Prospect cemolPLUS 500 mg/3 mg comprimate

Substanța activă: combinații
Producator: S.C. Santa S.A., România
Clasa ATC: [N02BE]: sistemul nervos >> analgezice >> analgezice antipiretice >> analide (inclusiv combinatii)
cemolPLUS conţine ca substanţe active paracetamol şi maleat de clorfeniramina.
cemolPLUS face parte din grupa medicamentelor alte analgezice şi antipiretice, anilide, paracetamol, combinaţii exclusiv psiholeptice.

Indicații cemolPLUS 500 mg/3 mg comprimate:

cemolPLUS este indicat rinitelor alergice din cursul afecţiunilor acute rinofaringiene, asociate cu febră şi cefalee.

Contraindicații:

Nu utilizaţi cemolPLUS
- aveţi hipersensibilitate la paracetamol, fenacetină sau alte antiinflamatoare (risc crescut de reacţii alergice);
- aveţi hipersensibilitate la clorfeniramină sau alte antihistaminice;
- aveţi hipersensibilitate la oricare dintre excipienţii produsului;
- aveţi deficit de glucozo-6-fosfat dehidrogenaza;
- suferiţi de insuficienţă renală severă (riscul de reacţii adverse renale poate fi crescut în cazul administrării prelungite de doze mari);
- aveţi tulburări uretro-prostatice cu risc de retenţie urinară
- aveţi tulburări uretro-prostatice cu risc de retenţie urinară;
- aveţi glaucom cu unghi închis sau predispoziţie la glaucom cu unghi închis; glaucom cu unghi deschis;
- suferiţi de insuficienţă hepatocelulară;
- luaţi tratament concomitent cu inhibitori de monoaminooxidaza (IMAO) non-selective ;
- copii au sub 12 ani.

Administrare cemolPLUS 500 mg/3 mg comprimate:

Utilizaţi întotdeauna cemolPLUS exact aşa cum v-a spus medicul dumneavoastră. Trebuie să discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.

Doze
Adulţi
1-2 comprimate cemolPLUS de 3 ori pe zi (nu se vor administra mai mult de 6 comprimate / zi şi mai mult de 2 comprimate / priză).
În caz de insuficienţă renală cu cleareance-ul creatininei < 10 ml/min, intervalul între 2 doze trebuie să fie de cel puţin 8 ore.

Copii între 12-15 ani
2-3 comprimate cemolPLUS pe zi (nu se vor administra mai mult de 3 comprimate / zi şi mai mult de 1 comprimat/ priză).

Copii sub 12 ani
Nu se recomandă administrarea la acest grup de vârstă.

Mod de administrare
Comprimatele se vor administra cu o jumătate de ora înainte de mese; se recomandă ingestia comprimatelor cu o cantitate suficientă de lichid.

Durata tratamentului
Tratamentul trebuie să fie de scurtă durată(maxim 5 zile), conform datelor din literatura de specialitate.

Dacă utilizaţi mai mult decât trebuie din cemolPLUS
Dacă aţi luat din greşeală un număr mai mare de comprimate sau dacă un copil a înghiţit câteva, adresaţi-vă imediat medicului dumneavoastră sau mergeţi la camera de gardă a celui mai apropiat spital. Luaţi acest prospect sau câteva comprimate cu dumneavoastră pentru ca medicul să ştie ce aţi luat.

Dacă uitaţi să luaţi cemolPLUS
Nu vă îngrijoraţi dacă aţi uitat să luaţi o doză de cemolPLUS. Luaţi doza următoare imediat ce vă amintiţi şi continuaţi apoi, ca de obicei. Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa comprimatul uitat.

Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest produs, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Compoziție cemolPLUS 500 mg/3 mg comprimate:

- Substanţele active sunt paracetamol şi maleatul de clorfeniramină. Un comprimat conţine 500 mg paracetamol şi 3 mg maleat de clorfeniramină.
- Celelalte componente sunt: amidon pregelatinizat, povidonă şi acid stearic.

