Prospect Abfen 200 mg granule efervescente

Substanța activă: ibuprofenum
Producator: AbbVie S.r.l., Italia
Clasa ATC: [M01AE]: sistemul muscular-scheletic >> preparate antiinflamatoare si antireumatice >> antiinflamatoare si antireumatice nesteroidiene >> derivati de acid propionic
Abfen aparţine unui grup de medicamente denumite medicamente antiinflamatoare nesteroidiene sau AINS. Fiecare plic conţine ibuprofen 200 mg.

Indicații Abfen 200 mg granule efervescente:

Acest medicament este utilizat:
• pentru a reduce durerea în situaţii cum sunt durerile dentare, menstruale şi durerile de cap
• pentru a reduce febra (temperatura mare) şi durerea atunci când sunteţi răcit.

Acest medicament poate fi utilizat la adulţi şi copii cu greutatea peste 30 kg (vârsta peste 8 ani).

Contraindicații:

Nu luaţi Abfen dacă:
– sunteţi alergic la ibuprofen sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament.
– dacă aţi avut vreodată reacţii alergice la ibuprofen, acid acetilsalicilic (aspirină) sau alte AINS- semnele includ înroşire ii trecătoare pe piele, umflare a feţei sau a buzelor sau dificultăţi de respiraţie.
– dacă aveţi (sau aţi avut două sau mai multe episoade de) ulcer la nivelul stomacului sau duodenului (ulcer peptic) sau sângerări
– dacă ați avut avut hemoragie sau perforaţie în trecut
– aveţi afecțiuni grave de ficat sau de rinichi
– aveţi insuficienţă cardiacă severă sau boală coronariană
– aveţi o boală care vă poate face să fiţi mai predispus la sângerare
– dacă aveţi sângerare la nivelul creierului (sângerare cerebrovasculară) sau altă sângerare activă
- dacă suferiţi de deshidratare severă (cauzată de vărsături, diaree sau aport insuficient de lichide)
– dacă sunteţi în ultimele 3 luni de sarcină. Vezi punctul “Sarcină, alăptare şi fertilitate” de mai jos pentru mai multe informaţii.

Nu luaţi Abfen dacă oricare dintre cele menţionate mai sus se aplică în cazul dumneavoastră. Dacă nu sunteţi sigur, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Administrare Abfen 200 mg granule efervescente:

Utilizaţi întotdeauna Abfen exact aşa cum este descris în acest prospect sau aşa cum v-a spus medicul dumneavoastră sau farmacistul. Trebuie să discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.

Acest medicament este destinat numai pentru utilizare pe termen scurt. Trebuie să luaţi cea mai mică doză pentru cel mai scurt interval de timp necesar pentru a vă ameliora simptomele.

Cât să luaţi
Adulţi şi tineri cu greutate corporală peste 40 kg (vârsta peste 12 ani):
• Luaţi unul sau două plicuri (200 - 400 mg ibuprofen) la interval de 4-6 ore, după cum este necesar.

Nu luaţi în total mai mult de 6 plicuri într-un interval de 24 de ore.

Copiii cu greutate peste 30 kg (cu vârste cuprinse între 8 şi 12 ani):
Dacă administraţi acest medicament unui copil, trebuie să respectaţi următoarele instrucţiuni cu privire la doze:

-Doza recomandată: 1 plic (200 mg ibuprofen)
-Cât de des?
• Dozele trebuie administrate la interval de 6-8 ore, dacă este necesar.
• Nu utilizaţi mai mult de 3 plicuri (până la 600 mg de ibuprofen) într-un interval de 24 de ore.

• Doza de ibuprofen recomandată pe zi este de 20 mg pe kg de greutate corporală.
- Această doză se administrează în 3 doze divizate pe parcursul zilei.
- Vă rugăm să consultaţi tabelul de mai sus.

Nu luaţi în total mai mult de 600 mg (3 plicuri) într-un interval de 24 de ore.

Copiii cu greutate corporală sub 30 kg (vârsta mai mică de 8 ani):
Acest medicament nu trebuie administrat la copiii cu o greutate corporală mai mică de 30 kg (vârsta sub 8 ani).

Administrarea acestui medicament
Dacă aveţi un stomac sensibil, luaţi acest medicament împreună cu alimente sau imediat după ce mâncaţi.

