Prospect Coldrex 500 mg + 25 mg + 5 mg comprimate filmate

Substanța activă: combinații
Producator: GlaxoSmithKline Dungarvan Ltd., Irlanda
Clasa ATC: [N02BE]: sistemul nervos >> analgezice >> analgezice antipiretice >> analide (inclusiv combinatii)

Indicații Coldrex 500 mg + 25 mg + 5 mg comprimate filmate:

Coldrex este indicat pentru ameliorarea durerilor sinusale şi a simptomelor din răceală şi gripă: febră, dureri de cap, durere în gât şi congestie nazală din răceală şi gripă, la adulţi şi copii cu vârsta peste 12 ani.

Conţine trei substanţe active:
- paracetamol, care ameliorează durerea şi vă scade temperatura atunci când aveţi febră;
- clorhidrat de fenilefrină, un decongestionant, care vă desfundă nasul şi sinusurile, ajutânduvă să respiraţi mai uşor;
- cafeină, un stimulant uşor.

Contraindicații:

Nu luaţi Coldrex
- dacă sunteţi alergic la paracetamol, cafeină, clorhidrat de fenilefrină sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament
- dacă aveţi insuficientă hepatică severă (inclusiv boală hepatică datorită alcoolului) sau insuficienţă renală severă;
- dacă aveţi o tiroidă hiperactivă (hipertiroidism);
- dacă sunteţi în îngrijirea unui medic pentru hipertensiune arterială sau boală cardiacă;
- dacă aveti diabet zaharat;
- dacă luaţi medicamente beta blocante, antidepresive triciclice;
- dacă luaţi sau aţi luat în ultimele 14 zile medicamente denumite inhibitori de monoaminooxidază (IMAO), folosite în mod frecvent pentru tratamentul depresiei (vezi pct. Coldrex împreună cu alte medicamente ).
- dacă sunteţi gravidă.
- dacă luați orice alte medicamente pe bază de prescripţie medicală sau disponibile fără prescripţie medicală care conțin paracetamol pentru a trata durerea, febra, simptomele de răceală şi gripă, sau pentru a vă ajuta să dormiţi.

Dacă vă aflaţi în oricare dintre situaţiile mai sus menţionate nu luaţi Coldrex şi adresaţi-vă medicului dumneavoastră.

Administrare Coldrex 500 mg + 25 mg + 5 mg comprimate filmate:

Utilizaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum este descris în acest prospect sau așa cum v-a spus medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.

Pentru administrare orală.

Înghiţiţi Coldrex cu apă.

Adulţi (inclusiv vârstnici) şi copii cu vârsta de 12 ani şi peste: doza recomandată este de 1-2 comprimate de maxim 4 ori pe zi, în funcţie de necesităţi. Nu luaţi mai mult de 8 comprimate în 24 de ore.
Intervalul minim între administrări trebuie să fie de 4 ore.
Nu continuaţi tratamentul mai mult de 7 zile, fără recomandarea medicului.

Copii cu vârsta sub 12 ani
Nu administraţi la copii cu vârsta sub 12 ani.

Nu depăşiţi doza recomandată.
Luaţi întotdeauna cea mai mică doză eficientă pentru a vă ameliora simptomele.

Dacă simptomele dumneavoastră nu se ameliorează sau se agravează după 3 zile, adresați-vă medicului dumneavoastră şi încetaţi să mai utilizaţi Coldrex.

Dacă utilizaţi mai mult decât trebuie din Coldrex
Adresaţi-vă imediat medicului dumneavoastră şi spuneţi-i cu exactitate cât de mult aţi luat. Medicul dumneavoastră vă va sfătui ce să faceţi.
Este important să îl informaţi pe medicul dumneavoastră, chiar dacă vă simţiţi bine. După ce o persoană ia prea mult paracetamol, există riscul de afectare hepatică gravă întârziată.

Dacă uitaţi să utilizaţi Coldrex
Dacă aţi uitat să luaţi o doză, luaţi alta, imediat ce v-aţi amintit. Nu luaţi mai mult de o doză la fiecare 4 ore. Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată.

Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Compoziție Coldrex 500 mg + 25 mg + 5 mg comprimate filmate:

- Substanţele active sunt paracetamol, cafeină şi clorhidrat de fenilefrină. Fiecare comprimat conţine paracetamol 500 mg, cafeină 25 mg şi clorhidrat de fenilefrină 5 mg.
- Celelalte componente sunt: nucleu: amidon pregelatinizat, celuloză microcristalină, amidon de porumb, talc, acid stearic, povidonă K 25, laurilsulfat de sodiu, sorbat de potasiu, Eurocol galben amurg (E 110); film: hipromeloză 2910, macrogol 400, Mastercote FA 1202*
*Conţine dioxid de titan E (171), hipromeloză 2910, galben de chinolină (E 104), galben amurg, lac de aluminiu (E 110).

