Prospect PARACETAMOL, supoz.
Substanța activă: paracetamolum
Producator: Europharm
Clasa ATC: [N02BE]:
sistemul nervos >>
analgezice >>
analgezice antipiretice >>
analide (inclusiv combinatii)
Indicații PARACETAMOL, supoz.:
Tratamentul simptomatic al afectiunilor febrile si/sau dureroase.Contraindicații:
Hipersensibilitate la paracetamol sau la fenacetina. Insuficienta hepatica sau renala grava.Administrare PARACETAMOL, supoz.:
Paracetamol sugari: un supozitor de 125 mg, de 3-5 ori/zi, in functie de greutatea corporala. Paracetamol copii: se administreaza la copii peste 3 ani un supozitor de 250 mg, de 3-5 ori/zi, in functie de varsta.Acțiune:
Substanta cu actiune analgezica asemanatoare cu a fenacetinei si cu efect antipiretic apropiat de al salicilatilor, paracetamolul actioneaza asupra centrilor termoreglatori din sistemul nervos central, determinand o pierdere mai accentuata de caldura prin vasodilatatie cutanata. Efectul analgezic are, de asemenea, un mecanism central, fiind influentate durerile de intensitate medie. Nu are actiune antiinflamatoare si nu este antiagregant plachetar.Compoziție PARACETAMOL, supoz.:
Paracetamol sugari: 125 mg paracetamol/supozitor. Paracetamol copii: 250 mg paracetamol/supozitor.Precauții:
Utilizarea indelungata a unor doze mari se va face sub stricta supraveghere medicala, existand riscul unor tulburari ale functiei renale.Reacții adverse ale PARACETAMOL, supoz.:
Paracetamolul este bine tolerat la doze terapeutice. Reactiile de hipersensibilitate sunt foarte rare. Au fost descrise totusi cazuri de trombocitopenie, pancitopenie si leucopenie asociate tratamentului cu paracetamol. Doze masive (125-250 mg/kg/zi) provoaca necroza hepatica.Alte medicamente cu substanța activă paracetamolum:
- PANADOL BABY-INFANT, susp.int.
- EFERALGAN NOURISSONS, supoz.
- SIFENOL-80, compr.
- EFERALGAN ADULTE 600, compr. eff
- Parafizz 1000 mg comprimate efervescente
- CHILDREN`S CHEWABLE NON-ASPIRIN, compr. mast.
- Supofen 40 mg/ml suspensie orală
- Efferalgan Jeune 150mg, sup
- Paracetamol Slavia 500 mg comprimate
- PARACETAMOL, comprim.
- Daleron 120 mg/5 ml, suspensie orala
- PARACETAMOL-200 BC, susp.
- Dulsifeb 24 mg/ ml soluţie orală
- Paracetamol Accord 500 mg comprimate efervescente
- ADOL, sirop
- Paracetamol TIS 120 mg/5 ml, sirop
- Apap 500 mg, comprimate filmate
- Paracetamol Sintofarm 500 mg comprimate
- Paracetamol Farmalider 1000 mg comprimate
- INFANT`S TYLENOL, sol. int.
- PARACETAMOL, compr.
- Efferalgan 1000 mg comprimate efervescente
- EFERALGAN-GRAND ENFANT JEUNE ENFANT, supoz.
- Calpol 3 Plus suspensie orala
- Panadol Rapide 500 mg, comprimate filmate
- Perfalgan 10 mg/ml, solutie perfuzabila
- Paracetamol Rockspring 1000 mg comprimate
- Paracetamol Farmex 500 mg comprimate
- Sanador 500 mg, comprimate
- Paracetamol LPH 500 mg (Labormed), comprimate
Medicamente cu indicații asemănătoare cu PARACETAMOL, supoz.(din aceeași clasă):
- Acamol 10 mg/ml soluţie perfuzabilă
- ADOL, sirop
- ADOL, sol. int.
- ALDOLOR, sirop
- Algozone Forte, comprimate
- Antalgic comprimate
- Antigripal PC
- Antinevralgic Sinus comprimate filmate
- Apap 500 mg, comprimate filmate
- Apap 500 mg/65 mg, comprimate filmate
- Apap C 500 mg/300 mg comprimate efervescente
- Bioflu baby 120 mg/5 ml sirop
- Caffetin COLDmax 1000 mg/12,2 mg pulbere pentru soluţie orală, în plic
- CAFFETIN comprimate
- Calma Forte, comprimate
- CALMAFORTE, compr.
- Calmant Forte, comprimate
- Calpol 3 Plus suspensie orala
- Calpol 6 Plus 250 mg/5 ml suspensie orala
- cemolPLUS 500 mg/3 mg comprimate
Dacă ați descoperit inexactități în prospectul PARACETAMOL, supoz. vă rugăm să ne sesizați printr-un mesaj rapid de pe pagina de contact. Mulțumim anticipat!