Prospect N-ANTIGRIPAL, compr.

Substanța activă: combinatii
Producator: Meduman SA
Clasa ATC: [N02BE]: sistemul nervos >> analgezice >> analgezice antipiretice >> analide (inclusiv combinatii)

Indicații N-ANTIGRIPAL, compr.:

Tratament simptomatic al starilor gripale.
Tratament simptomatic al durerilor de intensitate usoara - medie: migrene, cefalee, nevralgii, dureri dentare, mialgii, artralgii, alte dureri reumatice, dureri intercostale, sciatica, dismenoree, entorse, dureri postoperatorii.
Stari febrile.

Contraindicații:

Hipersensibilitate la oricare dintre componentii produsului. Insuficienta hepatica.
Deficit de glucozo-6-fosfat dehidrogenaza. Stari de hiperexcitabilitate nervoasa, insomnie, ulcer gastro-duodenal, aritmii (datorita prezentei cafeinei).

Administrare N-ANTIGRIPAL, compr.:

Adulti: Doza recomandata este de 1-2 comprimate N - Antigripal de 1-3 ori pe zi. Doza maxima de paracetamol recomandata este de 3 g pe zi (6 comprimate N – Antigripal).
Se recomanda evitarea tratamentului de lunga durata (poate produce dependenta). In general, durata administrarii nu trebuie sa depaseasca 10 zile.

Pentru tratamente mai indelungate este necesara recomandarea medicului. La adulti, intervalul dintre prize este de minimum 4 ore. In caz de insuficienta renala severa (clearance al creatininei sub 10 ml/min), intervalul dintre prize este de minimum 8 ore.

Copii: Dozele se adapteaza in functie de varsta si greutatea corporala. La copii nu trebuie sa se depaseasca doza maxima de 60 mg paracetamol/kg si zi.

Copii cu varsta intre 5-7 ani (13-20 kg): Doza recomandata este de 1/4 -1/2 comprimat N - Antigripal pentru o data; la nevoie se poate repeta doza dupa 6 ore pana la maxim 2 comprimate pe zi.

Copii cu varsta intre 6-8 ani (21-26 kg): Doza recomandata este de 1/4 -1/2 comprimat N - Antigripal pentru o data; la nevoie se poate repeta doza dupa 4 ore pana la maxim 2 comprimate pe zi. Copii cu varsta intre 8-13 ani (27-40 kg):

Doza recomandata este de 1/2-1 comprimat N - Antigripal pentru o data; la nevoie se poate repeta doza dupa 6 ore pana la maxim 3 comprimate pe zi.

Copii cu varsta intre 12-15 ani (41-50 kg): Doza recomandata este de 1 comprimat N - Antigripal pentru o data; la nevoie se poate repeta doza dupa 4 ore pana la maxim 4 comprimate pe zi.

Compoziție N-ANTIGRIPAL, compr.:

Un comprimat contine paracetamol 500 mg, cafeina anhidra 50 mg si excipienti: lactoza monohidrat, amidon de porumb, gelatina, talc, stearat de magneziu.

Grupa farmacoterapeutică: analgezice si antipiretice; anilide in combinatii.

Precauții:

Pentru a evita riscul de supradozaj, se va verifica prezenta paracetamolului in componenta altor produse medicamentoase administrate concomitent.
Nu se recomanda folosirea pe termen lung a paracetamolului fara avizul medicului (vezi Doze şi mod de administrare).

Datorita prezentei cafeinei, produsul nu se administreaza seara (risc de aparitie a insomniei). Potentialul methemoglobinizant al paracetamolul este mic.

Contine un principiu activ care poate induce pozitivarea testelor antidoping. Nu are actiune antiinflamatoare si antireumatica. Consumul concomitent de bauturi alcoolice poate creste riscul hepatotoxicitatii.

Atenționări:

Se recomanda consult medical daca simptomele persista sau se agraveaza sub tratament sau daca apar noi simptome. Se recomanda prudenta in cazul existentei urmatoarelor afectiuni: abdomen acut chirurgical (poate masca simptomatologia clinica), angina pectorala, hipertrofie de prostata sau stricturi uretrale (risc de retentie urinara).
La pacientii cu hipersensibilitate la antiinflamatoare nesteroidiene (AINS) pot fi declansate crize de dispnee si alte reacţii alergice de tip anafilactic. Se recomanda prudenta in caz de alcoolism cronic si afectiuni hepatice, inclusiv hepatita virala (creste riscul hepatotoxicitatii) si in caz de insuficienta renala grava (numai in tratamentul de lunga durata cu doze mari; administrarea ocazionala nu necesita precautii).

In cazul tratamentului de lunga durata si cu doze mari la pacientii cu leziuni hepatice preexistente, se recomanda monitorizarea functiilor hepatice.

Capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje N - Antigripal nu influenteaza capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje.