Precauții:

Coldrex conţine paracetamol.
Dacă luaţi o cantitate prea mare de paracetamol vă puteţi afecta grav ficatul.

Înainte să utilizaţi Coldrex, adresaţi-vă medicului dumneavoastră:
- dacă suferiţi de boli de ficat sau de rinichi,
- dacă aveţi greutatea sub cea normală sau sunteţi subnutrit,
- dacă consumaţi regulat alcool etilic,
Este posibil să fie necesar să evitaţi complet utilizarea acestui medicament sau să limitaţi cantitatea de paracetamol pe care o luaţi.

Înainte să utilizaţi Coldrex, adresaţi-vă medicului dumneavoastră:
- dacă aveţi o infecţie gravă, aceasta mărind riscul apariţiei acidozei metabolice. Simptomele acidozei metabolice includ: respiraţie adâncă, rapidă, dificilă; greaţă, vărsături; pierderea poftei de mâncare.
Adresaţi-vă imediat mediculului dacă aveţi o combinaţie a acestor simptome.
- dacă aveţi tensiune arterială mare, boli de inimă, afecţiuni ale vaselor de sânge ca de exemplu fenomenul Raynaud (care se poate manifesta sub formă de dureri la nivelul degetelor ca răspuns la frig sau stres), diabet zaharat, hipertiroidism, glaucom cu unghi închis (tensiune crescută la nivelul ochilor), feocromocitom (o tumoră în apropierea rinichilor) sau aveţi prostata mărită în volum;
- dacă luaţi medicamente pentru a vă controla tensiunea arterială, cum ar fi beta-blocante;
- dacă luaţi medicamente care blochează sau stimulează senzaţia de foame;
- dacă luaţi medicamente pentru tratarea depresiei, cum ar fi antidepresivele triciclice (de exemplu amitriptilină);
- dacă luaţi medicamente pentru afecţiuni ale inimii (de exemplu digoxină);
- dacă luaţi warfarină sau alte medicamente pentru subţierea sângelui (anticoagulante);
- dacă alăptaţi. Evitaţi utilizarea acestui medicament în timpul alăptatului.

La copii, Coldrex trebuie administrat numai la recomandarea medicului.
Nu administraţi Coldrex la copii cu vârsta sub 12 ani.
Dacă simptomele de răceală persistă mai mult de 3 zile, adresaţi-vă medicului.

Atenționări:

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor
Acest medicament poate produce ameţeli. Dacă aveţi ameţeli în timpul tratamentului nu conduceţi vehicule şi nu folosiţi utilaje.

Coldrex conţine Eurocol galben amurg (E 110), galben amurg (E 110). Pot provoca reacţii alergice.

Reacții adverse ale Coldrex 500 mg + 25 mg + 5 mg comprimate filmate:

Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.

Reacţiile adverse sunt clasificate în funcţie de frecvenţă, folosind următoarea convenţie:
- foarte frecvente (care afectează mai mult de 1 pacient din 10),
- frecvente (care afectează mai puţin de 1 din 10 pacienţi),
- mai puţin frecvente (care afectează mai puţin de 1 din 100 pacienţi),
- rare (care afectează mai puţin de 1 din 1000 pacienţi),
- foarte rare (care afectează mai puţin de 1 din 10000 pacienţi),
- cu frecvenţă necunoscută (care nu poate fi estimată din datele disponibile).

Reacţiile adverse foarte rare includ:
- erupţii pe piele şi alte alergii, inclusiv o reacţie alergică bruscă, de mare amploare care implică întregul organism, denumită anafilaxie,
- îngustarea căilor respiratorii datorită spasmului musculaturii (bronhospasm),
- afecţiuni ale ficatului,
- scăderea numărului anumitor celule din sânge (granulocitopenie, trombocitopenie).
Au fost raportate cazuri foarte rare de reacţii grave la nivelul pielii.

Reacţii adverse cu frecvenţă necunoscută:
- greaţă,
- vărsături,
- creşterea tensiunii arteriale,
- creşterea frecvenţei bătăilor inimii,
- dureri de cap,
- ameţeli,
- nervozitate,
- dificultate în a adormi,
- senzaţii de fluturare la nivelul pieptului (palpitaţii).
Aceste reacţii ar trebui să dispară dacă întrerupeţi administrarea de Coldrex.

Încetaţi să mai luaţi Coldrex şi consultaţi medicul dacă observaţi următoarele efecte adverse care sunt rare:
• iritaţie pe piele, descuamare sau ulcere la nivelul gurii;
• reacţii alergice, cum sunt iritaţii ale pielii sau mâncărimi, însoţite uneori de probleme respiratorii sau umflarea buzelor, limbii, gâtului sau a feţei;
• ritm al inimii neobişnuit de rapid sau o senzaţie neobişnuită de bătăi rapide ale inimii;
• pierderea vederii, care se poate datora unei tensiuni crescute anormal la nivelul ochilor. Această reacţie este foarte rară dar apare la persoanele care au glaucom.
• vânătaie inexplicabilă sau sângerare neaşteptată;
• dificultate la urinare. Această reacţie poate apărea la bărbaţii care au prostata mărită.
• dacă anterior aţi avut dificultăţi de respiraţie când aţi luat acid acetilsalicilic sau alte antiinflamatoare nesteroidiene şi acum aveţi aceeaşi reacţie la acest medicament.

