Prospect Nurofen 200 mg 12 drajeuri

Substanța activă: ibuprofenum
Producator: Reckitt Benckiser Group plc Marea Britanie
Clasa ATC: [M01AE]: sistemul muscular-scheletic >> preparate antiinflamatoare si antireumatice >> antiinflamatoare si antireumatice nesteroidiene >> derivati de acid propionic
Categoria: AINS, analgezice, antitermice, corticoizi
Grupa farmaceutică: antiinflamatoare si antireumatice nesteroidiene, derivati de acid propionic
Tip: Drajeuri

Indicații Nurofen 200 mg 12 drajeuri:

Nurofen este indicat in tratamentul migrenei, durerilor de cap, de spate, dentare, nevralgiilor, durerilor menstruale, reumatice si musculare, reducerea febrei si simptomeior din raceala si gripa.

Contraindicații:

Contraindicatii
Nu utilizati Nurofen daca:
- aveti sau ati avut alergie la ibuprofen, acid acetllsalidlic, alte antiinflamatoare nesteroidiene (AINS) sau la oricare dintre excipientii produsului;
- aveti sau ati avut ulcer gastro-duodenal:
- ati avut bronhospasm, rinita, urticatia asociate administrarii acidului acetilsalicilic sau altor antiinflamatoare nesteroidiene;
- aveti insuficienta renala severa, insuficienta hepatica severa sau insuficienta cardiaca severa necontrolata;
- sunteti in ultimele 3 luni de sarcina.

Administrare Nurofen 200 mg 12 drajeuri:

Medicamentul este rezervat adutilor si copiilor peste 12 ani.
Adulti si copii peste 12 ani: doza intiala recomandata este de 400 mg ibuprofen (2 capsule moi Nurofen 200 mg capsule moi); daca este necesar, se mai pot administra 200-400 mg ibuprofen (1-2 capsule moi Nurofen 200 mg capsule moi) la intervale de 4-6 ore. Se recomanda sa nu se depaseasca doza de 1200 mg ibuprofen (6 capsule moi Nurofen 200 mg capsule moi) pe zi.
Varstnici: nu este necesara ajustarea dozelor. Pacientii varstnici prezinta risc crescut de reactii adverse. Reactiile adverse pot fi minimalizate prin mizarea dozei minime eficace si prin administrarea produsului cat mai putin timp posibil.

Capsulele moi se administreaza pe cale orala, intregi, fara a fi mestecate, cu un pahar cu apa.
Daca simptomele persista sau se agraveaza adresati-va medicului.
Daca aveti nelamuriri, va rugam sa va adresati medicului dumneavoastra sau farmacistului.

Acțiune:

Cum actioneaza Nurofen?
Nurofen 200 mg capsule moi cantine ibuprofen, care apartine unui grup de medicamente cunoscut sub numele de antiinflamatoare nesteroidiene (AINS). AiNS actioneaza prin schimbarea raspunsului organismului la durere, infamatie si febra.

Compoziție Nurofen 200 mg 12 drajeuri:

Ce contine NUROFEN si pentru ce este utilizat?
Compozitie
Un drajeu Nuroten contine ibuprofen 200 mg, ca substanta activa si excipienti:
- nucleu: croscarmeloza sodica, acid stearic, citrat de sodium, laurilsulfat de sodiu, dioxid de siliciu coloidal anhidru.
- strat de drajefiere: guma arabica dispersata uscata, carmeloza sodica, talc, zahar, dioxid de titan (E171), Macrogol 6000, Opacode S-1-8152 HV Black.

Precauții:

Intrebati medicul inainte de a utiliza Nurofen daca:
- aveti insuficienta renala sau hepatica usoara-moderata;
- aveti astm bronsic;
- aveti sau ati avut boli alergice;
- ati avut boli digestive (hernie hiatala, hemoragii digestive etc);
- aveti lupus eritematos sistemic sau alte colagenoze;
- sunteti in primele 5 luni de sarcina sau alaptati.

