Prospect IBALGIN GEL

Substanța activă: ibuprofenum
Producator: Zentiva, k.s., Republica Cehă
Clasa ATC: [M02AA]: sistemul muscular-scheletic >> preparate topice pentru leziuni si algii musculare >> produse topice pentru articulatii si muschi >> antiinflamatoare nesteroidiene de uz topic
Grupa farmacoterapeutică: preparate topice pentru dureri articulare şi musculare, antiinflamatoare nesteroidiene de uz topic

Indicații IBALGIN GEL:

Ibalgin Gel este indicat în tratamentul local simptomatic:
- al durerilor musculare sau osteoarticulare de origine reumatică;
- al durerilor din entorse şi luxaţii, nevralgii, dureri lombare;
- al durerilor musculare sau osteoarticulare de natură traumatică (traumatisme uşoare ale tendoanelor, ligamentelor, etc.).

Contraindicații:

- hipersensibilitate la ibuprofen, la alte antiinflamatoare nesteroidiene sau la oricare dintre excipienţii medicamentului, în special la astmatici şi la persoanele care au manifestat hipersensibilitate la acidul acetilsalicilic sau ibuprofen;
- leziuni cutanate: dermatoze umede, eczeme, leziuni infectate, arsuri sau plăgi;
- trimestrul III de sarcină.

Administrare IBALGIN GEL:

Adulţi şi copii cu vârsta peste 15 ani
Doza recomandată pentru o aplicare cutanată pe zona dureroasă este de 4-10 cm gel de 3 până la 4 ori pe zi, masând uşor până la absorbţia completă.

Durata tratamentului depinde de severitatea afecţiunii şi de rezultatul obţinut. După 2 săptămâni de la începutul tratamentului este indicat să se reevalueze medicaţia.

Compoziție IBALGIN GEL:

100 g gel conţin ibuprofen 5 g şi excipienţi: hidroxietilceluloză, propilenglicol, alcool izopropilic, etanol 96%, trolamină, apă purificată.

Precauții:

Ibalgin Gel nu se va administra pe zone cu plăgi sau leziuni cutanate.
Se va evita contactul cu ochii, buzele şi zona genitală; nu se va aplica pe mucoase.
Se va întrerupe tratamentul dacă apar erupţii cutanate sau prurit.
Se va evita aplicarea pe suprafeţe întinse.
Nu se recomandă aplicarea sub pansament ocluziv.

Atenţionări speciale
Deşi ibuprofenul aplicat local se absoarbe sistemic în cantitate destul de mică, administrarea Ibalgin Gel necesită prudenţă în cazul pacienţilor:
- cu afecţiuni gastrointestinale, aşa cum ar fi iritaţii şi hemoragii gastrice;
- cu afecţiuni renale, astm bronşic sau predispoziţie la astm bronşic;
- aflaţi în tratament cu anticoagulante de tip cumarinic (datorită prelungirii timpului de protrombină şi riscului crescut de sângerare).

Copii cu vârsta sub 15 ani
Se va evita utilizarea Ibalgin Gel la copii cu vârsta sub 15 ani datorită lipsei datelor clinice privind administrarea acestui medicament la această grupă de vârstă.

Atenționări:

Capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje
Ibalgin Gel nu influenţează capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje.

Reacții adverse ale IBALGIN GEL:

Ibalgin Gel poate determina reacţii adverse tipice antiinflamatoarelor nesteroidiene. Acestea pot fi locale, ca de pildă, eritemul localizat şi iritarea pielii, sau sistemice: dureri epigastrice, ameţeli, vedere înceţoşată, poate să apară retenţie de apă şi de electroliţi manifestată prin edeme.

Dacă apar reacţii adverse locale tratamentul va fi întrerupt, şi, de îndată ce se poate, se va spăla zona afectată cu săpun şi apă caldă.

Supradozajul:

Nu au fost raportate cazuri de supradozaj în cazul administrării locale a Ibalgin Gel.

Interacțiuni cu alte medicamente:

Deoarece ibuprofenul aplicat local, trece în cantitate mică în circulaţia sistemică, interacţiunile medicamentoase semnalate la ibuprofen sunt puţin probabile. Totuşi, se recomandă evitarea utilizării concomitente a Ibalgin Gel cremă cu medicamente ce conţin alte antiinflamatoare nesteroidiene, datorită creşterii incidenţei reacţiilor adverse.

Administrarea de IBALGIN GEL în sarcină / alaptare:

Nu se recomandă administrarea medicamentului în primele două trimestre de sarcină şi în perioada de alăptare.
Medicamentul este contraindicat în trimestrul III de sarcină.

Prezentare ambalaj:

Cutie cu un tub din aluminiu a 50 g gel.

Condiții de păstrare:

A nu se utiliza după data de expirare înscrisă pe ambalaj.

A se păstra la temperaturi sub 25°C, în ambalajul original.

A nu se lăsa la îndemâna copiilor.
Alte medicamente cu substanța activă ibuprofenum:
Medicamente cu indicații asemănătoare cu IBALGIN GEL(din aceeași clasă):
Dacă ați descoperit inexactități în prospectul IBALGIN GEL vă rugăm să ne sesizați printr-un mesaj rapid de pe pagina de contact. Mulțumim anticipat!
Echipa ROmedic nu încurajează autotratamentul. Este foarte periculos să luați medicație fără indicația medicului. Nu există medicament "sigur", toate au efecte adverse, dintre care unele pot fi fatale. Prospectul medicamentului nu este suficient...există medicamente care pot fi nocive doar în anumite condiții, nespecificate pe prospect. ROmedic nu își asumă responsabilitatea asupra efectelor pe care acest site le are asupra vizitatorilor.
 
 
 
Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.