Prospect Gripex Hot, pulbere pt. solutie orala

Substanța activă: combinatii
Producator: US Pharmacia Sp. z o.o., Polonia
Clasa ATC: [N02BE]: sistemul nervos >> analgezice >> analgezice antipiretice >> analide (inclusiv combinatii)

Indicații Gripex Hot, pulbere pt. solutie orala:

Gripex Hot este un tratament pentru răceală şi gripă pentru adulţi (inclusiv vârstnici) şi adolescenţi.
Conţine trei substanţe active:
- paracetamol, care ameliorează durerea şi vă scade temperatura atunci când aveţi febră;
- clorhidrat de fenilefrină, un decongestionant care vă desfundă nasul şi sinusurile, ajutându-vă să respiraţi mai uşor;
- vitamina C (acid ascorbic), care ajută la înlocuirea vitaminei C care se poate pierde în stadiile iniţiale de răceală şi gripă.

Contraindicații:

Gripex Hot este un tratament pentru răceală şi gripă pentru adulţi (inclusiv vârstnici) şi adolescenţi.
Conţine trei substanţe active:
- paracetamol, care ameliorează durerea şi vă scade temperatura atunci când aveţi febră;
- clorhidrat de fenilefrină, un decongestionant care vă desfundă nasul şi sinusurile, ajutându-vă să respiraţi mai uşor;
- vitamina C (acid ascorbic), care ajută la înlocuirea vitaminei C care se poate pierde în stadiile iniţiale de răceală şi gripă.

Administrare Gripex Hot, pulbere pt. solutie orala:

Doza uzuală pentru adulţi (inclusiv persoane în vârstă) şi adolescenţi este de un plic la fiecare 4-6 ore, în funcţie de necesităţi. Nu luaţi mai mult de 4 plicuri în 24 de ore.
Nu daţi Gripex Hot copiilor cu vârsta sub 12 ani.
Gripex Hot trebuie înghiţit sub forma unei băuturi calde.
1. Goliţi conţinutul unui plic într-o cană sau într-o ceaşcă, adăugaţi apă fierbinte şi amestecaţi bine.
2. Adăugaţi apă rece, în funcţie de necesităţi.
3. Dacă preferaţi, adăugaţi zahăr sau miere.
Medicamentul nu trebuie utilizat mai mult de 3 zile fără recomandarea medicului.
Dacă luaţi mai mult decât trebuie din Gripex Hot
Adresaţi-vă imediat medicului dumneavoastră şi explicaţi-i exact cât de mult aţi luat. Medicul dumneavoastră vă v-a sfătui ce trebuie să faceţi.
Este important să-i spuneţi medicului, chiar dacă vă simţiţi bine. Dacă o persoană a luat prea mult paracetamol, există riscul de afectare hepatică gravă întârziată.
Dacă uitaţi să luaţi o doză de Gripex Hot
Luaţi doza de îndată ce vă amintiţi. Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată.

Compoziție Gripex Hot, pulbere pt. solutie orala:

- Substanţele active sunt paracetamol, clorhidrat de fenilefrină şi acid ascorbic (vitamina C).
Fiecare plic conţine paracetamol 650 mg, clorhidrat de fenilefrină 10 mg şi acid ascorbic (vitamina C) 50 mg.
- Celelalte componente sunt zahăr, citrat de sodiu, acid citric, acesulfam de potasiu, aspartam, galben de chinolonă (E 104), aromă de lămâie F/29088, aromă de lămâie F/29089, aromă de lămâie F/28151, aromă de lămâie 501476/AP0504.

Precauții:

Nu depăşiţi doza zilnică recomandată.
Dacă simptomele persistă mai mult de 3 zile, adresaţi-vă medicul.
Adresaţi-vă medicului pentru recomandări în cazul în care suferiţi de boli hepatice sau alcoolism, deoarece în acest caz medicamentul poate fi mai toxic pentru dumneavoastră.

Atenționări:

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor
Gripex Hot nu are nicio influenţă sau are influenţă neglijabilă asupra capacităţii dumneavoastră de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje.
Informaţii importante privind unele componente ale Gripex Hot
Medicamentul conţine zahăr. Dacă medicul dumneavoastră v-a atenţionat ca aveţi intoleranţă la unele categorii de glucide, vă rugăm să-l întrebaţi înainte de a lua acest medicament.
Medicamentul conţine aspartam care este sursă de fenilalanină. Poate fi dăunător pentru persoanele cu fenilcetonurie.