Precauții:

Aveţi grijă deosebită când utilizaţi cemolPLUS
- să nu depăşiţi dozele recomandate;
- dacă apar reacţii de hipersensibilitate, tratamentul va fi întrerupt imediat;
- tratamentul va fi întrerupt dacă aveţi palpitaţii, tahicardie, greaţă;
- datorită conţinutului în paracetamol asocierea cu antiinflamatoarele nesteroidiene se va face la doze adaptate şi se va evita administrarea pe termen lung;
- clorfeniramina se administrează cu prudenţa la copii si la vârstnici;
- administrarea îndelungată poate scădea sau inhiba secreţia salivară, prin aceasta contribuind la dezvoltarea cariilor, bolilor periodontale, candidozei orale;
- clorfeniramina se va administra cu precauţie la pacienţii cu afecţiuni cardiovasculare (mai ales la hipertensivi), presiune intraoculară crescută, astm bronşic, ulcer gastro-duodenal, obstrucţie pilorică şi epilepsie;
- se recomandă prudenţă la vârstnici deoarece:au un risc crescut de apariţie a hipotensiunii ortostatice, vertijului sau sedării; pot prezenta constipaţie cronică (risc de ileus paralitic); există o probabilitate crescută de hipertrofie de prostată corelată cu vârsta, ceea ce necesită ajustarea dozelor.

Atenționări:

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor
Datorită reacţiilor adverse pe care le are (de exemplu somnolenţă, vertij, tulburări de acomodare etc.), medicamentul poate să vă influenţeze capacitatea de a conduce autovehicule sau de a folosi utilaje.

Reacții adverse ale cemolPLUS 500 mg/3 mg comprimate:

Ca toate medicamentele, cemolPLUS poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.
Reacţiile adverse sunt clasificate în funcţie de severitate şi frecvenţă, astfel:
Foarte frecvente: apar la mai mult de 1 din 10 pacienţi
Frecvente: apar la mai mult de 1 din 100 pacienţi, dar la mai puţin de 1 din 10 pacienţi
Mai puţin frecvente: apar la mai mult de 1 din 1000 pacienţi, dar la mai puţin de 1 din 100 pacienţi
Rare: apar la mai mult de 1 din 10000 pacienţi, dar la mai puţin de 1 din 1000 pacienţi
Foarte rare: apar la mai puţin de 1 din 10000 pacienţi, incluzând şi cazurile izolate

Datorate paracetamolului:

Rare: trombocitopenie, anemie hemolitică sau agranulocitoză, anafilaxie, hipersensibilitate cutanată, inclusiv erupţie cutanată tranzitorie, edem, hipotensiune arterială, insuficienţă renală acută

Datorate clorfeniraminaului

Tulburări hematologice şi limfatice
Foarte rare: leucopenie, trombocitopenie, neutropenie, anemie hemolitică, reacţii de hipersensibilitate: eritem, eczema, prurit, urticarie, edem Quincke, efecte de tip excitator (agitaţie, nervozitate, insomnie) şi confuzie, creşterea vâscozitaţii secreţiilor bronşice, constricţie toracică, retenţie urinară

Rare: sedare excesivă şi somnolenţă (mai ales la începutul tratamentului),vertij, tulburări de echilibru, tulburări de memorie, stare confuzională, halucinaţii, tulburări extrapiramidale; palpitaţii, bradicardie, tahicardie, extrasistole, aritmii, hipotensiune arterială, greaţă, vărsături şi constipaţie

Dacă luaţi mai mult decât trebuie din cemolPLUS:
Dacă aţi luat din greşeală un număr mai mare de comprimate sau dacă un copil a înghiţit câteva, adresaţi-vă imediat medicului dumneavoastră sau mergeţi la camera de gardă a celui mai apropiat spital. Luaţi acest prospect sau câteva comprimate cu dumneavoastră pentru ca medicul să ştie ce aţi luat.

Supradozaj
Simptome
Paracetamol
Simptomele supradozajului se manifestă în primele 24 de ore şi constau în paloare, greaţă, senzaţie de vomă, anorexie, scurtarea respiraţiei, somnolenţa, slăbiciune şi dureri abdominale.La administrarea unor doze mai mari pot apărea fenomene hepatotoxice severe. Pot sa apară hipoglicemie, acidoza metabolică, aritmii, tulburări de coagulare, coagulare intravasculară diseminată.În cazurile grave, afectarea hepatică poate evolua spre encefalopatie hepatică (cu tulburări ale funcţiilor cerebrale, confuzie, agitaţie, stupoare), colaps cardiovascular, comă şi în cele din urmă moartea. Uneori apare necroza tubulară renală, cu insuficienţă renală acută. După 12-48 de ore de la ingestie s-a observat creşterea concentraţiei transaminazelor hepatice, a lactat-dehidrogenazei, a bilirubinei şi diminuarea concentraţiei protrombinei.