• Turnaţi granulele dintr-un plic într-un pahar mic cu apă (aproximativ 125 ml).
• Asiguraţi-vă că utilizaţi toate granulele din plic.
• Amestecaţi medicamentul până când efervescenţa a încetat şi granulele s-au dizolvat - va rezulta o băutură acidulată cu aromă de portocală.
• Dacă utilizaţi mai mult de un plic odată, trebuie să utilizaţi mai multă apă. Utilizaţi aproximativ 125 ml apă pentru fiecare plic de medicament.

Cât timp trebuie să continuaţi tratamentul
Dacă este necesar să luaţi Abfen pentru mai mult de 3 zile sau dacă simptomele dumneavoastră se înrăutăţesc, adresaţi-vă medicului dumneavoastră.

Dacă luaţi mai mult Abfen decât trebuie
În cazul în care aţi luat mai mult Abfen decât trebuie, adresaţi-vă unui medic sau mergeţi imediat la cel mai apropiat spital. Luaţi ambalajul medicamentului cu dumneavoastră.

Semnele de supradozaj pot include senzaţie de rău, dureri de stomac, vărsături (pot fi cu sânge), dureri de cap, zgomote în urechi, confuzie şi mişcări oscilatorii ale ochilor. La doze mari, pot apărea pierdere a conştienţei, convulsii (în special la copii), senzaţie de slăbiciune sau ameţeală, sânge în urină, senzaţie de frig şi probleme de respiraţie.

Dacă uitaţi să luaţi Abfen
• Dacă uitaţi să luaţi o doză, luaţi-o imediat ce vă amintiţi. Cu toate acestea, în cazul în care este aproape timpul pentru următoarea doză, renunţaţi la doza uitată.
• Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată.

Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Compoziție Abfen 200 mg granule efervescente:

• Substanţa activă este ibuprofen. Fiecare plic de medicament conţine ibuprofen 200 mg.

• Celelalte componente sunt: acid malic, zaharină sodică, zahăr, povidonă (K 29-30), aromă de portocale, lauril sulfat de sodiu, bicarbonat de sodiu şi carbonat de sodiu anhidru.

Precauții:

Adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă:
• iune care afectează ţ iile şi pielea)
• aţi avut vreodată probleme cu stomacul sau intestinul (cum este colita ulcerativă sau boală Crohn)
• aveţi afecţiuni de rinichi sau de ficat
• aţi efectuat recent o intervenţie chirurgicală majoră
• aţi avut reacţii alergice la alte medicamente administrate anterior pentru alte afecţiuni
• aveţi febra fânului, polipi nazali (pierdere a mirosului, nas care curge sau nas înfundat) sau dificultăţi de respiraţie
• sunteţi vârstnic (vârsta peste 65 ani) - deoarece sunteţi mai predispus să aveţi reacţii adverse grave
• aveți vărat de vânt sau zona zoster (varicelă)
• sunteţi deshidratat
• aţi avut de curând o intervenţie chirurgicală majoră
• luaţi în mod regulat alte medicamente pentru durere - în special dacă sunteţi activ fizic, ceea ce poate duce la pierdere de săruri sau deshidratare.

Adresaţi-vă medicului sau farmacistului înainte de a lua Abfen, dacă oricare dintre cele menţionate mai sus se aplică în cazul dumneavoastră.

Infarct miocardic şi accident vascular cerebral
Adresaţi-vă unui medic sau farmacist înainte de a lua acest medicament în cazul în care aveţi probleme cu inima, aţi avut un accident vascular cerebral sau în cazul în care consideraţ iuni (de exemplu, dacă aveţi tensiune arterială mare, diabet zaharat, valori mari ale colesterolului în sânge sau dacă sunteţi fumător).

Acest medicament poate duce la o mică creştere a riscului de infarct miocardic sau accident vascular cerebral. Acest risc crescut este mai probabil la doze mari şi în cazul tratamentului pe termen lung.

Există risc de afectare renală la copiii şi adolescenţii deshidrataţi.

Nu luaţi doze mai mari decât cea recomandată.

De asemenea, nu luaţi acest medicament pentru un interval de timp mai mare decât cel recomandat în acest prospect (3 zile).

