Prospect Nurofen 200 mg 10 capsule moi

Substanța activă: ibuprofenum
Producator: Reckitt Benckiser Group plc Marea Britanie
Clasa ATC: [M01AE]: sistemul muscular-scheletic >> preparate antiinflamatoare si antireumatice >> antiinflamatoare si antireumatice nesteroidiene >> derivati de acid propionic
Grupa farmaceutică: antiintflamatoare si antireumatice nesteroidiene, derivati de acid propionic
Tip: Capsule moi

Indicații Nurofen 200 mg 10 capsule moi:

Nurofen 200 capsule moi este indicat in tratamentul migrenei, cefaleei, durerilor de spate, durerilor dentare, nevralgiei si durerilor menstruale, precum si al durerilor reumatice si musculare.

Nurofen 200 capsule moi amelioreaza durerea si scade inflamatia si febra, fiind eficace in tratamentul cefaleei si al altor tipuri de durere, precum si in ameliorarea simptomelor racelii si gripei.

Contraindicații:

Nu utilizati Nurofen daca:
- aveti sau ati avut alergie la ibuprofen, acid acetilsalicilic, alte antiinflamatoare nesteroidiene (AINS) sau la oricare dintre excipientii produsului;
- aveti sau ati avut ulcer gastro-duodenal;
- ati avut bronhospasm, rinita, urticarie asociate administrarii acidului acetisalicilic sau altor antiinflamatoare nesteroidiene;
- aveti insuficienta renala severa, insuficienta hepatica severa sau insuficienta cardiaca severa necontrolata;
- aveti lupus entematos sistemic sau alte colagenoze;
- sunteti in ultimele 3 luni de sarcna;
- doriti sa-l administrati unui copil cu varsta sub 12 ani.

Administrare Nurofen 200 mg 10 capsule moi:

Cum sa utilizati NUROFEN?

Doze si mod de administrare
Medicamentul este rezervat adultilor si copiilor peste 12 ani.
Adulti si copii peste 12 ani: doza initiala recomandata este de 2 drajeuri Nurofen (400 mg ibuprofen); daca este necesar, se mai pot administra 1-2 drajeuri Nurofen (200 - 400 ibuprofen) la intervale de 4 - 6 ore Nu trebuie sa depasiti doza de 6 drajeuri Nurofen (1200 mg ibuprofen) pe zi.
Medicamentul se administreaza pe cale orala, cu un pahar cu apa.
Daca simplomele persista sau se agraveaza adresativa medicului dumneavoastra sau farmacistului.

Acțiune:

Cum actioneaza Nurofen 200 mg capsule moi?
Nurofen 200 mg capsule moi cantine ibuprofen, care apartine unui grup de medicamente cunoscut sub numele de antiinflamatoare nesteroidiene (AINS). AiNS actioneaza prin schimbarea raspunsului organismului la durere, infamatie si febra. Capsula moale de Nurofen 200 mg capsule moi se dezintegreaza usor in stomac eliberand astfel lichidul pe care il contne, acesta fiind repede absorbit.

Compoziție Nurofen 200 mg 10 capsule moi:

Ce contine Nurofen 200 mg capsule mol si pentru ce este utilizat?
Compozitie
O capsula moale Nurofen 200 mg capsule moi contine ibuprofen 200 mg, ca substanta activa, si excipienti:
- continutul capsulei: macrogol 600, vitamina E - polietilenglicol succinat, povidona K 17.
- capsula: gelatina, maltitol lichid, sorbitol solutie speciala, Ponceau 4R (E124).
- material de imprimare: Opacode S-1 -7020 sau Opacode NS-78-18011.

Precauții:

Intrebati medicul inainte de a utiliza Nurofen 200 mg capsule moi daca:
- aveti insuficienta renala sau hepatica usoara-moderata;
- aveti astm bronsic sau boli cardiace, hepatice sau renale;
- utilizati medicamente, mai ales medicamente penlru controlul tensiunii arteriale (diuretice), anticoagulante, litiu sau metotrexat;
- aveti sau ati avut boli alergice;
- utilizati sau sunteti alergic la alte analgezice;
- vi s-a spus sa reduceti aportul de potasiu;
- ati avut boli digestive (hernie hiatala, hemoragii digestive etc);
- sunteti in primele 6 luni de sarcina sau alaptati.

Atenționări:

In timpul tratamentului cu ibuprofen pot sa apara ulcere sau hemoragii digestive. Riscul este mai mare la pacientii varstnici, debilitati, cu greutate corporala mica sau la pacientii aflati sub tratament.
Nu utilizati Nurofen o perioada mai lunga decat recomandarea medicului.
Daca aveti nelamuriri, va rugam sa va adresati medicului dumneavoastra sau farmacistului.

Capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje
In timpul tratamentului cu Nurofen puteti prezenta ameteli si tulburari de vedere, care va pot afecta capacitatea de a conduce vehicule sau de folosi utilaje.

Reacții adverse ale Nurofen 200 mg 10 capsule moi:

In general Nurofen este bine tolerat de majoritatea persoanelor. Totusi pot sa apara urmatoarele reactii adverse: durere sau disconfort gastric, greata, ulcer gastric, scaun colorat in negru, eruptii cutanate, mancarime, inrautatirea astmului bronsic, respiratie suieratoare inexplicabila sau dificultati in respiratie, tulburari hepatice si renale, dureri de cap, somnolenta, ameteli si tulburari ale auzului, si, rareori, eruptii cutanate, mancarimi ale pielii, descuamarea pielii, umflarea fetei.
Daca apar orice alte reactii adverse, care nu sunt mentionate in prospect, contactati imediat medicul dumneavoastra sau farmacistul.

Supradozajul:

Daca ati luat mai multe doze Nurofen decat trebuie
Daca ati luat mai multe doze Nurofen flecat trebuie, contactati imediat medicul dumneavoastra sau adresati-va celui mai apropiat spital.

Administrarea de Nurofen 200 mg 10 capsule moi în sarcină / alaptare:

In primele 5 luni de sarcina utilizati Nurofen numai la recomandarea medicului dumneavoastra si numai sub supravegherea acestuia. In ultimele 3 luni de sarcina administrarea Nurofen este contraindicata. Nu utilizati Nurofen daca alaptati.
In general, in timpul sarcinii si alaptarii cereti sfatul medicului inainte de a utiliza orice medicament.

Condiții de păstrare:

A nu se utiliza dupa data de expirare inscrisa pe ambalaj.
A se pastra la temperaturi sub 25 grade C, In ambalaj origina).
A nu se lasa la indemana copiilor.
Alte medicamente cu substanța activă ibuprofenum:
Medicamente cu indicații asemănătoare cu Nurofen 200 mg 10 capsule moi(din aceeași clasă):
Dacă ați descoperit inexactități în prospectul Nurofen 200 mg 10 capsule moi vă rugăm să ne sesizați printr-un mesaj rapid de pe pagina de contact. Mulțumim anticipat!
Echipa ROmedic nu încurajează autotratamentul. Este foarte periculos să luați medicație fără indicația medicului. Nu există medicament "sigur", toate au efecte adverse, dintre care unele pot fi fatale. Prospectul medicamentului nu este suficient...există medicamente care pot fi nocive doar în anumite condiții, nespecificate pe prospect. ROmedic nu își asumă responsabilitatea asupra efectelor pe care acest site le are asupra vizitatorilor.
 
 
 
Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.