Prospect NUROFEN GEL gel 5%

Substanța activă: ibuprofenum
Producator: Farmasierra Manufacturing SL, Spania
Clasa ATC: [M02AA]: sistemul muscular-scheletic >> preparate topice pentru leziuni si algii musculare >> produse topice pentru articulatii si muschi >> antiinflamatoare nesteroidiene de uz topic
Categoria: AINS, analgezice, antitermice, corticoizi
Nurofen Gel conţine ca substanţă activă ibuprofen şi face parte din grupa medicamentelor topice pentru dureri articulare şi musculare; antiinflamatoare nesteroidiene de uz topic.

Indicații NUROFEN GEL gel 5%:

Nurofen Gel este indicat pentru tratamentul simptomatic al durerilor musculare, durerilor de spate, durerilor asociate cu afecţiuni musculo-scheletice (artrite incipiente, luxaţii, întinderi, fibrozite), traumatisme sportive uşoare şi nevralgii.

Contraindicații:

Nu utilizaţi Nurofen Gel:
- dacă sunteţi alergic la ibuprofen sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament
- dacă sunteţi alergic la acid acetilsalicilic sau alte analgezice cunoscute ca medicamente antiinflamatoare nesteroidiene (AINS).
- dacă aţi suferit vreodată de astm bronşic, greutate în respiraţie, erupţii pe piele sau secreţii nazale abundente după administrarea de ibuprofen, acid acetilsalicilic sau a oricărui alt AINS.
- dacă sunteţi însărcinată (trimestrul III)
- dacă aveţi leziuni pe piele; nu se aplică pe buze, zona genitală sau în apropierea ochilor.

Administrare NUROFEN GEL gel 5%:

Utilizaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum v-a spus medicul sau farmacistul. Discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.

Înainte de deschiderea tubului verificaţi dacă sigiliul tubului este intact. Pentru a-l desigila folosiţi vârful ascuns din exteriorul capacului.

Adulţi şi copii peste 12 ani:
Aplicaţi 4-10 cm de gel (aceasta corespunde la o doză de aproximativ 50-125 mg ibuprofen) pe zona afectată apoi închideţi tubul. Masaţi uşor gelul până este absorbit; spălaţi apoi mâinile (cu excepţia cazului când ele sunt tratate cu gel). Nu ţineţi tubul deschis.
Nu repetaţi aplicarea mai devreme de 4 ore şi nu mai mult de 4 ori în 24 de ore.

Copii sub 12 ani :
Administrarea Nurofen Gel copiilor sub 12 ani se face doar sub supraveghere medicală.

Acest gel este doar pentru uz extern. Opriţi administrarea gelului dacă apar erupţii pe piele.

Cereţi sfatul medicului dacă simptomele persistă sau se agravează după două săptămâni.

Dacă uitaţi să utilizaţi Nurofen Gel
Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată.

Dacă încetaţi să utilizaţi Nurofen Gel
Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Compoziție NUROFEN GEL gel 5%:

- Substanţa activă: ibuprofen. 100 g gel conţin 5 g ibuprofen
- Excipienţi: hidroxietilceluloză, hidroxid de sodiu, alcool benzilic, alcool izopropilic, apă purificată.

Precauții:

Înainte să utilizaţi Nurofen Gel, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
Aveţi grijă deosebită când administraţi Nurofen Gel dacă:
- suferiţi de astm
- aveţi ulcer peptic activ sau în antecedente, inflamaţii intestinale sau diateză hemoragică
- aţi avut sau aveţi afecţiuni renale, hepatice sau gastrice/digestive
- dacă luaţi acid acetilsalicilic, ibuprofen (oral) sau alte AINS
- sunteţi însărcinată (primele două trimestre)

Pentru a reduce riscul de fotosensibilitate, a se evita expunerea zonei afectate la surse puternice de lumină naturală sau artificială în timpul tratamentului.

Nu utilizaţi cu pansamente ocluzive.

Copii şi adolescenţi
Administrarea Nurofen Gel copiilor sub 12 ani se face doar sub supraveghere medicală.

Atenționări:

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor
Produsul nu influenţează capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje

Trebuie cerut sfatul medicului dacă simptomele persistă sau se agravează după două săptămâni.

