Prospect PADUDEN SR 300 mg capsule cu eliberare prelungită

Substanța activă: ibuprofenum
Producator: Terapia S.A., România
Clasa ATC: [M01AE]: sistemul muscular-scheletic >> preparate antiinflamatoare si antireumatice >> antiinflamatoare si antireumatice nesteroidiene >> derivati de acid propionic
Categoria: AINS, analgezice, antitermice, corticoizi
Grupa farmaceutică: antiinflamatorii si antireumatice nesteroidiene, derivati de acid propionic
Tip: Capsule cu eliberare prelungita
Paduden SR conţine o substanţă activă numită ibuprofen, care aparţine grupului de medicamente numite antiinflamatorii nesteroidiene (AINS).

Indicații PADUDEN SR 300 mg capsule cu eliberare prelungită:

Paduden SR este indicat pentru:
- tratamentul simptomatic al afecţiunilor dureroase: cefalee, migrenă (tratament şi profilaxie), dureri dentare, dismenoree, dureri osteo-articulare şi musculare (inclusiv tendinite, bursite, luxaţii, entorse);
- tratamentul simptomatic al febrei.

Contraindicații:

Nu luaţi Paduden SR
- dacă sunteţi alergic la ibuprofen, la alte AINS sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament;
- dacă aveţi sau aţi avut o ulceraţie la nivelul stomacului sau duodenului;
- dacă aveţi sau aţi avut sângerări de la nivel digestiv;
- dacă aveţi o inflamaţie severă cu ulceraţii a mucoasei colonului (colită ulceroasă);
- dacă aveţi o tulburare severă a funcţiei inimii (insuficienţă cardiacă severă);
- dacă aveţi tulburări severe ale funcţiei rinichiului sau ficatului;
- dacă aţi avut o reacţie alergică severă la acid acetilsalicilic (aspirină);
- dacă aveţi sau aţi avut o boală numită lupus eritematos sau alte boli din grupul colagenozelor.

Administrare PADUDEN SR 300 mg capsule cu eliberare prelungită:

Luaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum v-a spus medicul dumneavoastră sau farmacistul.
Discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.

Adulţi şi adolescenţi cu vârsta peste 12 ani
Doza uzuală este de 2 capsule Paduden SR (600 mg ibuprofen) de 2 ori pe zi, fără a depăşi 4 capsule Paduden SR (1200 mg ibuprofen) pe zi.
Capsulele se înghit întregi, cu puţină apă, preferabil în timpul meselor.
Dacă la adolescenţi (vârsta peste 12 ani) acest medicament este necesar mai mult de 3 zile, sau dacă simptomele se agravează trebuie consultat un medic.

Copii cu vârsta sub 12 ani
La copii sub 12 ani se recomandă utilizarea formelor farmaceutice adecvate.

Reacţiile adverse pot fi reduse la minimum prin utilizarea celei mai mici doze eficace pentru cea mai scurtă perioadă necesară controlării simptomelor.

Dacă luaţi mai mult Paduden SR decât trebuie
Dacă luaţi mai mult decât trebuie din Paduden SR adresaţi-vă imediat medicului dumneavoastră, la cea mai apropiată unitate de primiri urgenţe a unui spital sau la farmacie. Luaţi acest prospect cu dumneavoastră şi cutia pentru ca medicul să ştie ce medicament aţi luat.

Dacă uitaţi să luaţi Paduden SR
Dacă aţi uitat să luaţi o doză, luaţi-o imediat ce v-aţi amintit. Dacă este aproape timpul următoarei doze, luaţi-o direct pe aceasta.
Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată.

Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Compoziție PADUDEN SR 300 mg capsule cu eliberare prelungită:

- Substanţa activă este ibuprofen. O capsulă cu eliberare prelungită conţine ibuprofen 300 mg.

- Celelalte componente sunt:
-conţinutul capsulei - microgranule din zahăr şi amidon de porumb, copolimer[butilmetacrilat/(2dimetilaminoetil) metacrilat, metilmetacrilat] 1:2:1 (Eudragit E 100), polividonă K 30, copolimer(etilacrilat/metilmetacrilat/clorură de trimetilamonioetilmetacrilat) 1:2:0,2 (Eudragit RL 100), dioxid de siliciu coloidal anhidru, talc,
-capsula - galben de chinolină (E 104), indigotină (E 132), gelatină,
-cerneala de inscripţionare - oxid negru de fer (E 172).

