Prospect Ibuprofen Fiterman 50 mg/g, gel

Substanța activă: ibuprofenum
Producator: S.C. Fiterman Pharma S.R.L., România
Clasa ATC: [M02AA]: sistemul muscular-scheletic >> preparate topice pentru leziuni si algii musculare >> produse topice pentru articulatii si muschi >> antiinflamatoare nesteroidiene de uz topic
Ibuprofen Fiterman conţine ibuprofen care aparţine grupului de antiinflamatoare nesteroidiene care la utilizare topică (aplicare pe piele) reduce inflamaţia şi durerea.

Indicații Ibuprofen Fiterman 50 mg/g, gel:

Ibuprofen Fiterman este indicat în tratamentul local simptomatic al:
- durerilor musculare sau osteoarticulare de origine reumatică;
- durerilor din entorse şi luxaţii, durerilor lombare;
- durerilor musculare sau osteoarticulare de natură traumatică (traumatisme uşoare ale tendoanelor, ligamentelor, etc.).

Contraindicații:

Nu utilizaţi Ibuprofen Fiterman în următoarele cazuri
- hipersensibilitate la ibuprofen, la alte antiinflamatoare nesteroidiene sau la oricare dintre excipienţii medicamentului, în special la astmatici şi la persoanele care au manifestat hipersensibilitate la acidul acetilsalicilic sau ibuprofen;
- leziuni cutanate: dermatoze umede, eczeme, leziuni infectate, arsuri sau plăgi;
- ultimele 4 luni de sarcină.

Administrare Ibuprofen Fiterman 50 mg/g, gel:

Doza recomandată pentru o aplicare cutanată pe zona dureroasă este de 2-3 g Ibuprofen Fiterman de 3 până la 4 ori pe zi. Masaţi uşor până la absorbţia completă.
Durata tratamentului depinde de severitatea afecţiunii şi de rezultatul obţinut. După 2 săptămâni de la începutul tratamentului este necesar să vă adresaţi medicului.

Dacă utilizaţi mai mult decât trebuie din Ibuprofen Fiterman
În acest caz, spălaţi zona respectivă cu multă apă.

Dacă uitaţi să utilizaţi Ibuprofen Fiterman
Nu administraţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată.

Compoziție Ibuprofen Fiterman 50 mg/g, gel:

- Substanţa activă este ibuprofen 5 g în 100 g gel.
- Celelalte componente sunt: carbopol 980, trietanolamină, alcool etilic, p-hidroxibenzoat de metil, p-hidroxibenzoat de n-propil, apă purificată.

Precauții:

Deşi ibuprofenul aplicat pe piele se absoarbe în circulaţie în cantitate mică, administrarea Ibuprofen Fiterman necesită prudenţă:
- dacă suferiţi de afecţiuni ale stomacului sau ale intestinului, cum sunt iritaţii şi sângerări la nivelul stomacului;
- dacă suferiţi de afecţiuni ale rinichilor, astm bronşic sau aveţi predispoziţie la astm bronşic;
- dacă vă aflaţi în tratament cu medicamente de tip cumarinic care împiedică coagularea cum sunt acenocumarolul sau warfarina (datorită riscului crescut de sângerare).

Ibuprofen Fiterman nu se va administra pe zone de piele cu răni.
Se va evita contactul cu ochii, buzele şi zona genitală; nu se va aplica pe mucoase.
Se va întrerupe tratamentul dacă apar erupţii pe piele sau mâncărime.

Se va evita aplicarea pe suprafeţe întinse. Nu se va aplica sub pansament ocluziv.

Copii cu vârsta sub 15 ani
Se va evita utilizarea Ibuprofen Fiterman la copii cu vârsta sub 15 ani, datorită lipsei datelor clinice privind administrarea acestui medicament la această grupă de vârstă.

Atenționări:

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor
Ibuprofen Fiterman nu influenţează capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje.

Informaţii importante privind unele componente ale Ibuprofen Fiterman
Datorită parahidroxibenzoaţilor din compoziţia medicamentului pot apare reacţii alergice (chiar întârziate).

Reacții adverse ale Ibuprofen Fiterman 50 mg/g, gel:

Ca toate medicamentele, Ibuprofen Fiterman poate determina reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.

Ibuprofen Fiterman este în general bine tolerat.
Ibuprofen Fiterman poate determina reacţii adverse tipice antiinflamatoarelor nesteroidiene. Acestea pot fi:
- locale, de exemplu: iritaţie însoţită de roşeaţă locală şi mâncărime;
- sistemice (în funcţie de absorbţia sistemică, cantitatea de gel aplicată, suprafaţa tratată, integritatea epiteliului cutanat, durata tratamentului, utilizarea unui pansament ocluziv): dureri în partea superioară a abdomenului , ameţeli, vedere înceţoşată, poate să apară retenţie de apă şi de electroliţi manifestată prin acumularea de lichide în ţesuturi.
Dacă apar reacţii adverse locale tratamentul va fi întrerupt şi se va spăla zona afectată cu săpun şi apă caldă.
Datorită conţinutului în parahidroxibenzoaţi pot apare reacţii alergice (chiar întârziate).

Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravǎ sau dacă observaţi orice reacţie adversǎ nemenţionatǎ în acest prospect, vă rugăm să comunicaţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Interacțiuni cu alte medicamente:

Vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi sau aţi luat recent orice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fără prescripţie medicală.

Este puţin probabil ca Ibuprofen Fiterman să interacţioneze cu alte medicamente. Totuşi, se recomandă evitarea utilizării concomitente a Ibuprofen Fiterman cu medicamente ce conţin alte antiinflamatoare nesteroidiene, datorită creşterii riscului reacţiilor adverse.

Administrarea de Ibuprofen Fiterman 50 mg/g, gel în sarcină / alaptare:

Adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua orice medicament.

În primele 5 luni de sarcină evitaţi utilizarea Ibuprofen Fiterman.
Nu utilizaţi Ibuprofen Fiterman dacă sunteţi în ultimele 4 luni de sarcină sau dacă alăptaţi.

Prezentare ambalaj:

Ibuprofen Fiterman se prezintă sub formă de gel transparent şi incolor.

Cutie cu un tub din Al a 25 g gel
Cutie cu un tub din Al a 45 g gel

Condiții de păstrare:

A se păstra la temperaturi sub 25°C, în ambalajul original.

A nu se lăsa la îndemâna şi vederea copiilor.

Nu utilizaţi Ibuprofen Fiterman după data de expirare înscrisă pe ambalaj după EXP. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.

Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei menajere sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să eliminaţi medicamentele care nu vă mai sunt necesare. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.
Alte medicamente cu substanța activă ibuprofenum:
Medicamente cu indicații asemănătoare cu Ibuprofen Fiterman 50 mg/g, gel(din aceeași clasă):
Dacă ați descoperit inexactități în prospectul Ibuprofen Fiterman 50 mg/g, gel vă rugăm să ne sesizați printr-un mesaj rapid de pe pagina de contact. Mulțumim anticipat!
Echipa ROmedic nu încurajează autotratamentul. Este foarte periculos să luați medicație fără indicația medicului. Nu există medicament "sigur", toate au efecte adverse, dintre care unele pot fi fatale. Prospectul medicamentului nu este suficient...există medicamente care pot fi nocive doar în anumite condiții, nespecificate pe prospect. ROmedic nu își asumă responsabilitatea asupra efectelor pe care acest site le are asupra vizitatorilor.
 
 
 
Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.