Informaţii generale privind utilizarea prelungită a medicamentelor pentru durere
În general, utilizarea obişnuită de (mai multe tipuri de) medicamente ce calmează durerea poate duce la probleme grave ale rinichilor pe termen lung. Acest risc poate fi crescut în condiţii de solicitare fizică asociată cu pierderea de săruri şi deshidratare. Prin urmare, trebuie evitată.

În cazul utilizării prelungite de medicamente ce calmează durerea, pot să apară dureri de cap care nu trebuie tratate cu doze crescute de medicament.

Adresaţi-vă unui medic înainte de a lua Abfen, dacă oricare dintre cele menţionate mai sus se aplică în cazul dumneavoastră.

Copii
Acest medicament nu trebuie administrat la copiii cu o greutate corporală mai mică de 30 kg (vârsta sub 8 ani).

Atenționări:

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor
Acest medicament vă poate face să vă simţiţi ameţit sau somnolent. În cazul în care se întâmplă acest lucru, nu conduceţi vehicule şi nu folosiţi utilaje. De asemenea, nu efectuaţi activităţi în care este necesară atenţia.

Abfen conţine zahăr şi sodiu
Zahăr
Zahărul este un glucid. Dacă medicul dumneavoastră v-a atenţionat ca aveţi intoleranţă la unele categorii de glucide, vă rugăm să-l întrebaţi înainte de a utiliza acest medicament

Sodiu
Abfen conţine sodiu 50 mg per plic. Trebuie să ţineţi seama de acest lucru dacă urmaţi o dietă cu restricţie la sodiu. Este posibil să aveţi nevoie de mai puţin sodiu în dietă din cauza sodiului conţinut de acest medicament.

Reacții adverse ale Abfen 200 mg granule efervescente:

Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.

Reacţii adverse grave
Întrerupeţi administrarea acestui medicament şi adresaţi-vă imediat medicului dumneavoastră dacă observaţi oricare dintre următoarele reacţii adverse grave - este posibil să aveţi nevoie de asistenţă medicală de urgenţă:
• sânge în materiile fecale (scaune)
• scaune colorate în negru
• vărsături cu sânge sau cu particule închise la culoare care au aspectul zaţului de cafea
• umflare a feţei, limbii sau gâtului
• dificultăţi la înghiţire sau în respiraţie
• urticarie

Nu mai luaţi acest medicament şi adresaţi-vă imediat medicului dumneavoastră dacă observaţi oricare dintre reacţiile adverse de mai sus.

Întrerupeţi administrarea acestui medicament şi adresaţi-vă medicului dumneavoastră dacă observaţi oricare dintre următoarele:
• indigestie sau arsuri la stomac
• dureri abdominale (de stomac) sau alte simptome neobişnuite asociate cu stomacul

Întrerupeţi administrarea acestui medicament şi adresaţi-vă medicului dumneavoastră dacă observaţi oricare dintre reacţiile adverse de mai sus.
Alte reacţii adverse

Frecvente (pot afecta până la 1 persoană din 10):
• senzaţie de ameţeală sau de oboseală
• pierdere a poftei de mâncare, diaree, greaţă, vărsături, flatulenţă (vânturi), constipaţie.

Mai puţin frecvente (pot afecta până la 1 persoană din 100):
• senzaţie de ameţeală
• senzaţie de anxietate
• dificultate în a adormi
• erupţii trecătoare pe piele, urticarie, mâncărime
• pielea devine sensibilă la lumină
• tulburări de vedere, probleme de auz
• hepatită, îngălbenire a pielii sau a ochilor
• strănut, nas înfundat, mâncărimi ale nasului sau secreţii din nas (rinită)
• ulcer gastric, inflamaţia mucoasei stomacului
• vânătăi mici pe piele sau în gură, nas sau urechi
• dificultăţi de respiraţie, respiraţie şuierătoare sau tuse, astm bronşic sau agravare a astmului bronşic
• dureri de cap - în cazul în care apar în timp ce luaţi acest medicament, este important să nu luaţi alte medicamente pentru durere.