Maleat de clorfeniramina
Supradozajul acut se manifestă prin agravarea efectelor anticolinergice, aritmii cardiace, deprimarea SNC cu sedare excesivă, fenomene paradoxale de stimulare a SNC (halucinaţii, convulsii) şi hipotensiune arterială.
Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravă sau dacă observaţi orice reacţie adversă nemenţionată în acest prospect, vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Interacțiuni cu alte medicamente:

Ce trebuie să evitaţi când luaţi acest medicament?
- agoniştii morfinici, antiacidele, cărbunele activat şi anticolinergicele;
- cisaprida;
- antiinflamatoare nesteroidiene, acid acetilsalicilic sau alţi salicilaţi, barbiturice, carbamazepina, hidantoina, rifampicina, sulfinpirazona, săruri de aur;
- paracetamolul creşte riscul de apariţie a reacţiilor adverse ale anticoagulantelor orale, antifungicelor, derivaţi de imidazol, carmustinei şi înruditelor, doxorubicinei si înruditelor, izoniazidei si înruditelor, mercaptopurinei, ciclosporinei, cloramfenicolului, metotrexatului;
- estrogenii şi contraceptivele estroprogestative;
- paracetamolul poate reduce reacţiile adverse ale interferonului;
- deprimante ale sistemului nervos central SNC (antidepresive sedative, barbiturice, hipnotice, analgezice opioide, metadona, neuroleptice, anxiolitice, alcool etilic), atropina şi alte anticolinergice (antidepresive triciclice, antiparkinsoniene anticolinergice centrale, antispastice neurotrope, disopiramida, neuroleptice fenotiazinice), fenitoina;
- sultoprida şi IMAO.

Interacţiuni cu testele de laborator:
Paracetamolul poate modifica rezultatele unor determinări de laborator: glicemie, concentraţiei serice de acid 5-hidroxiindolacetic testul cu bentiromida pentru evaluarea funcţiei hepatice, concentraţia plasmatică de acid uric, bilirubina, lactat-dehidrogenaza, transaminaze, măsurarea timpului de protrombina.
Clorfeniramina poate inhiba răspunsul la testeIe de hipersensibilitate cutanată, inducând astfel rezultate fals-negative, de aceea este recomandabil să se oprească administrarea clorfeniraminaei cu cel puţin 72 de ore înainte de efectuarea testelor cutanate care utilizează extracte alergenice. Înainte să luaţi cemolPLUS informaţi-vă medicul despre medicamentele pe care le luaţi.
Dacă utilizaţi cemolPLUS în mod regulat, cereţi sfatul medicului dumneavoastră înainte de a lua orice alt medicament ( inclusiv dintre cele eliberate fără prescripţie medicală).

Utilizarea cemolPLUS cu alimente şi băuturi
Este interzis consumul de băuturi alcoolice în timpul tratamentului cu cemolPLUS.

Administrarea de cemolPLUS 500 mg/3 mg comprimate în sarcină / alaptare:

Adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua orice medicament.
Nu se recomandă administrarea cemolPLUS în timpul sarcinii şi alăptării.
Nu se recomandă administrarea femeilor care alăptează deoarece paracetamolul şi în cantităţi mici clorfeniramina sunt excretate în laptele matern.

Prezentare ambalaj:

cemolPLUS se prezintă sub formă de comprimate neacoperite în formă de discuri, de culoare albă sau aproape albă.
Este ambalat în cutii cu 2 blistere din PVC/Al a câte 10 comprimate.

Condiții de păstrare:

A nu se lăsa la îndemâna şi vederea copiilor.

A se păstra la temperaturi sub 25°C, în ambalajul original.

Nu utilizaţi cemolPLUS după data de expirare înscrisă pe ambalaj, după abrevierea folosită pentru exprimarea datei de expirare. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.

Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei menajere sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să eliminaţi medicamentele care nu vă mai sunt necesare. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.
Alte medicamente cu substanța activă combinații:
Medicamente cu indicații asemănătoare cu cemolPLUS 500 mg/3 mg comprimate(din aceeași clasă):
Dacă ați descoperit inexactități în prospectul cemolPLUS 500 mg/3 mg comprimate vă rugăm să ne sesizați printr-un mesaj rapid de pe pagina de contact. Mulțumim anticipat!
Echipa ROmedic nu încurajează autotratamentul. Este foarte periculos să luați medicație fără indicația medicului. Nu există medicament "sigur", toate au efecte adverse, dintre care unele pot fi fatale. Prospectul medicamentului nu este suficient...există medicamente care pot fi nocive doar în anumite condiții, nespecificate pe prospect. ROmedic nu își asumă responsabilitatea asupra efectelor pe care acest site le are asupra vizitatorilor.
 
 
 
Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.