Prospect Calpol 3 Plus suspensie orala

Substanța activă: paracetamolum
Producator: GlaxoSmithKline plc Marea Britanie
Clasa ATC: [N02BE]: sistemul nervos >> analgezice >> analgezice antipiretice >> analide (inclusiv combinatii)
Categoria: Raceala si gripa
Tip: suspensie orala
CALPOL® SUSPENSIE PENTRU COPII MICI (3 LUNI - 6 ANI) este recomandat copilului dumneavoastra. Nu il dati niciodata altui copil, ii poate face rau. Chiar daca simptomele sunt aceleasi este necesara consultarea propriului medic sau farmacistului.

Indicații Calpol 3 Plus suspensie orala:

CALPOL® SUSPENSIE PENTRU COPII MICI (3 LUNI - 6 ANI) poate atenua sau inlatura durerile usoare pana la moderate, inclusiv durerile dentare si durerile de cap.

Este de asemenea indicat pentru micsorarea temperaturii crescute (febra). in caz de dureri severe, febra mare sau daca medicamentul nu atenueaza simptomele contactati medicul.

Administrare Calpol 3 Plus suspensie orala:

Doza obisnuita de CALPOL® SUSPENSIE PENTRU COPII MICI (3 LUNI - 6 ANI) este:
- la copii cu varsta sub 3 luni, dupa vaccinarea de la varsta de 2 luni, se administreaza o lingurita mica (2,5 ml) daca apare febra; nu folositi medicamentul oricand la copii cu varsta mai mica de 3 luni fara a intreba medicul.
- la copii cu varsta intre 3 luni si 1 an, una sau doua lingurile mici (2,5 ml) de cel mult 4 ori pe zi.
- la copii cu varsta intre 1 an si 6 ani, una sau doua lingurite mari (5 ml) de cel mult 4 ori pe zi.
La copiii peste 6 ani nu folositi CALPOL® SUSPENSIE PENTRU COPII MICI (3 LUNI - 6 ANI), folositi CALPOL® SASE PLUS SUSPENSIE.
- agitati flaconul inainte de utilizare.
- doza poate fi repetata la fiecare 4 sau 6 ore daca durerea sau febra persista.
- nu folositi mai mult de A4doze pe zi.
- nu folositi mai mult decat doza recomandata in prospect.
- daca durerea sau febra nu scade in cateva zile, consultati medicul.

Acțiune:

Paracetamolul reduce durerea usoara pana la moderata si va ajuta sa reduceti febra.

Compoziție Calpol 3 Plus suspensie orala:

CALPOL® SUSPENSIE PENTRU COPII MICI (3 LUNI - 6 ANI) contine paracetamol 120 mg/5 ml si excipienti: maltitol solutie, sorbitol solutie 70%, glicerol, celuloza dispersabila, guma xantan, p-hidroxibenzoat de metil, p-hidroxibenzoot de propil, aroma de capsuni 500 286 E, carmoisima (E 122), apa purificata.
Produsul nu contine zahar.

Reacții adverse ale Calpol 3 Plus suspensie orala:

Medicamentul este in general bine suportat, insa ca si in cazul altor mediconente pot sa apara efecte nedorite.
Anumite persoane pot fi alergice la medicamente. Daca oricare din urmatoarele simptome sunt observate la scurt timp dupa administrarea medicamentului opriti tratamentul si contactati imediat medicul:
- eruptii cutanate sau alte reactii alergice,
- copilul care a folosit medicamentul arata semne neobisnuite de oboseala,
- apar vanatai sau sangerari neasteptate,
- copilul sufera de diferite infectii (inclusiv raceala), mai mult decat obisnuit,
Daca apar alte simptome pe care nu le intelegeti, consultati medicul sau farmacistul.

Unele persoane care folosesc medicamente ce contin paracetamol timp de cateva luni pot prezenta si alte efecte nedorite.
Folosirea simultana de bauturi alcoolice poate determina efecte nedorite severe, inclusiv afectarea ficatului si rinichilor.

Supradozajul:

Daca accidental cineva ia o doza mare, spuneti medicului imediat chiar daca persoana se simte bine. Daca nu puteti contacta medicul adresati-va de urgenta celui mai apropiat spital, luati medicamentul cu dumneavoastra pentru ca personalul spitalului sa-l identifice. Daca apar simptome de supradozaj este foarte important sa consultati imediat medicul, deoarece copiii se pot simti bine desi, exista riscul unei afectari intarziate dar severe a ficatului.

Daca ati uitat sa administrati o doza la timpul potrivit nu va ingrijorati; administrati urmatoarea doza imediat, iar dupa 4 - 6 ore reluati tratamentul obisnuit.

Interacțiuni cu alte medicamente:

CALPOL® SUSPENSIE PENTRU COPII MICI (3 LUNI - 6 ANI) poate fi administrat concomitent cu medicamentele pentru epilepsie, dar in asociere cu anumite medicamente antiepileptice eficacitatea sa poate fi redusa. Administrarea concomitenta de antidepresive, sedative, antiepileptice sau abuzul de alcool poate provoca efecte nedorite. Daca aveti nelamuri privind asocierea cu alte medicamente intrebati medicul sau farmacistul.

Prezentare ambalaj:

Cutie cu un flacon a 100 ml sau 140 ml si o lingurita dozatoare dubla a 2,5 ml, respectiv 5 ml.

Condiții de păstrare:

Nu folositi medicamentul dupa data de expirare inscrisa pe ambalaj si eticheta.
Nu lasati produsul la indemana copiilor - le poate face rau.
Pastrati produsul la temperatura camerei (sub 25 grade C), in ambalajul original, ferit de lumina si caldura.
Alte medicamente cu substanța activă paracetamolum:
Medicamente cu indicații asemănătoare cu Calpol 3 Plus suspensie orala(din aceeași clasă):
Dacă ați descoperit inexactități în prospectul Calpol 3 Plus suspensie orala vă rugăm să ne sesizați printr-un mesaj rapid de pe pagina de contact. Mulțumim anticipat!
Echipa ROmedic nu încurajează autotratamentul. Este foarte periculos să luați medicație fără indicația medicului. Nu există medicament "sigur", toate au efecte adverse, dintre care unele pot fi fatale. Prospectul medicamentului nu este suficient...există medicamente care pot fi nocive doar în anumite condiții, nespecificate pe prospect. ROmedic nu își asumă responsabilitatea asupra efectelor pe care acest site le are asupra vizitatorilor.
 
 
 
Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.