Prospect Paracetamol Atb 250 mg supozitoare
Substanța activă: paracetamolum
Producator: Antibiotice SA Romania
Clasa ATC: [N02BE]:
sistemul nervos >>
analgezice >>
analgezice antipiretice >>
analide (inclusiv combinatii)
Categoria: Raceala si gripa
Indicații Paracetamol Atb 250 mg supozitoare:
Tratamentul simptomatic al afectiunilor febrile si/sau dureroase.Contraindicații:
Hipersensibilitate la paracetamol sau la fenacetina. Insuficienta hepatica sau renala grava.Administrare Paracetamol Atb 250 mg supozitoare:
Paracetamol sugari: un supozitor de 125 mg, de 3-5 ori/zi, in functie de greutatea corporala. Paracetamol copii: se administreaza la copii peste 3 ani un supozitor de 250 mg, de 3-5 ori/zi, in functie de varsta.Acțiune:
Substanta cu actiune analgezica asemanatoare cu a fenacetinei si cu efect antipiretic apropiat de al salicilatilor, paracetamolul actioneaza asupra centrilor termoreglatori din sistemul nervos central, determinand o pierdere mai accentuata de caldura prin vasodilatatie cutanata. Efectul analgezic are, de asemenea, un mecanism central, fiind influentate durerile de intensitate medie. Nu are actiune antiinflamatoare si nu este antiagregant plachetar.Compoziție Paracetamol Atb 250 mg supozitoare:
Paracetamol copii: 250 mg paracetamol/supozitor.Precauții:
Utilizarea indelungata a unor doze mari se va face sub stricta supraveghere medicala, existand riscul unor tulburari ale functiei renale.Reacții adverse ale Paracetamol Atb 250 mg supozitoare:
Paracetamolul este bine tolerat la doze terapeutice. Reactiile de hipersensibilitate sunt foarte rare. Au fost descrise totusi cazuri de trombocitopenie, pancitopenie si leucopenie asociate tratamentului cu paracetamol. Doze masive (125-250 mg/kg/zi) provoaca necroza hepatica.Prezentare ambalaj:
6 supozitoareAlte medicamente cu substanța activă paracetamolum:
- Parafizz 500 mg comprimate efervescente
- Paracetamol Polisano 500 mg comprimate
- Paracetamol Rompharm 10 mg/ml soluție perfuzabilă
- PARACETAMOL, -EXTRA FORT, compr.
- PARACETAMOL, susp.
- EFERALGAN ADULTE 600, pulv. eff.
- Paracetamol Infomed 10 mg/ml soluţie perfuzabilă
- Paracetamol Sandoz 10 mg/ml soluţie perfuzabilă
- Daleron 120 mg/5 ml, suspensie orala
- INFANT`S TYLENOL, sol. int.
- Efferalgan 1000 mg comprimate efervescente
- Paracetamol Farmalider 1000 mg comprimate
- FEBRICET, sirop
- Paracetamol Sintofarm 500 mg comprimate
- Dulsifeb 250 mg comprimate orodispersabile
- TYLENOL EXTRA STRENGHT, compr.film.
- Paracetamol Panpharma 10 mg/ml soluţie perfuzabilă
- PARACETAMOL, supoz.
- Paracetamol Arena 120 mg/5 ml soluţie orală pentru copii
- Calpol 6 Plus 250 mg/5 ml suspensie orala
- Paracetamol TIS 120 mg/5 ml, sirop
- Paracetamol Infant 160 mg comprimate
- Calpol 3 Plus suspensie orala
- Paramol 500 mg, comprimate
- PARACETAMOL-200 BC, sol.int.
- SIFENOL-80, compr.
- Paracetamol copii 120mg/5ml sol.or (Ter)
- Paracetamol Slavia 500 mg comprimate
- Paracetamol Zentiva 500 mg comprimate
- Paracetamol Farmalider 500 mg comprimate
Medicamente cu indicații asemănătoare cu Paracetamol Atb 250 mg supozitoare(din aceeași clasă):
- Acamol 10 mg/ml soluţie perfuzabilă
- ADOL, sirop
- ADOL, sol. int.
- ALDOLOR, sirop
- Algozone Forte, comprimate
- Antalgic comprimate
- Antigripal PC
- Antinevralgic Sinus comprimate filmate
- Apap 500 mg, comprimate filmate
- Apap 500 mg/65 mg, comprimate filmate
- Apap C 500 mg/300 mg comprimate efervescente
- Bioflu baby 120 mg/5 ml sirop
- Caffetin COLDmax 1000 mg/12,2 mg pulbere pentru soluţie orală, în plic
- CAFFETIN comprimate
- Calma Forte, comprimate
- CALMAFORTE, compr.
- Calmant Forte, comprimate
- Calpol 3 Plus suspensie orala
- Calpol 6 Plus 250 mg/5 ml suspensie orala
- cemolPLUS 500 mg/3 mg comprimate
Dacă ați descoperit inexactități în prospectul Paracetamol Atb 250 mg supozitoare vă rugăm să ne sesizați printr-un mesaj rapid de pe pagina de contact. Mulțumim anticipat!