Precauții:

Înainte să utilizaţi Paduden SR, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului:
- dacă aveţi probleme active ale tubului digestiv;
- dacă aţi avut un episod de îngustare a căilor respiratorii (bronhospasm), mai ales dacă acesta a apărut ca urmare a administrării unor medicamente;
- dacă aveţi probleme cu inima, rinichii şi ficatul – trebuie să fiţi monitorizat de către medicul dumneavoastră;
- dacă aveţi sau aţi avut valori crescute ale tensiunii arteriale (hipertensiune arterială);
- dacă aveţi sau aţi avut episoade de tulburare a coagulării sângelui sau dacă luaţi alte medicamente pentru controlul coagulării sângelui.

Dacă în timpul tratamentului cu Paduden SR aveţi tulburări de vedere, trebuie să opriţi tratamentul şi să vă prezentaţi la un medic oftalmolog, pentru control.

Medicamentele anti-inflamatoare/împotriva durerii, cum este ibuprofenul, pot fi asociate cu un risc uşor crescut de infarct miocardic sau accident vascular cerebral, în special dacă sunt utilizate în doze mari. Nu depăşiţi doza recomandată sau durata tratamentului.

Trebuie să discutaţi despre tratament cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul, înainte de a lua Paduden SR în cazul în care:
- aveţi probleme ale inimii, inclusiv insuficienţă cardiacă, angină pectorală (dureri în piept) sau dacă aţi avut un infarct miocardic, intervenţie chirurgicală pentru by-pass, boală arterială periferică (circulaţie redusă a sângelui la nivelul picioarelor sau tălpilor, din cauza îngustării sau blocării arterelor) sau orice tip de accident vascular cerebral (inclusiv „accident vascular cerebral minor” sau accident ischemic tranzitoriu „AIT”).
- aveţi tensiune arterială mare, diabet zaharat, concentraţii crescute de colesterol în sânge, istoric familial de boli ale inimii sau accident vascular cerebral sau dacă sunteţi fumător.

Copii şi adolescenţi
Paduden SR nu se utilizează la copii cu vârsta sub 12 ani.
La copii cu vârsta sub 12 ani se recomandă utilizarea unor forme farmaceutice adecvate.
Există un risc de insuficiență renală la copii și adolescenţi deshidrataţi.

Atenționări:

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor
Prin reacţiile adverse pe care le produce - somnolenţă, ameţeli sau depresie - Paduden SR poate influenţa capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje.

Paduden SR conţine zahăr
Dacă medicul dumneavoastră v-a atenţionat ca aveţi intoleranţă la unele categorii de glucide, vă rugăm să-l întrebaţi înainte de a lua acest medicament.

Reacții adverse ale PADUDEN SR 300 mg capsule cu eliberare prelungită:

Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.

Administrarea medicamentelor precum Paduden SR se poate asocia cu un risc uşor crescut de apariţie a atacului de cord („infarct miocardic”) sau a accidentului vascular cerebral.

Alte reacţii adverse raportate la administrarea de ibuprofen:

Frecvente (pot afecta până la 1 din 10 persoane):
- dispariţia poftei de mâncare,
- senzaţie de arsură la nivelul pieptului,
- senzaţie de rău digestiv (greaţă),
- stare de rău digestiv (vărsătură),
- disconfort la digestie,
- disconfort abdominal,
- diaree,
- ulceraţia mucoasei stomacului,
- sângerarea mucoasei stomacului.

Mai puţin frecvente (pot afecta până la 1 din 100 persoane):
- durere de cap,
- confuzie,
- ţiuituri în urechi,
- somnolenţă.

Rare (pot afecta până la 1 din 1000 persoane):
- îngustarea căilor respiratorii cu respiraţie dificilă (bronhospasm) – mai ales la persoanele predispuse.

Cu frecvenţă necunoscută (care nu poate fi estimată din datele disponibile):
- tulburări psihotice şi reacţii depresive ca şi cazuri individuale de cefalee severă, greaţă, vărsături, febră, redoarea muşchilor gâtului, tulburări senzoriale,
- tulburări oculare reversibile – scăderea vederii, vedere înceţoşată, tulburarea vederii colorate,
- erupţii cutanate tranzitorii, însoţite sau nu de mâncărime (urticarie),
- erupţii cutanate asemănătoare celor din rujeolă (exantem),
- apariţia de pete roşii pe piele (purpură),
- reacţii cutanate severe însoţite de descuamare şi durere (sindrom Stevens-Johnson),
- prelungirea timpului de sângerare
– mai ales la doze mari,
- scăderea numărului de celule albe din sânge responsabile de coagulare – trombocitopenie,
- scăderea numărului total de celule albe din sânge până la dispariţia acestora (granulocitopenie, agranulocitoză),
- scăderea numărului de celule roşii din sânge prin distrugerea excesivă a acestora (anemie hemolitică) sau prin scăderea formării acestora (anemie aplastică),
- creşterea enzimelor hepatice,
- colorarea în galben a albului ochilor şi /sau pielii,
- acumularea de apă în ţesuturi (edeme),
- afectare severă a funcţiei rinichilor (insuficienţă renală, necroză papilară renală)
– mai ales la doze mari administrate pe perioade lungi de timp,
- inflamaţia mucoasei gurii (stomatită),
- tulburări ale ciclului menstrual,
- creşterea nivelului uraţilor în sânge.

