Prospect Apap C 500 mg/300 mg comprimate efervescente

Substanța activă: combinatii
Producator: US Pharmacia Sp. Polonia
Clasa ATC: [N02BE]: sistemul nervos >> analgezice >> analgezice antipiretice >> analide (inclusiv combinatii)

Indicații Apap C 500 mg/300 mg comprimate efervescente:

Apap C conţine paracetamol şi vitamina C. Paracetamolul are acţiune analgezică şi antipiretică. În timpul răcelii şi gripei creşte necesarul de vitamină C. Apap C este indicat pentru tratamentul pe termen scurt al semnelor şi simptomelor ce apar în cazul răcelii şi gripei, cum sunt febră, durere de cap, durere în gât, durere a oaselor, articulaţiilor şi muşchilor.

Contraindicații:

Nu utilizaţi Apap C:
- dacă sunteţi alergic (hipersensibil) la paracetamol, acid ascorbic sau la oricare dintre celelalte componente ale Apap C.
- dacă aţi fost diagnosticat cu deficit de glucozo-6 fosfatdehidrogenază.
- dacăsuferiţi de o afecţiune severă a ficatului sau rinichilor, inclusiv de o afecţiune hepatică alcoolică (creşte riscul hepatotoxicităţii)
- dacă aveţi hepatită virală.
- dacă sunteţi consumator cronic de alcool etilic.dacă aveţi fenilcetonurie.
- dacă sunteţi în tratament cu IMAO (medicamente pentru tratarea depresiei), inclusiv timp de 2 săptămâni după întreruperea tratamentului cu aceste medicamente.
- dacă sunteţi în tratament cu zidovudină (medicament utilizat în tratamentul persoanelor infectate cu HIV).
- la copii cu vârsta sub 12 ani.

Administrare Apap C 500 mg/300 mg comprimate efervescente:

Utilizaţi întotdeauna Apap C exact aşa cum v-a spus medicul dumneavoastră. Trebuie să discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.
Adulţi şi copii cu vârstă peste 12 ani
Un comprimat la interval de 4-6 ore. Nu trebuie utilizate mai mult de 3 comprimate efervescente pe zi. Comprimatele trebuie dizolvate într-o jumătate de pahar cu apă înainte de administrare.
Este necesar să vă adresaţi medicului dumneavoastră în cursul tratamentului dacă:
- durerea tratată, îndeosebi cea articulară, persistă mai mult 5 zile;
- febra persistă mai mult de 3 zile şi simptomatologia se agravează;
- durerile în gât persistă mai mult de 2 zile şi sunt însoţite sau urmate de febră, dureri de cap, erupţii trecătoare pe piele, greaţă sau vărsături.
Utilizarea la copii
Medicamentul nu trebuie administrat copiilor cu vârstă sub 12 ani.
Dacă aţi utilizat mai mult Apap C decât trebuie
Dacă aţi utilizat mai mult Apap C decât doza recomandată, adresaţi-vă imediat medicului sau farmacistului chiar dacă vă simţiţi bine, datorită riscului întârziat de afectare hepatică severă.
Intoxicaţia acută se manifestă cu tulburări gastro-intestinale (diaree, pierderea apetitului alimentar, greaţă, vărsături, crampe sau dureri abdominale), transpiraţie excesivă, somnolenţă şi slăbiciune generalizată.
Tratamentul supradozajului se instituie urgent, chiar dacă manifestările sunt minore.
Abordarea terapeutică a supradozajului cu paracetamol constă în provocarea vărsăturilor, dacă nu a trecut mai mult de o oră de la ingestie, şi administrarea de cărbune activat.
În cazul ingestiei unor doze foarte mari se administrează antidoturi, cum este acetilcisteină intravenos care are efect benefic în primele 48 de ore după ingestia paracetamolului. Tratamentul trebuie efectuat într-o unitate de terapie intensivă. Trebuie monitorizată funcţia hepatică (TGO, TGP), timpul de protrombină şi bilirubina, funcţia renală şi cardiacă.
Tratamentul de susţinere trebuie să menţină echilibrul hidro-electrolitic şi glicemia şi, la nevoie, se administrează fitomenadionă, plasmă, factori ai coagulării.
Dacă aţi uitat să luaţi Apap C
Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa comprimatul efervescent uitat.
Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest produs, adresaţi-vă medicului
dumneavoastră sau farmacistului.