Reacții adverse ale N-ANTIGRIPAL, compr.:

Reactii adverse datorate paracetamolului:
- Rar au fost raportate reactii alergice de tip eruptie cutanata cu eritem sau urticarie, care necesita oprirea tratamentului.
- Exceptional trombocitopenie.
- Administrarea prelungita determina dependenta fizica.
- Administrarea indelungata poate determina afectare hepatica sau renala.
Reactii adverse datorate cafeinei: - excitatie nervoasa, palpitatii, insomnie. Administrarea indelungata poate determina afectare hepatica sau renala.

Supradozajul:

Exista un risc crescut la varstnici si la copii (supradozaj terapeutic sau intoxicatie accidentala). Simptome datorate paracetamolului In primele 24 ore simptomele supradozajului constau in greata, varsaturi, anorexie, paloare si dureri abdominale.
Dozele de paracetamol mai mari de 10 g la adulti sau de 150 mg/kg la copii, adminstrate in priza unica, provoaca fenomene de citoliza hepatica ce pot evolua catre necroza completa si ireversibila, cu insuficienta hepatocelulara, acidoza metabolica si encefalopatie, putand evolua catre coma si deces.

Simultan, se observa cresteri ale transaminazelor hepatice, lactatdehidrogenazei si bilirubinei si o scadere a concentratiei plasmatice de protrombina, care pot sa apara dupa 12-48 ore de la ingestie.

Tratament de urgenta:
- Se recomanda spitalizarea imediata a pacientului.
- Evacuarea rapida prin lavaj gastric a paracetamolului ingerat. - Se recolteaza o proba de sange pentru dozarea initiala a paracetamolului in plasma. - Tratamentul uzual consta in administrarea antidotului (N-acetilcisteina pe cale orala sau intravenoasa) cat mai rapid posibil, de preferat in primele 10 ore. - Tratament simptomatic.

Interacțiuni cu alte medicamente:

Interacţiuni cu alte produse medicamentoase, alte interacţiuni

Paracetamol
Glucocorticoizi: potenteaza efectul ulcerigen al glucorticoizilor. Antiinflamatoare nesteroidiene: creste riscul nefrotoxic si hemoragic al AINS. Asocierea cu AINS se va face la doze adecvate si se va evita administrarea pe termen lung.

Medicamente inductoare enzimatice (de exemplu fenobarbital, rifampicină): risc hepatotoxic crescut pentru paracetamol.
Bauturi alcoolice: cresc riscul hepatotoxicitatii si frecventa reactiilor adverse digestive (inclusiv hemoragii).
Metoclopramida: potenteaza efectele paracetamolului. Colestiramina: scade absorbtia paracetamolului.
Antidiabetice orale: este potentat efectul lor hipoglicemiant.

Cafeina
Ciprofloxacina, norfloxacina: cresc semnificativ concentratia plasmatica a cafeinei, prin scaderea metabolizarii hepatice a cafeinei.
Asocierea cu enoxacina poate determina excitabilitate crescuta si halucinatii deoarece creste marcat concentratia plasmatica a cafeinei.

N - Antigripal, prin continutul sau in paracetamol, poate modifica rezultatele dozarii acidului uric prin metoda cu acid fosfotungstic si a glicemiei prin metoda glucoza oxidaza- peroxidaza.

Administrarea de N-ANTIGRIPAL, compr. în sarcină / alaptare:

La animale nu s-au semnalat efecte teratogene sau fetotoxice, nici la paracetamol, nici si la cafeina. In clinica, studiile epidemiologice nu au pus in evidenta efect malformativ sau toxicitate fetala datorate paracetamolului in conditiile administrarii ocazionale.

Datorita prezentei cafeinei, administrarea de N - Antigripal in timpul sarcinii nu este recomandata. Atat paracetamolul cat si cafeina se excreta in laptele matern; in consecinta nu se recomanda administrarea N - Antigripal în timpul alaptarii decat daca este strict necesar.

Prezentare ambalaj:

Cutie cu un flacon a 20 comprimate.

Condiții de păstrare:

A nu se utiliza după data de expirare înscrisă pe ambalaj. A se păstra la temperaturi între 15-25°C, în ambalajul original. A nu se lăsa la îndemâna copiilor.
Medicamente cu indicații asemănătoare cu N-ANTIGRIPAL, compr.(din aceeași clasă):
Dacă ați descoperit inexactități în prospectul N-ANTIGRIPAL, compr. vă rugăm să ne sesizați printr-un mesaj rapid de pe pagina de contact. Mulțumim anticipat!
Echipa ROmedic nu încurajează autotratamentul. Este foarte periculos să luați medicație fără indicația medicului. Nu există medicament "sigur", toate au efecte adverse, dintre care unele pot fi fatale. Prospectul medicamentului nu este suficient...există medicamente care pot fi nocive doar în anumite condiții, nespecificate pe prospect. ROmedic nu își asumă responsabilitatea asupra efectelor pe care acest site le are asupra vizitatorilor.
 
 
 
Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.