Reacții adverse ale Gripex Hot, pulbere pt. solutie orala:

Ca toate medicamentele, Gripex Hot poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.
Reacţiile adverse sunt foarte rare şi pot include:
* erupţii trecătoare pe piele, mâncărime şi alte alergii;
* creşterea tensiunii arteriale;
* dureri de cap;
* ameţeli;
* greaţă, vărsături sau diaree;4
* incapacitate de a dormi (insomnie);
* perceperea supărătoare a bătăilor inimii (palpitaţii);
* scăderea numărului unor celule sanguine (agranulocitză, trombocitopenie).
Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravă sau dacă observaţi orice reacţie adversă nemenţionată în acest prospect vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Interacțiuni cu alte medicamente:

Vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi sau aţi luat recent orice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fără prescripţie medicală.
În mod special discutaţi cu medicul dumneavoastră sau farmacistul:
- dacă luaţi antidepresive triciclice;
- dacă luaţi sau aţi luat în ultimele 2 săptămâni medicamente pentru tratamentul depresiei cunoscute ca IMAO;
- dacă luaţi beta blocante, utilizate pentru tratarea problemelor cardiace şi a tensiunii arteriale mari.
În acest caz nu trebuie să utilizaţi Gripex Hot.
De asemenea, adresaţi-vă medicului sau farmacistului dacă:
- luaţi warfarină (utilizată pentru prevenirea formării cheagurilor de sânge);
- luaţi metoclopramidă şi domperidonă (stimulează motilitatea stomacului şi intestinului subţire şi au efecte antivomitive);
- luaţi colestiramină (răşină fixatoare de acizi biliari utilizată pentru a trata valorile mari ale colesterolului din sânge);
- luaţi barbiturice sau primidonă (medicamente care vă fac să vă simţiţi somnolent).
Asocierea paracetamolului cu salicilaţi sau antiinflamatoare nesteroidiene pe termen lung şi la doze mari creşte riscul de apariţie a afectării renale.
Asocierea paracetamol-salicilaţi trebuie administrată pe termen scurt; diflunisalul creşte cu 50% concentraţia plasmatică a paracetamolului şi măreşte astfel riscul hepatotoxicităţii acestuia.
Acidul ascorbic creşte absorbţia aluminiului din tractul gastro-intestinal.
Acidul ascorbic administrat concomitent cu deferoxamina creşte toxicitatea tisulară a fierului. De aceea, nu se recomandă administrarea concomitentă a acidului ascorbic cu deferoxamina la pacienţii cu tulburări cardiace.
Trebuie evitată utilizarea concomitentă a altor medicamente pentru răceală sau a altor medicamente decongestionante sau care conţin paracetamol.
Modificări ale rezultatelor unor analize de laborator
Paracetamolul poate influenţa valorile uricemiei determinate prin metoda acidului fosfotungstic (valori fals crescute) şi ale glicemiei, prin metode oxidative (valori fals scăzute).

Administrarea de Gripex Hot, pulbere pt. solutie orala în sarcină / alaptare:

Adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua orice medicament.
La doze terapeutice, pe termen scurt, medicamentul poate fi administrat în cursul sarcinii, însă administrarea se va face numai după evaluarea beneficiului terapeutic matern în raport cu riscul potenţial la făt.
Paracetamolul traversează placenta şi se excretă în laptele matern în proporţie de 1-2% din doza ingerată.

Se recomandă prudenţă în administrarea paracetamolului în perioada de alăptare.

Prezentare ambalaj:

Pulbere de culoare galbenă, cu miros şi gust de lămâie.
Plic din hârtie/PE/Al/PE care conţine 4 g pulbere pentru soluţie orală.
Cutie conţinând 5,7,8, respective 10 plicuri.

Condiții de păstrare:

A nu se lăsa la îndemana şi vederea copiilor.
Nu utilizaţi Gripex Hot după data de expirare înscrisă pe ambalaj, după EXP. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.
A se păstra la temperaturi sub 25°C, în ambalajul original.
Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei menajere sau a reziduurilor menajere.
Întrebaţi farmacistul cum să eliminaţi medicamentele care nu vă mai sunt necesare. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.
Medicamente cu indicații asemănătoare cu Gripex Hot, pulbere pt. solutie orala(din aceeași clasă):
Dacă ați descoperit inexactități în prospectul Gripex Hot, pulbere pt. solutie orala vă rugăm să ne sesizați printr-un mesaj rapid de pe pagina de contact. Mulțumim anticipat!
Echipa ROmedic nu încurajează autotratamentul. Este foarte periculos să luați medicație fără indicația medicului. Nu există medicament "sigur", toate au efecte adverse, dintre care unele pot fi fatale. Prospectul medicamentului nu este suficient...există medicamente care pot fi nocive doar în anumite condiții, nespecificate pe prospect. ROmedic nu își asumă responsabilitatea asupra efectelor pe care acest site le are asupra vizitatorilor.
 
 
 
Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.