Prospect PADUDEN 200 mg capsule

Substanța activă: ibuprofenum
Producator: Terapia S.A., România
Clasa ATC: [M01AE]: sistemul muscular-scheletic >> preparate antiinflamatoare si antireumatice >> antiinflamatoare si antireumatice nesteroidiene >> derivati de acid propionic
Paduden 200 mg conţine ibuprofen care este un antiinflamator nesteroidian.

Indicații PADUDEN 200 mg capsule:

Paduden 200 mg este indicat pentru:
- ameliorarea durerilor şi inflamaţiilor din anumite boli reumatismale (reumatism articular inflamator sau degenerativ, reumatism extraarticular);
- tratamentul unor afecţiuni dureroase cum sunt dureri de cap, migrenă, dureri dentare, dismenoree, dureri la nivelul oaselor, articulaţiilor şi dureri musculare (tendinite, bursite, luxaţii, entorse);
- tratmentul simptomatic al febrei.

Dacă după 3 zile nu vă simţiţi mai bine sau vă simţiţi mai rău, trebuie să vă adresaţi unui medic.

Contraindicații:

Nu luaţi Paduden 200 mg
- dacă sunteţi alergic la ibuprofen sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament.
- dacă aţi prezentat reacţii alergice la acidul acetilsalicilic de tipul astmului bronşic, urticariei, rinitei, polipilor nazali şi edemului angioneurotic.
- dacă aveţi sau aţi avut ulcer gastro-intestinal, hemoragii gastro-intestinale, colită ulceroasă, insuficienţă cardiacă severă, insuficienţă hepatică şi/sau renală severe, lupus eritematos sistemic sau alte boli de colagen.
- dacă sunteţi gravidă (începând cu luna a 6-a de sarcină).

Administrare PADUDEN 200 mg capsule:

Luaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum este descris în acest prospect sau aşa cum v-a spus medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.

Adulţi şi adolescenţi (vârsta peste 12 ani)
Doza uzuală este de 400 mg ibuprofen (2 capsule Paduden 200 mg) de 2 - 3 ori pe zi, fără a se depăşi 1200 mg ibuprofen pe zi.
Înghiţiţi capsulele întregi, cu puţină apă, preferabil după mese.

Dacă la adolescenţi (vârsta peste 12 ani) acest medicament este necesar mai mult de 3 zile sau dacă simptomele se agravează trebuie consultat un medic.

Copii cu vârsta sub 12 ani:
La copii sub 12 ani se recomandă utilizarea formelor farmaceutice adecvate.

Dacă luaţi mai mult Paduden 200 mg decât trebuie
Dacă luaţi mai mult decât trebuie din Paduden 200 mg adresaţi-vă imediat medicului dumneavoastră.

Dacă uitaţi să luaţi Paduden 200 mg
Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată.

Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Compoziție PADUDEN 200 mg capsule:

- Substanţa activă este ibuprofenul. O capsulă conţine ibuprofen 200 mg.
- Celelalte componente sunt lactoză monohidrat, amidon de porumb, povidonă K 30, dioxid de siliciu coloidal anhidru, talc, stearat de magneziu.

Precauții:

Înainte să utilizaţi Paduden 200 mg, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului, dacă:
- în timpul tratamentului cu Paduden 200 mg prezentaţi tulburări de vedere; în acest caz trebuie să întrerupeţi tratamentul şi să efectuaţi un examen oftalmologic.
- aveţi sau aţi avut ulcer gastro-duodenal; în acest caz trebuie să utilizaţi Paduden 200 mg numai sub supraveghere medicală atentă.
- aţi prezentat spasm bronşic - senzaţie de lipsă de aer - (în special dacă a apărut după administrarea de medicamente) sau dacă prezentaţi afectarea funcţiei renale şi/sau hepatice sau cardiace; în acest caz trebuie să utilizaţi Paduden 200 mg numai sub supraveghere medicală atentă.
- aţi prezentat insuficienţă cardiacă sau tensiune arterială mare.
- aveţi tulburări de coagulare sau urmaţi tratament cu anticoagulante.

Medicamentele antiinflamatoare/ ȋmpotriva durerii cum este ibuprofenul pot fi asociate cu un risc uşor crescut de infarct miocardic sau de accident vascular cerebral, în special dacă sunt utilizate în doze mari. Nu depăşiţi doza recomandată sau durata tratamentului.

