Prospect Solpadeine ExtraCaff 500 mg/65 mg comprimate efervescente

Substanța activă: combinații (paracetamolum+cafeinum)
Producator: Famar A.V.E. Anthoussa Plant, Grecia
Clasa ATC: [N02BE]: sistemul nervos >> analgezice >> analgezice antipiretice >> analide (inclusiv combinatii)

Indicații Solpadeine ExtraCaff 500 mg/65 mg comprimate efervescente:

Solpadeine ExtraCaff conține două componente active. Paracetamolul este un analgezic, care vă scădea și temperatura atunci când aveți febră. Cafeina acționează pentru a crește și mai mult eficacitatea paracetamolului. Acțiunea duală a ingredientelor oferă un tratament rapid și eficient al durerilor de cap și migrenă, cu sau fără semne de avertizare (aură). Acestea pot calma, de asemenea, durerile de spate, durerile musculare și articulare, durerile de dinţi, durerile menstruale, nevralgiile, durerile în gât și febra, durerile din răceală și gripă.

Contraindicații:

Nu luaţi Solpadeine ExtraCaff:
- Dacă ați avut vreodată o reacție alergică la paracetamol, cafeină sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament
- Dacă luați alte medicamente care conțin paracetamol

Administrare Solpadeine ExtraCaff 500 mg/65 mg comprimate efervescente:

Luaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum este descris în acest prospect sau aşa cum v-a spus medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.

Adulți (inclusiv vârstnici) și adolescenți cu vârsta de 16 ani și peste:

Luați 1 până la 2 comprimate dizolvate într-un pahar cu apă, la fiecare 4 până la 6 ore, dacă este necesar.
- Nu luați mai des de o dată la fiecare 4 ore.
- Nu luați mai mult de 8 comprimate în 24 de ore.
Doza zilnică maximă nu trebuie să depăşească 2g pe zi, cu excepţia cazului în care medicul v-a prescris altfel:
- Dacă aveți afecțiuni hepatice sau renale
- Dacă aveți sindromul Gilbert
- Dacă vă cunoașteți cu etilism cronic, malnutriție sau deshidratare
- Dacă aveți o greutate mai mică de 50 kg
La pacienții cu insuficiență hepatică sau renală și la pacienții cu sindrom Gilbert, doza trebuie redusă sau intervalul de administrare a dozelor prelungit. Adresați-vă medicului dumneavoastră pentru recomandări.

Vârstnici: reducerea dozei poate fi recomandată dacă aveți fragilitate sau sunteți imobilizat.

Adolescenți cu vârsta de 12-15 de ani:
Luați 1 comprimat dizolvat într-un pahar cu apă, la fiecare 4 până la 6 ore, dacă este necesar.
- Nu luați mai des de o dată la fiecare 4 ore.
- Nu luați mai mult de 4 comprimate în 24 de ore.

Nu luați mai mult decât doza recomandată.
- Nu administrați copiilor sub 12 ani.
- Evitați prea multă cafeină în băuturi, cum sunt cafeaua și ceaiul.
Consumul crescut de cafeină poate provoca tulburări de somn, tremurături şi senzaţie de disconfort în piept.

Utilizarea la copii și adolescenți cu vârsta sub 12 ani
Solpadeine ExtraCaff nu este recomandat pentru pacienții cu vârsta sub 12 ani.

Dacă luaţi mai mult Solpadeine ExtraCaff decât trebuie
In caz de supradozaj trebuie să solicitați imediat asistență medicală, chiar dacă vă simțiți bine, din cauza riscului de leziuni întârziate şi grave ale ficatului.
Dacă simptomele persistă sau durerea de cap devine persistentă, adresați-vă medicului dumneavoastră.

Dacă uitaţi să luaţi Solpadeine ExtraCaff
Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată.

Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Compoziție Solpadeine ExtraCaff 500 mg/65 mg comprimate efervescente:

- Substanţele active sunt paracetamolul și cafeina. Fiecare comprimat conține paracetamol 500 mg și cafeină 65 mg.
- Celelalte componente sunt: hidrogenocarbonat de sodiu, sorbitol (E 420), zaharină sodică, lauril sulfat de sodiu, acid citric anhidru, carbonat de sodiu anhidru, povidonă K 25 și dimeticonă 315/385.

Precauții:

Înainte să luaţi Solpadeine ExtraCaff adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

- Dacă aveţi afecţiuni renale sau hepatice, inclusiv boli hepatice cauzate de consumul de alcool etilic
- Dacă aveţi astm bronşic şi sunteţi sensibil la acid acetilsalicilic
- Dacă aveţi sindrom Gilbert (icter familial non-hemolitic)
- Dacă medicul dumneavoastră v-a atenționat că aveți intoleranță la unele categorii de glucide, deficit de glucozo-6-fosfat-dehidrogenaza sau deficit de glutation
- Dacă aveți anemie hemolitică, malnutriție cronică sau deshidratare
- Dacă sunteți un adult sau adolescent cu o greutate mai mică de 50 kg
- Dacă urmați o dietă cu restricție de sodiu. Fiecare comprimat conține sodiu 427 mg

Copii şi adolescenţi
Nu administraţi acest medicament la copii cu vârsta sub 12 ani.