Consumul excesiv de ceai sau de cafea în timpul administrării Coldrex poate produce iritabilitate, ameţeală, insomnie sau agitaţie, datorită consumului crescut de cafeină.

Raportarea reacţiilor adverse
Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Acestea includ orice reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. De asemenea, puteţi raporta reacţiile adverse direct prin intermediul sistemului naţional de raportare, ale cărui detalii sunt publicate pe web-site-ul Agenţiei Naţionale a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale http://www.anm.ro/. Raportând reacţiile adverse, puteţi contribui la furnizarea de informaţii suplimentare privind siguranţa acestui medicament.

Interacțiuni cu alte medicamente:

Spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi, aţi luat recent sau s-ar putea să luați orice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fără prescripţie medicală.

Nu luaţi Coldrex:
- dacă luaţi beta blocante, utilizate pentru tratarea tulburărilor cardiace şi a hipertensiunii arteriale;
- dacă luaţi antidepresive triciclice precum imipramina şi amitriptilina, sau dacă aţi luat antidepresive denumite IMAO (inhibitorii de monoaminooxidază) în ultimele 2 săptămâni;

Trebuie evitată administrarea de Coldrex concomitent cu:
- alte medicamente care conţin paracetamol.

Este necesară prudenţă:
- dacă urmaţi tratament de lungă durată cu antiepileptice (carbamazepină, fenobarbital, fenitoină, primidonă), rifampicină (antibiotic), preparate din plante care conţin sunătoare
- dacă luaţi warfarină sau alte medicamente pentru subţierea sângelui (anticoagulante);
- dacă luaţi metoclopramidă sau domperidonă, pentru a trata greaţa şi vărsăturile;
- dacă luaţi colestiramină, pentru scăderea cantităţii de grăsimi din sânge;
- dacă luaţi medicamente pentru afecţiuni ale inimii (de exemplu digoxină);
- dacă luaţi medicamente care blochează sau stimulează senzaţia de foame.

Dacă urmează să vi se facă analize spuneţi medicului că urmaţi tratament cu Coldrex, deoarece paracetamolul poate influenţa valorile uricemiei determinate prin metoda acidului fosfotungstic şi ale glicemiei, prin metode oxidative.

Coldrex împreună cu alimente şi băuturi
Acest medicament conţine cafeină. Evitaţi consumul excesiv de băuturi care conţin cafeină (cafea, ceai sau băuturi energizante care conţin cafeină) în timpul tratamentului cu acest medicament.

Administrarea de Coldrex 500 mg + 25 mg + 5 mg comprimate filmate în sarcină / alaptare:

Dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, credeţi că aţi putea fi gravidă sau intenţionaţi să rămâneţi gravidă, adresaţi-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament.
Coldrex nu trebuie utilizat în timpul sarcinii, cu excepţia cazurilor în care medicul consideră acest lucru strict necesar.
Medicamentul nu trebuie administrat în timpul alăptării.

Prezentare ambalaj:

Coldrex se prezintă sub formă de comprimate, în formă de capsulă, de culoare portocalie, având inscripţionat pe una din feţe litera ,,B”.

Este disponibil în cutii cu unul, 2, 3, 4 sau 6 blistere din PVC/Al a câte 8 comprimate filmate.

Este posibil ca nu toate mărimile de ambalaj să fie comercializate.

Condiții de păstrare:

Nu lăsați acest medicament la vederea și îndemâna copiilor.

Nu utilizaţi acest medicament după data de expirare înscrisă pe cutie şi blister, după EXP. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.

Acest medicament nu necesită condiţii speciale de păstrare.

Nu aruncaţi niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să aruncaţi medicamentele pe care nu le mai folosiţi. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.
Alte medicamente cu substanța activă combinații:
Medicamente cu indicații asemănătoare cu Coldrex 500 mg + 25 mg + 5 mg comprimate filmate(din aceeași clasă):
Dacă ați descoperit inexactități în prospectul Coldrex 500 mg + 25 mg + 5 mg comprimate filmate vă rugăm să ne sesizați printr-un mesaj rapid de pe pagina de contact. Mulțumim anticipat!
Echipa ROmedic nu încurajează autotratamentul. Este foarte periculos să luați medicație fără indicația medicului. Nu există medicament "sigur", toate au efecte adverse, dintre care unele pot fi fatale. Prospectul medicamentului nu este suficient...există medicamente care pot fi nocive doar în anumite condiții, nespecificate pe prospect. ROmedic nu își asumă responsabilitatea asupra efectelor pe care acest site le are asupra vizitatorilor.
 
 
 
Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.