Reacții adverse ale NUROFEN GEL gel 5%:

Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.

Reacţiile adverse, în special cele care afectează tractul gastro-intestinal, sunt mai puţin frecvente cu utilizarea topică de ibuprofen.

Următoarele reacţii adverse asociate cu utilizarea Nurofen Gel au fost raportate cu frecvenţă necunoscută:
- înroşire sau furnicături ale pielii la locul de aplicare (acesta nu este un motiv de îngrijorare, dar dacă vă deranjează întrerupeţi utilizarea gelului şi cereţi sfatul medicului dumneavoastră sau farmacistului.)
- respiraţie dificilă şi cu frecvenţă inexplicabilă, astm bronşic agravat, erupţii cutanate, mâncărime, leziuni sau umflarea feţei – oricare dintre acestea pot fi datorate unei reacţii alergice grave, care necesită intervenţia medicului.
- durere abdominală, dispepsie
- insuficienţă renală (în special la cei cu insuficienţă renală pre-existentă)

Raportarea reacţiilor adverse
Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Acestea includ orice reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. De asemenea, puteţi raporta reacţiile adverse direct prin intermediul sistemului naţional de raportare, ale cărui detalii sunt publicate pe web-site-ul Agenţiei Naţionale a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale http://www.anm.ro/. Raportând reacţiile adverse, puteţi contribui la furnizarea de informaţii suplimentare privind siguranţa acestui medicament.

Interacțiuni cu alte medicamente:

Spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă utilizaţi, aţi utilizat recent sau s-ar putea să utilizaţi orice alte medicamente.

Deoarece ibuprofenul aplicat local, trece în cantitate mică în circulaţia sistemică, interacţiunile medicamentoase semnalate la ibuprofen sunt puţin probabile. Utilizarea concomitentă a acidului acetilsalicilic sau a altor antiinflamatoare nesteroidiene poate creşte incidenţa reacţiilor adverse.

Medicamentele antiinflamatoare nesteroidiene pot interacţiona cu antihipertensive, şi ar putea să crească efectele anticoagulantelor; cu toate acestea, dacă este utilizat corect, absorbţia sistemică a ibuprofenului este scăzută, astfel că interacţiunile raportate în asociere cu administrarea orală de ibuprofen este puţin probabil să apară.

Administrarea de NUROFEN GEL gel 5% în sarcină / alaptare:

Nurofen Gel nu este recomandat în primele două trimestre ale sarcinii şi este contraindicat în trimestrul al III-lea. Ibuprofenul se excretă în laptele matern; nu se recomandă administrarea în timpul alăptării.

Prezentare ambalaj:

Cutie cu un tub a 20 g gel
Cutie cu un tub a 25 g gel
Cutie cu un tub a 30 g gel
Cutie cu un tub a 35 g gel
Cutie cu un tub a 50 g gel
Cutie cu un tub a 100 g gel

Condiții de păstrare:

Nu lăsaţi acest medicament la vederea şi îndemâna copiilor.

Nu utilizaţi acest medicament după data de expirare înscrisă pe cutie. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.

A se păstra la temperaturi sub 30°C, în ambalajul original.

Nu aruncaţi niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să aruncaţi medicamentele pe care nu le mai folosiţi. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.
Alte medicamente cu substanța activă ibuprofenum:
Medicamente cu indicații asemănătoare cu NUROFEN GEL gel 5%(din aceeași clasă):
Dacă ați descoperit inexactități în prospectul NUROFEN GEL gel 5% vă rugăm să ne sesizați printr-un mesaj rapid de pe pagina de contact. Mulțumim anticipat!
Echipa ROmedic nu încurajează autotratamentul. Este foarte periculos să luați medicație fără indicația medicului. Nu există medicament "sigur", toate au efecte adverse, dintre care unele pot fi fatale. Prospectul medicamentului nu este suficient...există medicamente care pot fi nocive doar în anumite condiții, nespecificate pe prospect. ROmedic nu își asumă responsabilitatea asupra efectelor pe care acest site le are asupra vizitatorilor.
 
 
 
Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.