Trebuie să discutaţi despre tratament cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul ȋnainte de a lua Paduden 200 mg în cazul în care:
- aveţi probleme ale inimii inclusiv insuficienţă cardiacă, angină pectorală (dureri ȋn piept), sau dacă aţi avut un infarct miocardic, intervenţie chirurgicală pentru by-pass, boală arterială periferică (circulaţie redusă a sângelui la nivelul picioarelor sau tălpilor, din cauza ȋngustării sau blocării arterelor) sau orice tip de accident vascular cerebral (inclusiv "accident vascular cerebral minor" sau accident ischemic tranzitor "AIT").
- aveţi tensiune arterială mare, diabet zaharat, concentraţii crescute de colesterol ȋn sânge, istoric familial de boli ale inimii sau de accident vascular cerebral sau dacă sunteţi fumător.

Ce trebuie să evitaţi când luaţi acest medicament?
Unele medicamente care sunt anticoagulante (acţionează împotriva coagulării sângelui) (de exemplu acid acetilsalicilic/aspirină, warfarină, ticlopidină), unele medicamente care acţionează împotriva tensiunii arteriale crescute (inhibitori de enzimă de conversie a angiotensinei de exemplu captopril, medicamentele blocante ale beta receptorilor, antagoniştii de angiotensină II) şi chiar alte medicamente pot afecta sau pot fi afectate de tratamentul cu ibuprofen. Prin urmare cereţi sfatul medicului înainte de a utiliza ibuprofen împreună cu alte medicamente.

Copii şi adolescenţi
Paduden 200 mg nu se utilizează la copii cu vârsta sub 12 ani. La copii cu vârsta sub 12 ani se recomandă utilizarea unor forme farmaceutice adecvate. Există un risc de insuficiență renală la copii și adolescenţi deshidrataţi.

Atenționări:

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor
Prin reacţiile adverse pe care le produce - somnolenţă, ameţeli sau depresie - Paduden 200 mg vă poate influenţa capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje.

Paduden 200 mg conţine lactoză
Dacă medicul dumneavoastră v-a atenţionat ca aveţi intoleranţă la unele categorii de glucide, vă rugăm să-l întrebaţi înainte de a utiliza acest medicament.

Reacții adverse ale PADUDEN 200 mg capsule:

Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.

Medicamente precum Paduden 200 mg se pot asocia cu un risc uşor crescut de apariţie a atacului de cord („infarct miocardic”) sau a accidentului vascular cerebral.

Tract gastro-intestinal
Cele mai frecvente reacţii adverse determinate de ibuprofen sunt tulburările gastro-intestinale: arsuri retrosternale, lipsa poftei de mâncare, greaţă, vărsături, dispepsie, disconfort abdominal, diaree, ulcer activ şi hemoragii gastro-intestinale.

Sistem nervos central
Dureri de cap, confuzie, ţiuituri în urechi şi somnolenţă - sunt mai puţin frecvent raportate decât efectele gastro-intestinale.
S-au raportat cazuri de tulburări psihotice şi reacţii depresive ca şi cazuri individuale de dureri de cap severe, greaţă, vărsături, febră, contractura muşchilor gâtului cu limitarea mişcărilor, tulburări senzoriale.

Organe de simţ
S-au observat reacţii oculare reversibile, cum sunt slăbirea vederii de cauză toxică, vedere înceţoşată şi tulburări ale vederii colorate.

Piele/reacţii de hipersensibilitate
S-au raportat erupţii cutanate cum sunt urticarie, exantem şi erupţii cutanate de cauză hemoragică. Aceste reacţii pot fi însoţite de mâncărimi şi de o afecţiune numită sindrom Stevens-Johnson.

Reacţiile generale de hipersensibilitate sunt rare. Simptomele pot fi: febră cu erupţii cutanate, dureri abdominale, dureri de cap, greaţă şi vărsături, valori anormale ale testelor hepatice, meningism şi reacţii anafilactice.
Lupusul eritematos sistemic sau alte boli de colagen pot creşte riscul apariţiei reacţiilor generale de hipersensibilitate.
Rareori, ibuprofenul poate determina bronhospasm la pacienţii predispuşi.

Sistem hematopoietic
Dozele mai mari de 1000 mg ibuprofen pe zi pot prelungi timpul de sângerare.
S-au semnalat: trombocitopenie (scăderea numărului de plachete sanguine), granulocitopenie (scăderea numărului anumitor celule albe), agranulocitoză (absenţa anumitor celule albe din sânge), anemie hemolitică şi anemie aplastică. Astfel de tulburări sanguine au fost observate în special după administrarea îndelungată a unor doze mari.