Compoziție Apap C 500 mg/300 mg comprimate efervescente:

Substanţele active sunt paracetamolul şi acidul ascorbic. Fiecare comprimat efervescent conţine paracetamol 500 mg şi acid ascorbic 300 mg.

Celelalte componente sunt: acid citric anhidru, carbonat acid de sodiu, carbonat de sodiu anhidru, povidonă, macrogol 6000, aromă Lemon 84260-51, zaharină sodică, aspartam, aromă Lemon lime 610049H, stearat de magneziu, fosfat de riboflavină sodică.

Precauții:

Medicamentul trebuie utilizat cu atenţie deosebită de către pacienţii cu afecţiuni severe ale ficatului sau rinichiului, calculi la nivelul tractului urinar şi hemocromatoză (o tulburare a absorbţiei fierului). Riscul lezării hepatice este deosebit de mare la pacienţii malnutriţi şi la cei care consumă în mod regulat băuturi alcoolice.
Dozele recomandate nu trebuie depăşite.

Atenționări:

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor
Apap C nu influenţează capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje.
Informaţii importante privind unele componente ale Apap C
Apap C conţine aspartam, care este o sursă de fenilalanină. Poate fi dăunător pentru persoanele cu fenilcetonurie.
Apap C conţine sodiu. Acest lucru trebuie avut în vedere la pacienţii ce urmează o dietă cu restricţie de sodiu.

Reacții adverse ale Apap C 500 mg/300 mg comprimate efervescente:

Ca toate medicamentele, Apap C poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.

Reacţii de hipersensibilitate: erupţie trecătoare pe piele, umflarea pleoapelor, feţei, buzelor, gurii sau limbii, dificultate la respirat, transpiraţii excesive, hipotensiune arterială (până la apariţia semnelor de şoc), criză de astm bronşic.
Tulburări gastro-intestinale: greaţă, vărsături, simptome ale afectării ficatului.
Tulburări hematologice şi limfatice: granulocitopenie, agranulocitoză, trombocitopenie.
Tulburări renale şi ale căilor urinare: durere în spate puternică apărută brusc la nivelul rinichilor, necroza papilară renală, insuficienţă renală acută, calculi la nivelul tractului urinar.
Dacă vreuna dintre reacţiile adverse se agravează sau dacă observaţi orice reacţie adversă nemenţionată în acest prospect, vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Interacțiuni cu alte medicamente:

Vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi sau aţi luat recent orice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fără prescripţie medicală.
Acest medicament nu trebuie administrat concomitent cu alte medicamente care conţin paracetamol. Medicamentele care accelerează evacuarea gastrică (de exemplu, metoclopramida, domperidona) accelerează absorbţia paracetamolului, în timp ce medicamentele care întârzie evacuarea gastrică pot întârzia absorbţia paracetamolului.
Administrarea concomitentă a paracetamolului şi IMAO (medicamente pentru tratarea depresiei), ca şi în perioada de 2 săptămâni de după întreruperea administrării IMAO, pot determina apariţia agitaţiei şi febrei şi de aceea este contraindicată.
Administrarea concomitentă a paracetamolului şi zidovudinei (medicament utilizat în tratamentul persoanelor infectate cu HIV) poate intensifica efectele toxice ale zidovudinei asupra măduvei hematogene şi de aceea este contraindicată.
Medicamentul poate intensifica efectele unor medicamente antitrombotice (derivaţi cumarinici).
Administrarea concomitentă a paracetamolului şi a medicamentelor care intensifică metabolizarea hepatică, adică unele medicamente hipnotice sau anticonvulsivante (de exemplu, fenobarbital, fenitoină, carbamazepină) sau rifampicină poate determina apariţia leziunilor hepatice, chiar în cazul utilizării dozelor recomandate de paracetamol.
Consumul de alcool etilic în timpul tratamentului cu paracetamol determină formarea unui metabolit toxic ce determină necroza celulelor hepatice, ceea ce poate duce la apariţia insuficienţei hepatice.
Colestiramina reduce absorbţia paracetamolului, dacă se administrează în prima oră de la ingestia de paracetamol.
Tratamentul cronic cu barbiturice sau primidonă reduce efectul paracetamolului.
Asocierea paracetamolului cu salicilaţi sau antiinflamatoare nesteroidiene pe termen lung şi la doze mari creşte riscul de apariţie a afectării renale. Asocierea paracetamol-salicilaţi trebuie administrată pe termen scurt; diflunisalul creşte cu 50% concentraţia plasmatică a paracetamolului şi măreşte astfel riscul hepatotoxicităţii acestuia.
Acidul ascorbic creşte absorbţia aluminiului din medicamentele care-l conţin şi creşte absorbţia fierului.
Pot să apară valori fals scăzute ale glicemiei determinate prin metoda oxidaze/peroxidaze sau o creştere falsă a valorilor serice ale acidului uric determinat prin testul fosfotungstic.
Creşterea valorilor timpului de protrombină şi ale valorilor serice ale bilirubinei, lactatdehidrogenazei şi transaminazelor serice evidenţiază afectarea toxică hepatică.
Utilizarea Apap C cu alimente şi băuturi
Administrarea medicamentului în timpul meselor poate avea drept consecinţă scăderea absorbţiei acestuia.
În timpul utilizării acestui medicament nu trebuie consumat alcool etilic datorită riscului de lezare toxică a ficatului.

Administrarea de Apap C 500 mg/300 mg comprimate efervescente în sarcină / alaptare:

Adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua orice medicament.
Apap C poate fi utilizat în sarcină sau alăptare doar dacă este absolut necesar şi numai la recomandarea medicului.

Prezentare ambalaj:

Comprimate efervescente, rotunde, plate, de culoare albă până la gălbui cu margini teşite.
Cutie cu 3 folii din hârtie/Al/PEJD/ionomer a câte 2 comprimate efervescente
Cutie cu 5 folii din hârtie/Al/PEJD/ionomer a câte 2 comprimate efervescente
Cutie cu 10 folii din hârtie/Al/PEJD/ionomer a câte 2 comprimate efervescente
Cutie cu un tub din PP a 10 comprimate efervescente
Cutie cu 2 tuburi din PP a câte 10 comprimate efervescente

Condiții de păstrare:

A nu se lăsa la îndemâna şi vederea copiilor.
Nu utilizaţi Apap C după data de expirare înscrisă pe ambalaj, după EXP. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.
A se păstra la temperaturi sub 25°C, în ambalajul original.
Nu utilizaţi Apap C dacă observaţi semne vizibile de deteriorare a comprimatelor efervescente.
Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să eliminaţi medicamentele care nu vă mai sunt necesare. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.
Medicamente cu indicații asemănătoare cu Apap C 500 mg/300 mg comprimate efervescente(din aceeași clasă):
Dacă ați descoperit inexactități în prospectul Apap C 500 mg/300 mg comprimate efervescente vă rugăm să ne sesizați printr-un mesaj rapid de pe pagina de contact. Mulțumim anticipat!
Echipa ROmedic nu încurajează autotratamentul. Este foarte periculos să luați medicație fără indicația medicului. Nu există medicament "sigur", toate au efecte adverse, dintre care unele pot fi fatale. Prospectul medicamentului nu este suficient...există medicamente care pot fi nocive doar în anumite condiții, nespecificate pe prospect. ROmedic nu își asumă responsabilitatea asupra efectelor pe care acest site le are asupra vizitatorilor.
 
 
 
Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.