Rare (pot afecta până la 1 persoană din 1.000)
• pierdere a vederii
• reducere a funcţiei ficatului
• zgomote în urechi (tinitus)
• senzaţie de depresie sau confuzie
• retenţie de lichide (edeme)

Foarte rare (pot afecta până la 1 persoană din 10.000)
• insuficienţă hepatică
• reducere a funcţiei rinichilor
• inflamaţia pancreasului
• infecţie a creierului numită „meningită non-bacteriană”
• modificări ale numărului de celule din sânge - primele semne sunt: temperatură corporală mare, dureri în gât, ulceraţii în gură, simptome asemănătoare gripei, senzaţie de oboseală accentuată, sângerare din nas şi piele
• probleme ale pielii (care pot afecta, de asemenea gura, nasul sau urechile), cum este „sindromul Stevens-Johnson”, „necroliză epidermică toxică” sau „eritem poliform”.

Cu frecvenţă necunoscută (nu se cunoaşte cât de des pot apărea):
• timp de sângerare prelungit
• colita ulcerativă sau boală Crohn
• senzaţie de arsură în gât sau gură - acest lucru se poate întâmpla pentru scurt timp după luarea acestui medicament.

Următoarele reacţii adverse au fost raportate, de asemenea, la utilizarea altor AINS:
• tensiune arterială mare sau insuficienţă cardiacă
• agravare a ulcerelor în afecţiunile intestinului gros şi în boala Crohn (afecţiune intestinală)

Medicamentele cum este Abfen pot fi asociate cu un risc uşor crescut de atac de cord („infarct miocardic”) sau accident vascular cerebral.

Raportarea reacţiilor adverse
Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Acestea includ orice reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. De asemenea, puteţi raporta reacţiile adverse direct prin intermediul sistemului naţional de raportare, ale cărui detalii sunt publicate pe web-site-ul Agenţiei Naţionale a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale http://www.anm.ro/. Raportând reacţiile adverse, puteţi contribui la furnizarea de informaţii suplimentare privind siguranţa acestui medicament.

Interacțiuni cu alte medicamente:

Abfen împreună cu alte medicamente
Spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi, dacă aţi luat recent sau dacă este posibil să luaţi orice alte medicamente.

În mod special, spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi unul dintre următoarele medicamente:
• acid acetilsalicilic (aspirină) - nu utilizaţi Abfen dacă luaţi mai mult de 75 mg de acid acetilsalicilic (aspirină) pe zi. → poate creşte riscul de ulcer sau sângerare gastrointestinală
• alte AINS (antiinflamatoare şi analgezice) inclusiv inhibitori de Cox-2 (cum este celecoxib) → poate creşte riscul de ulcer sau sângerare gastrointestinală
• alte medicamente care conţin ibuprofen, cum sunt cele pe care le puteţi cumpăra fără prescripţie medicală → poate creşte riscul de ulcer sau sângerare gastrointestinală
• acid acetilsalicilic (aspirină), doză mică - dacă luaţi doze mici de acid acetilsalicilic (până la 75 mg pe zi), adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului înainte de a lua Abfen. → poate influenţa efectul de subţiere a sângelui
• medicamente pentru probleme de inimă - cum este digoxină → poate creşte efectul digoxinei
• corticosteroizi – utilizaţi pentru afecţiuni inflamatorii → poate creşte riscul de ulcer sau sângerare gastrointestinală
• medicamente care împiedică formarea cheagurilor de sânge - cum este acidul acetilsalicilic (aspirină) sau ticlopidină → poate creşte riscul de sângerare
• medicamente pentru subţierea sângelui (cum este warfarina) → ibuprofenul poate intensifica efectele acestor medicamente
• fenitoină (pentru epilepsie) efectul fenitoinei poate fi crescut inhibitori selectivi ai recaptării serotoninei (ISRS) cum este fluoxetina, utilizată pentru depresie → pot creşte riscul de sângerare gastrointestinală
• litiu - utilizat pentru anumite forme de depresie → efectul litiului poate fi crescut
• probenecid şi sulfinpirazonă (medicamente pentru gută) → excreţia de ibuprofen poate fi întârziată
• medicamente pentru tratamentul tensiunii arteriale mari - inclusiv inhibitori ai enzimei de conversie a angiotensinei (cum este captopril), beta-blocante (cum este atenolol) sau antagonişti ai receptorilor de angiotensină-II (cum este losartan) şi diuretice (pentru eliminarea apei) → ibuprofenul poate diminua efectele acestor medicamente şi poate apărea un risc crescut pentru rinichi
• diuretice care economisesc potasiul → pot duce la valori mici ale potasiului în sânge
• metotrexat - folosit pentru unele tipuri de cancer sau reumatism → efectul metotrexatului poate fi crescut
• medicamente cu efect de supresie a sistemului imunitar - cum este ciclosporina sau tacrolimus → poate apărea afectare a rinichilor
• zidovudină - utilizată pentru tratamentul infecţiei cu HIV sau SIDA → Abfen poate duce la un risc crescut de sângerare într-o articulaţie sau hematom la persoanele cu hemofilie şi cu infecţie cu HIV
• medicamente pentru tratamentul diabetului zaharat - cum este glibenclamidă → pot fi posibile interacţiuni medicamentoase
• antibiotice chinolone pentru tratamentul infecţiilor (cum este ciprofloxacina) → poate creşte riscul de convulsii
• unele antibiotice pentru tratamentul infecţiilor, cum sunt aminoglicozide (de exemplu gentamicină) → eliminarea lor poate fi redusă
• colestiramină - utilizată pentru scăderea valorilor colesterolului din sânge → absorbţia de ibuprofen poate fi redusă
• mifepristonă - folosit pentru întreruperea pe cale medicală a sarcinii → poate apărea o reducere a efectului mifepristonei
• Ginkgo biloba - un medicament pe bază de plante utilizat adesea în demenţă → există posibilitatea să sângeraţi mai uşor dacă luaţi acest tratament împreună cu Abfen.
• voriconazol sau fluconazol - folosite în infecţiile fungice → creşte riscul obţinerii unor concentraţii mai mari de ibuprofen în sânge