Atenționări:

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor
Solpadeine ExtraCaff nu are nici un efect asupra capacității dumneavoastră de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje.

Solpadeine ExtraCaff conţine sodiu
Acest medicament conține sodiu 427 mg pe comprimat. A se lua în considerare de către pacienţii cu o dietă controlată de sodiu.

Solpadeine ExtraCaff conţine sorbitol
Dacă medicul dumneavoastră v-a atenţionat că aveţi intoleranţă la unele categorii de glucide, vă rugăm să-l întrebaţi înainte de a lua acest medicament.

Reacții adverse ale Solpadeine ExtraCaff 500 mg/65 mg comprimate efervescente:

Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele. Un număr mic de oameni au avut efecte secundare.

Întrerupeți administrarea medicamentului și spuneți imediat medicului dumneavoastră dacă aveți:

• Reacții alergice care pot fi severe, cum sunt erupțiile trecătoare pe piele și mâncărime, uneori cu umflarea gurii sau a feței sau dificultăți de respirație
• Erupție pe piele sau descuamarea, sau ulcerații la nivelul gurii
• Probleme de respirație. Acestea sunt mai probabile dacă le-ați experimentat înainte, atunci când ați luat alte medicamente pentru calmarea durerii, cum sunt ibuprofenul și acidul acetilsalicilic
• Învinețire sau sângerare inexplicabilă
• Greață, pierderea bruscă în greutate, pierderea poftei de mâncare și îngălbenirea ochilor și a pielii.
• Urină tulbure

Alte reacții adverse:
• Nervozitate și amețeli
• În cazuri foarte rare, pot să apară scăderea numărului de celule albe din sânge (neutropenie și leucopenie).

Raportarea reacţiilor adverse
Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Acestea includ orice reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. De asemenea, puteţi raporta direct eventualele reacţii adverse (a se vedea detaliile mai jos).

Agenţia Naţională a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale
Str. Aviator Sănătescu nr. 48, sector 1
Bucuresti 011478- RO
Tel: + 4 0757 117 259
Fax: +4 0213 163 497
e-mail: adr@anm.ro

Raportând reacţiile adverse, puteţi contribui la furnizarea de informaţii suplimentare privind siguranţa acestui medicament.

Interacțiuni cu alte medicamente:

Spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi, aţi luat recent sau s-ar putea să luaţi orice alte medicamente; mai ales metoclopramidă sau domperidonă (pentru greață [senzație de rău] sau vărsături [stare de rău]) sau colestiramină (pentru scăderea colesterolului din sânge). În cazul în care luați medicamente pentru subțierea sângelui (anticoagulante de exemplu, warfarină și cumarină) și trebuie să folosiţi un medicament pentru calmarea durerii zilnic, discutați cu medicul dumneavoastră, din cauza riscului de sângerare, totuşi puteţi lua doze de Solpadeine ExtraCaff în mod ocazional, în același timp cu anticoagulante. Discutați cu medicul dumneavoastră dacă luați probenecid, deoarece este posibil să fie necesară reducerea dozei de Solpadeine PlusCaf. Spuneți medicului dumneavoastră dacă luați sedative, tranchilizante și decongestionante, deoarece Solpadeine ExtraCaff conține cafeină, care poate interfera cu sau spori efectele acestora.

Administrarea de Solpadeine ExtraCaff 500 mg/65 mg comprimate efervescente în sarcină / alaptare:

Din cauza conţinutului de cafeină al acestui medicament, acesta nu trebuie utilizat dacă sunteți gravidă sau alăptați.

Prezentare ambalaj:

Solpadeine ExtraCaff sunt comprimate efervescente albe, cu marginile teșite, marcate cu linie mediană pe o față și netede pe cealaltă față, având un diametru de aproximativ 25 mm, ambalate în folii termosudate.

Mărimi de ambalaj: 4, 6, 12, 16, 18, 24, 30, 48 sau 60 comprimate.

Este posibil ca nu toate mărimile de ambalaj să fie comercializate.

Condiții de păstrare:

Nu lăsaţi acest medicament la vederea şi îndemâna copiilor.

A se păstra la temperaturi sub 25°C.
A se păstra în ambalajul original pentru a fi protejat de umiditate.

Nu utilizaţi acest medicament după data de expirare înscrisă pe folie și cutie după EXP. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.

Nu aruncaţi niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să aruncaţi medicamentele pe care nu le mai folosiţi. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.
Medicamente cu indicații asemănătoare cu Solpadeine ExtraCaff 500 mg/65 mg comprimate efervescente(din aceeași clasă):
Dacă ați descoperit inexactități în prospectul Solpadeine ExtraCaff 500 mg/65 mg comprimate efervescente vă rugăm să ne sesizați printr-un mesaj rapid de pe pagina de contact. Mulțumim anticipat!
Echipa ROmedic nu încurajează autotratamentul. Este foarte periculos să luați medicație fără indicația medicului. Nu există medicament "sigur", toate au efecte adverse, dintre care unele pot fi fatale. Prospectul medicamentului nu este suficient...există medicamente care pot fi nocive doar în anumite condiții, nespecificate pe prospect. ROmedic nu își asumă responsabilitatea asupra efectelor pe care acest site le are asupra vizitatorilor.