Raportarea reacţiilor adverse
Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Acestea includ orice reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. De asemenea, puteţi raporta reacţiile adverse direct prin intermediul sistemului naţional de raportare, ale cărui detalii sunt publicate pe website-ul Agenţiei Naţionale a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale http://www.anm.ro/. Raportând reacţiile adverse, puteţi contribui la furnizarea de informaţii suplimentare privind siguranţa acestui medicament.

Interacțiuni cu alte medicamente:

Spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi, aţi luat recent sau s-ar putea să luaţi orice alte medicamente.

Paduden SR poate influenţa sau poate fi influenţat de alte medicamente. De exemplu:
- diuretice – medicamente folosite pentru eliminarea apei în exces din organism;
- medicamente anticoagulante (care subţiază sângele/previn coagularea, cum sunt aspirina/acidul acetilsalicilic, warfarina, ticlopidina)
- medicamente care scad tensiunea arterială mare (inhibitori ai ECA cum este captoprilul, beta-blocante cum este atenololul, antagonişti ai receptorilor de angiotensină II cum este losartanul)
- glucocorticoizi – folosiţi pentru tratamentul unor inflamaţii severe;
- acid acetilsalicilic – un antiinflamator nesteroidian;
- digoxină – folosită în tratamentul insuficienţei cardiace;
- metotrexat – folosit în tratamentul unor forme de cancer.

Alte medicamente pot influenţa sau pot fi influenţate de tratamentul cu Paduden SR. De aceea, întotdeauna trebuie să discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul înainte de a utiliza Paduden SR împreună cu alte medicamente.

Spuneţi medicului dumneavoastră dacă folosiţi dispozitive contraceptive intrauterine, deoarece ibuprofen poate reduce eficacitatea acestora.

Administrarea de PADUDEN SR 300 mg capsule cu eliberare prelungită în sarcină / alaptare:

Dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, credeţi că aţi putea fi gravidă sau intenţionaţi să rămâneţi gravidă, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament.

În primele 5 luni de sarcină ibuprofenul se va administra numai dacă este absolut necesar şi numai sub supraveghere medicală strictă. Începând cu luna a 6-a, administrarea ibuprofenului este contraindicată. Nu este indicată utilizarea Paduden SR în timpul alăptării.

Prezentare ambalaj:

Paduden SR se prezintă sub formă de capsule cu corp transparent şi capac transparent verde deschis, cu inscripţia “300 mg”, conţinând microgranule de culoare albă.
Cutie cu un blister a 10 capsule cu eliberare prelungită.
Cutie cu 3 blistere a câte 10 capsule cu eliberare prelungită.

Condiții de păstrare:

Nu lăsaţi acest medicament la vederea şi îndemâna copiilor.

A se păstra la temperaturi sub 25°C, în ambalajul original.

Nu utilizaţi acest medicament după data de expirare înscrisă pe cutie, după EXP. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.

Nu aruncaţi niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să aruncaţi medicamentele pe care nu le mai folosiţi. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.
Alte medicamente cu substanța activă ibuprofenum:
Medicamente cu indicații asemănătoare cu PADUDEN SR 300 mg capsule cu eliberare prelungită(din aceeași clasă):
Dacă ați descoperit inexactități în prospectul PADUDEN SR 300 mg capsule cu eliberare prelungită vă rugăm să ne sesizați printr-un mesaj rapid de pe pagina de contact. Mulțumim anticipat!
Echipa ROmedic nu încurajează autotratamentul. Este foarte periculos să luați medicație fără indicația medicului. Nu există medicament "sigur", toate au efecte adverse, dintre care unele pot fi fatale. Prospectul medicamentului nu este suficient...există medicamente care pot fi nocive doar în anumite condiții, nespecificate pe prospect. ROmedic nu își asumă responsabilitatea asupra efectelor pe care acest site le are asupra vizitatorilor.
 
 
 
Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.