur", toate au efecte adverse, dintre care unele pot fi fatale. Prospectul medicamentului nu este suficient...există medicamente care pot fi nocive doar în anumite condiții, nespecificate pe prospect. ROmedic nu își asumă responsabilitatea asupra efectelor pe care acest site le are asupra vizitatorilor.
 
 
 
Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.