Dacă oricare dintre cele de mai sus se aplică în cazul dumneavoastră (sau nu sunteţi sigur), adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului înainte de a lua Abfen.

Abfen împreună cu alcool etilic
În cazul în care consumaţi alcool în timpul tratamentului cu acest medicament creşte riscul să aveţi reacţii adverse.

Administrarea de Abfen 200 mg granule efervescente în sarcină / alaptare:

• Nu utilizaţi acest medicament dacă sunteţi în ultimele 3 luni de sarcină.
• Discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul înainte să utilizaţi acest medicament dacă sunteţi în primele 6 luni de sarcină sau dacă alăptaţi. Acest medicament trebuie utilizat numai la recomandarea medicului dumneavoastră.

Abfen aparţine unui grup de medicamente care pot afecta fertilitatea la femei. Acest efect este reversibil după oprirea administrării medicamentului. Este puţin probabil ca Abfen, utilizat ocazional, să vă afecteze şansele de a rămâne gravidă. Cu toate acestea, înainte de a lua acest medicament, spuneţi medicului dumneavoastră dacă aveţi probleme în a rămâne gravidă.

Prezentare ambalaj:

Abfen 200 mg granule efervescente se prezintă ca o pulbere de culoare albă, cu aromă de portocale. Medicamentul este ambalat într-un plic.

Fiecare cutie conţine 12, 20 sau 30 plicuri granule efervescente.

Este posibil ca nu toate mărimile de ambalaj să fie comercializate.

Condiții de păstrare:

Nu lăsaţi acest medicament la vederea şi îndemâna copiilor.

A se păstra la temperaturi sub 25°C.

A se păstra în ambalajul original pentru a fi protejat de lumină şi umiditate.

Nu utilizaţi acest medicament după data de expirare înscrisă pe plic şi pe cutie. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.

Nu aruncaţi niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să aruncaţi medicamentele pe care nu le mai folosiţi. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.
Alte medicamente cu substanța activă ibuprofenum:
Medicamente cu indicații asemănătoare cu Abfen 200 mg granule efervescente(din aceeași clasă):
Dacă ați descoperit inexactități în prospectul Abfen 200 mg granule efervescente vă rugăm să ne sesizați printr-un mesaj rapid de pe pagina de contact. Mulțumim anticipat!
Echipa ROmedic nu încurajează autotratamentul. Este foarte periculos să luați medicație fără indicația medicului. Nu există medicament "sigur", toate au efecte adverse, dintre care unele pot fi fatale. Prospectul medicamentului nu este suficient...există medicamente care pot fi nocive doar în anumite condiții, nespecificate pe prospect. ROmedic nu își asumă responsabilitatea asupra efectelor pe care acest site le are asupra vizitatorilor.
 
 
 
Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.