Prospect Efferalgan 80mg, sup
Substanța activă: paracetamolum
Producator: Bristol-Myers Squibb Company USA
Clasa ATC: [N02BE]:
sistemul nervos >>
analgezice >>
analgezice antipiretice >>
analide (inclusiv combinatii)
Categoria: AINS, analgezice, antitermice, corticoizi
Indicații Efferalgan 80mg, sup:
Tratamentul simptomatic al afectiunilor febrile si/sau dureroase.Substanta cu actiune analgezica asemanatoare cu a fenacetinei si cu efect antipiretic apropiat de al salicilatilor, paracetamolul actioneaza asupra centrilor termoreglatori din sistemul nervos central, determinand o pierdere mai accentuata de caldura prin vasodilatatie cutanata. Efectul analgezic are, de asemenea, un mecanism central, fiind influentate durerile de intensitate medie. Nu are actiune antiinflamatoare si nu este antiagregant plachetar.
Are absorbtie prelungita pe cale rectala. Biodisponibilitatea este comparabila cu cea a formelor administrate pe cale orala. Se distribuie rapid in mediile lichide si se leaga slab de proteinele plasmatice. Timpul de injumatatire biologic este de ordinul a 4-5 ore. Picul plasmatic este atins in 2-3 ore. Metabolizarea hepatica urmeaza doua cai majore, iar eliminarea renala are loc sub forma de glucurono-conjugati (60-80 %) si sub forma de sulfoconjugati (20-30 %); mai putin de 5% se elimina sub forma neschimbata. O cantitate mica este transformata prin interventia citocromului P450 intr-un metabolit ce sufera o conjugare cu glutationul. In cazul intoxicatiilor masive, cantitatea acestui metabolit este crescuta. Dupa toate datele recente, se pare ca metabolismul paracetamolului nu este modificat in caz de insuficienta hepatica.
Contraindicații:
Hipersensibilitate la paracetamol sau la fenacetina. Insuficienta hepatica sau renala grava.Administrare Efferalgan 80mg, sup:
Paracetamol sugari: un supozitor de 125 mg, de 3-5 ori/zi, in functie de greutatea corporala.Paracetamol copii: se administreaza la copii peste 3 ani un supozitor de 250 mg, de 3-5 ori/zi, in functie de varsta.
Compoziție Efferalgan 80mg, sup:
Paracetamol sugari: 80 mg paracetamol/supozitor.Precauții:
Utilizarea indelungata a unor doze mari se va face sub stricta supraveghere medicala, existand riscul unor tulburari ale functiei renale.Reacții adverse ale Efferalgan 80mg, sup:
Paracetamolul este bine tolerat la doze terapeutice. Reactiile de hipersensibilitate sunt foarte rare. Au fost descrise totusi cazuri de trombocitopenie, pancitopenie si leucopenie asociate tratamentului cu paracetamol. Doze masive (125-250 mg/kg/zi) provoaca necroza hepatica.Prezentare ambalaj:
Cutie cu 2 blistere a cate 5 supozitoare de 80 mg.Alte medicamente cu substanța activă paracetamolum:
- PARACETAMOL, susp.
- Panadol Extra, comprimate
- PANADOL JUNIOR, pulb.
- Paracetamol Santa 500 mg, comprimate
- Paracetamol B. Braun 10 mg/ml soluţie perfuzabilă
- Paracetamol Sintofarm 500 mg supozitoare
- PROSINUS 150 mg/5 ml soluţie orală
- Paracetamol Infant 160 mg comprimate
- Calpol 3 Plus suspensie orala
- Panadol Baby 120mg/5ml susp.orala x100ml
- Paracetamol Farmalider 1000 mg comprimate
- PANADOL BABY-INFANT, susp.int.
- Paracetamol Rompharm 10 mg/ml soluție perfuzabilă
- Sanador pentru copii 150 mg/5 ml soluţie orală
- Paracetamol Sandoz comprimate
- DOLIPRANE, compr.
- Efferalgan 500 mg comprimate efervescente
- PARACETAMOL MCC 125 mg, 250 mg supozitoare
- Parafizz 1000 mg comprimate efervescente
- EFERALGAN NOURISSONS, supoz.
- INFANT`S TYLENOL, sol. int.
- Paracetamol Rockspring 1000 mg comprimate
- Dulsifeb 24 mg/ ml soluţie orală
- ADOL, sirop
- TYLENOL EXTRA STRENGHT, compr.film.
- Dulsifeb 250 mg comprimate orodispersabile
- PARACETAMOL, -EXTRA FORT, compr. mast.
- Paracetamol Panpharma 10 mg/ml soluţie perfuzabilă
- N-PARACETAMOL comprimate a 500 mg
- EFERALGAN ADULTE 600, compr. eff
Medicamente cu indicații asemănătoare cu Efferalgan 80mg, sup(din aceeași clasă):
- Acamol 10 mg/ml soluţie perfuzabilă
- ADOL, sirop
- ADOL, sol. int.
- ALDOLOR, sirop
- Algozone Forte, comprimate
- Antalgic comprimate
- Antigripal PC
- Antinevralgic Sinus comprimate filmate
- Apap 500 mg, comprimate filmate
- Apap 500 mg/65 mg, comprimate filmate
- Apap C 500 mg/300 mg comprimate efervescente
- Bioflu baby 120 mg/5 ml sirop
- Caffetin COLDmax 1000 mg/12,2 mg pulbere pentru soluţie orală, în plic
- CAFFETIN comprimate
- Calma Forte, comprimate
- CALMAFORTE, compr.
- Calmant Forte, comprimate
- Calpol 3 Plus suspensie orala
- Calpol 6 Plus 250 mg/5 ml suspensie orala
- cemolPLUS 500 mg/3 mg comprimate
Dacă ați descoperit inexactități în prospectul Efferalgan 80mg, sup vă rugăm să ne sesizați printr-un mesaj rapid de pe pagina de contact. Mulțumim anticipat!