Ficat
Au fost semnalate valori anormale ale testelor hepatice (valori crescute ale unor enzime din plasmă numite transaminaze) şi îngălbenirea pielii (icter).

Rinichi
S-au raportat fenomene de retenţie de apă şi sare cu apariţia edemelor. Au fost prezente cazuri de dificultăţi în urinare şi de nefrită interstiţială acută (o boală a rinichiului). Afectarea funcţiilor renale poate avea grade diferite de severitate, în special după administrarea îndelungată de doze mari.
În cazul reacţiilor de hipersensibilitate generală poate să apară insuficienţa renală.
S-au raportat cazuri de leziuni renale (necroză papilară renală).

Alte reacţii adverse
Pot fi întâlnite ocazional stomatite (inflamaţii la nivelul gurii), tulburări menstruale, creşterea valorilor uraţilor din plasmă.
În cazul apariţiei reacţiilor adverse, se impune încetarea imediată a administrării şi instituirea tratamentului corespunzător.

Raportarea reacţiilor adverse
Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Acestea includ orice reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. De asemenea, puteţi raporta reacţiile adverse direct prin intermediul sistemului naţional de raportare, ale cărui detalii sunt publicate pe web-site-ul Agenţiei Naţionale a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale http://www.anm.ro/. Raportând reacţiile adverse, puteţi contribui la furnizarea de informaţii suplimentare privind siguranţa acestui medicament.

Interacțiuni cu alte medicamente:

Spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi, aţi luat recent sau s-ar putea să luaţi orice alte medicamente.

Paduden 200 mg poate influenţa sau poate fi influenţat de alte medicamente. De exemplu:
- diuretice (medicamente care cresc cantitatea de urină eliminată);
- medicamente anticoagulante (care subţiază sângele/previn coagularea, cum sunt aspirina/acidul acetilsalicilic, warfarina, ticlopidina)
- medicamente care scad tensiunea arterială mare (inhibitorii ai ECA, cum este captoprilul, betablocante, cum este atenololul, antagonişti ai receptorilor de angiotensină II, cum este losartanul)
- glucocorticoizi (creşte riscul de ulcer în cazul asocierii);
- acid acetilsalicilic sau alte antiinflamatoare nesteroidiene;
- digoxină, fenitoină, litiu;
- metotrexat. Ibuprofenul poate reduce eficacitatea dispozitivelor contraceptive intrauterine.

Alte medicamente pot influenţa sau pot fi influenţate de tratamentul cu Paduden 200 mg. De aceea, întotdeauna trebuie să discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul înainte de a utiliza Paduden 200 mg împreună cu alte medicamente.

Administrarea de PADUDEN 200 mg capsule în sarcină / alaptare:

Adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua orice medicament.
În primele 5 luni de sarcină puteţi lua ibuprofen numai dacă este absolut necesar şi numai la recomandarea medicului dumneavoastră. Începând cu luna a 6-a, nu trebuie să utilizaţi Paduden 200 mg.
Nu utilizaţi Paduden 200 mg în timpul alăptării.

Prezentare ambalaj:

Paduden 200 mg se prezintă sub formă de capsule de culoare albastră, ambalate în cutie cu 2 blistere PVC/Al a câte 10 capsule, respectiv în cutie cu 1 blister PVC/Al cu 10 capsule.

Condiții de păstrare:

Nu lăsaţi acest medicament la vederea şi îndemâna copiilor.

A se păstra la temperaturi sub 25°C, în ambalajul original.

Nu utilizaţi acest medicament după data de expirare înscrisă pe etichetă după EXP. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.

Nu aruncaţi niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să aruncaţi medicamentele pe care nu le mai folosiţi. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.
Alte medicamente cu substanța activă ibuprofenum:
Medicamente cu indicații asemănătoare cu PADUDEN 200 mg capsule(din aceeași clasă):
Dacă ați descoperit inexactități în prospectul PADUDEN 200 mg capsule vă rugăm să ne sesizați printr-un mesaj rapid de pe pagina de contact. Mulțumim anticipat!
Echipa ROmedic nu încurajează autotratamentul. Este foarte periculos să luați medicație fără indicația medicului. Nu există medicament "sigur", toate au efecte adverse, dintre care unele pot fi fatale. Prospectul medicamentului nu este suficient...există medicamente care pot fi nocive doar în anumite condiții, nespecificate pe prospect. ROmedic nu își asumă responsabilitatea asupra efectelor pe care acest site le are asupra vizitatorilor.
 
 
 
Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.