Atenționări:

In timpul tratamentului cu ibuprofen pot sa apara ulcere sau hemoragii digestive. Riscul este mai mare la pacientii varstnici, debilitati, cu greutate corporala mica sau la pacientii aflati sub tratament cu anticoagulante orale sau antiagregante plachetare. In cazul aparitiei ulcerului sau a hemoragiilor digestive intrerupeti imediat tratamentul si anuntati-l pe medicul dumneavoastra.
Nu utilizati Nurofen 200 mg capsule moi o perioada mai lunga fara recomandarea medicului.
Nurofen 200 mg capsule moi contine Ponceau 4R (E 124) ce poate determina aparitia reactiilor alergice. De asemenea contine maltitol lichid si sorbitol, de aceea, daca medicul dumneavoastra v-a spus ca aveti intoleranta la unele zaharuri nu utilizati acest produs.
Daca aveti nelamuriri va rugam sa va adresati medicului dumneavoastra sau farmacistului.

Capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje
In timpul tratamentului cu Nurofen 200 mg capsule moi puteti prezenta ameteli si tulburari de vedere, care va pot afecta capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje.

Reacții adverse ale Nurofen 200 mg 12 drajeuri:

In general, Nurofen este bine tolerat de majoritatea persoanelor. Totusi, pot sa apara urmatoarele reactii adverse: durere sau disconfort gastric, greata, ulcer gastric, scaun colorat in negru, eruptii cutanate, mancarime, inrautatirea astmului bronsic, respiratie suieratoare inexplicabila sau dificultati in respiratie, tulburari hepatice si renale, dureri de cap, somnolenta, ameteli si tulburari ale auzului, si, rareori, eruptii cutanate, mancarimi ale pielii, descuamarea pieii, umflarea fetei.
Daca apar oricare alte reactii adverse, care nu sunt mentionate in prospect, contactati imediat medicul dumneavoastra sau farmacistul.

Supradozajul:

Daca ati luat mai multe doze Nurofen 200 mg capsule moi decat trebuie, contactati imediat medicul dumneavoastra sau adresati-va celui mai apropiat spital.

Interacțiuni cu alte medicamente:

Ibuprofenul nu trebuie utilizat in acelasi timp cu acidul acetilsalicilic sau alte AINS, antihipertensive, anticoagulante, litiu, metotrexat, zidovudina.
Daca a veti nelamuriri, va rigam sa va adresati medicului dumneavoastra sau farmacistului.

Administrarea de Nurofen 200 mg 12 drajeuri în sarcină / alaptare:

In primele 6 luni de sarcina utilizati Nuroten 200 mg capsule moi numai la recomandarea medicului dumneavoastra si numai sub supravegherea acesteia. in ultimele 3 iuni de sarcina administrarea Nuroten 200 mg capsule moi este contraindicata.
Nu utilizati Nurofen 200 mg capsule moi daca alaptati.
In general, in timpul sarcinii si alaptarii cereti sfetul medicului inainte de a utiliza orice medicament.

Prezentare ambalaj:

Cutie cu un blister din PVC-PVDC/Al a 12 capsule moi.

Condiții de păstrare:

Cum se pastreaza Nurofen 200 mg capsule moi?
A nu se utiliza dupa data de expirare inscrisa pe ambalaj.
Nu sunt necesare conditii speciale de pastrare.
A nu se lasa la indemana copiilor.
Alte medicamente cu substanța activă ibuprofenum:
Medicamente cu indicații asemănătoare cu Nurofen 200 mg 12 drajeuri(din aceeași clasă):
Dacă ați descoperit inexactități în prospectul Nurofen 200 mg 12 drajeuri vă rugăm să ne sesizați printr-un mesaj rapid de pe pagina de contact. Mulțumim anticipat!
Echipa ROmedic nu încurajează autotratamentul. Este foarte periculos să luați medicație fără indicația medicului. Nu există medicament "sigur", toate au efecte adverse, dintre care unele pot fi fatale. Prospectul medicamentului nu este suficient...există medicamente care pot fi nocive doar în anumite condiții, nespecificate pe prospect. ROmedic nu își asumă responsabilitatea asupra efectelor pe care acest site le are asupra vizitatorilor.
 
 
 
Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.