Prospect Ketoprofen MK 2,5%, gel

Substanța activă: ketoprofenum
Producator: Fiterman Pharma S.R.L. Romania
Clasa ATC: [M02AA]: sistemul muscular-scheletic >> preparate topice pentru leziuni si algii musculare >> produse topice pentru articulatii si muschi >> antiinflamatoare nesteroidiene de uz topic

Indicații Ketoprofen MK 2,5%, gel:

Tratamentul local simptomatic al durerilor musculare sau osteoarticulare de natură traumatică (contuzii, entorse, luxaţii) sau reumatice (poliartrită reumatoidă, spondilartrită anchilopoietică, puseuri inflamatorii acute ale artrozelor, discopatii, forme extraarticulare de reumatism, artrite acute, inclusiv acces de gută).

Contraindicații:

Nu utilizaţi Ketoprofen MK dacă:
- sunteţi alergic la ketoprofen sau la oricare dintre excipienţii medicamentului; hipersensibilitate la alte antiinflamatoare nesteroidiene;
- aveţi leziuni cutanate: dermatoze umede, eczeme, leziuni infectate, arsuri sau plăgi;
- aveţi varsta sub 15 ani;
- vă expuneţi la soare;
- sunteţi însărcinată (trimestrul III).

Administrare Ketoprofen MK 2,5%, gel:

Se aplică gelul pe piele la nivelul zonei afectate de 1-2 ori pe zi, masând uşor.
Dacă utilizaţi mai mult Ketoprofen MK decât trebuie
Până în prezent nu au fost descrise efecte datorate supradozajului.
Dacă aţi utilizat mai mult Ketoprofen MK decât trebuie, anunţaţi imediat medicul dumneavoastră sau farmacistul.

Acțiune:

Grupa farmacoterapeutică: preparate topice pentru leziuni şi algii musculare, antiinflamatoare nesteroidiene de uz topic.

Compoziție Ketoprofen MK 2,5%, gel:

100 g gel conţin ketoprofen 2,5 g şi excipienţi: carbomer 940, trietanolamină, alcool etilic, dietanolamină, propilenglicol, p-hidroxibenzoat de metil, p-hidroxibenzoat de propil, apă purificată.

Precauții:

Administrarea locală îndelungată poate provoca sensibilizare sau iritaţie locală. În cazul apariţiei unei reacţii cutanate locale, se impune oprirea tratamentului.
Trebuie să se evite aplicarea pe suprafeţe întinse.
Ketoprofen MK nu se va administra pe zone cu plăgi sau leziuni cutanate.
Trebuie să se evite contactul cu mucoasele şi ochii.
Nu se recomandă aplicarea sub pansament ocluziv.
Trebuie să se evite expunerea la soare sau radiaţii ultraviolete pe perioada tratamentului şi 2 săptămâni după oprirea tratamentului, din cauza riscului de fotosensibilizare.

Atenționări:

Capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje
Ketoprofen MK nu influenţează capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje.

Reacții adverse ale Ketoprofen MK 2,5%, gel:

Ketoprofen MK este în general bine tolerat dar, ca toate medicamentele poate determina reacţii adverse.
Este posibil să apară reacţii cutanate locale: dermatită de contact, eczeme, urticarie, fenomene de fotosensibilizare; excepţional pot să apară reacţii cutanate severe de tipul eczemei buloase sau flictenulare.
Au fost descrise cazuri de reacţii de hipersensibilitate: cutanate, respiratorii (dispnee şi crize de astm bronşic la pacienţii cu alergie la ketoprofen sau la alte antiinflamatoare nesteroidiene înrudite sau la cei cu idiosincrazie la acestea).
Foarte rar, au fost semnalate reacţii generale de tip anafilactic, care au avut o evoluţie favorabilă.
În acest caz tratamentul trebuie întrerupt.
Dacă observaţi oricare alte reacţii adverse care nu sunt menţionate în acest prospect informaţi medicul dumneavoastră sau farmacistul.

Interacțiuni cu alte medicamente:

Utilizarea altor medicamente
Nu s-au semnalat interacţiuni medicamentoase cu relevanţă clinică.
Informaţi medicul dumneavoastră sau farmacistul dacă luaţi sau aţi luat recent orice alt medicament - chiar şi din cele eliberate fără prescripţie medicală.

Administrarea de Ketoprofen MK 2,5%, gel în sarcină / alaptare:

Sarcina
Nu utilizaţi Ketoprofen MK dacă sunteţi însărcinată.
Alăptarea
Nu utilizaţi Ketoprofen MK dacă alăptaţi.

Prezentare ambalaj:

Cutie cu un tub din aluminiu a 25 g gel.
Cutie cu un tub din aluminiu a 45 g gel.

Condiții de păstrare:

A nu se utiliza după data de expirare înscrisă pe ambalaj.
A se păstra la temperaturi sub 25°C, în ambalajul original.
A nu se lăsa la îndemâna copiilor.
Alte medicamente cu substanța activă ketoprofenum:
Medicamente cu indicații asemănătoare cu Ketoprofen MK 2,5%, gel(din aceeași clasă):
Dacă ați descoperit inexactități în prospectul Ketoprofen MK 2,5%, gel vă rugăm să ne sesizați printr-un mesaj rapid de pe pagina de contact. Mulțumim anticipat!
Echipa ROmedic nu încurajează autotratamentul. Este foarte periculos să luați medicație fără indicația medicului. Nu există medicament "sigur", toate au efecte adverse, dintre care unele pot fi fatale. Prospectul medicamentului nu este suficient...există medicamente care pot fi nocive doar în anumite condiții, nespecificate pe prospect. ROmedic nu își asumă responsabilitatea asupra efectelor pe care acest site le are asupra vizitatorilor.
 
 
 
Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.