Prospect Ibuprofen Medico UNO 200 mg, capsule

Substanța activă: ibuprofenum
Producator: S.C. Arena Group S.A., Romania
Clasa ATC: [M01AE]: sistemul muscular-scheletic >> preparate antiinflamatoare si antireumatice >> antiinflamatoare si antireumatice nesteroidiene >> derivati de acid propionic

Indicații Ibuprofen Medico UNO 200 mg, capsule:

Ibuprofen Medico UNO conţine ibuprofen care aparţine unei grupe de medicamente numite antiinflamatore nesteroidiene (AINS). Antiinflamatoarele nesteroidiene modifică răspunsul organismului la durere, inflamaţie şi febră.
Ibuprofen Medico UNO este utilizat pentru ameliorarea durerilor de intensitate uşoară până la moderată: dureri de cap inclusiv cele de tip migrenă, dureri de spate, dureri musculare, dureri de dinţi, dureri articulare, dureri menstruale. De asemenea, se poate utiliza în caz de febră asociată cu răceală sau gripă.

Contraindicații:

Nu utilizaţi Ibuprofen Medico UNO
- dacă sunteţi alergic (hipersensibil) la ibuprofen, la alte antiinflamatore nesteroidiene sau la oricare dintre celelalte componente ale Ibuprofen Medico UNO (o reacţie alergică poate include erupţii cutanate, mâncărimi, umflarea feţei, buzelor, limbii, mâinilor/picioarelor sau dificultăţi în respiraţie);
- dacă aţi avut oricând în trecut bronhospasm (respiraţie dificilă), rinită, urticarie după tratamentul cu acid acetilsalicilic sau alte antiinflamatore nesteroidiene;
- dacă aveţi sau aţi avut ulcer gastro-duodenal, hemoragie gastro-intestinală, colită ulceroasă;
- dacă aveţi insuficienţă cardiacă severă;
- dacă aveţi insuficienţă renală severă;
- dacă aveţi insuficienţă hepatică severă;
- dacă aveţi lupus eritematos sistemic sau alte colagenoze;
- dacă sunteţi gravidă în ultimele 4 luni de sarcină.
Ibuprofen Medico UNO nu se utilizează la copii cu vârsta sub 12 ani.

Administrare Ibuprofen Medico UNO 200 mg, capsule:

Trebuie să discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur. Dozele recomandate sunt următoarele:
Adulţi şi copii cu vârsta peste 12 ani: doza uzuală este de o capsulă Ibuprofen Medico UNO (200 mg ibuprofen), administrată la intervale de 4-6 ore. Dacă durerea sau febra nu se ameliorează, se pot administra 2 capsule Ibuprofen Medico UNO (400 mg ibuprofen), fără a depăşi, însă, 6 capsule Ibuprofen Medico UNO (1200 mg ibuprofen) în 24 ore.
Capsulele de Ibuprofen Medico UNO se înghit întregi, cu un pahar cu apă, de preferat după masă.
Copii cu vârsta sub 12 ani
Ibuprofen Medico UNO este contraindicat la copii cu vârsta sub 12 ani.
Pacienţi vârstnici
Nu este necesară scăderea dozelor, cu excepţia cazului în care este prezentă insuficienţa renală sau hepatică; în acest caz, dozele trebuie stabilite de medic pentru fiecare pacient în parte.
Trebuie să întrerupeţi tratamentul cu Ibuprofen Medico UNO dacă:
- temperatura continuă să crească sau febra persistă mai mult de 3 zile;
- durerea se agravează sau durează mai mult de 10 zile.
Dacă aveţi impresia că efectul Ibuprofen Medico UNO este prea puternic sau prea slab, adresaţi-vă medicului dumneavostră sau farmacistului.
Dacă utilizaţi mai mult decât trebuie din Ibuprofen Medico UNO
Dacă dumneavoastră (sau altcineva) aţi luat accidental prea multe capsule de Ibuprofen Medico UNO adresaţi-vă imediat medicului dumneavoastră sau mergeţi la cel mai apropiat spital. Luaţi acest prospect cu dumneavoastră şi cutia pentru ca medicul să ştie ce medicament şi câte capsule aţi luat.
Dacă uitaţi să utilizaţi Ibuprofen Medico UNO
Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată.
Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest produs, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Compoziție Ibuprofen Medico UNO 200 mg, capsule:

Substanţa activă este ibuprofen. Fiecare capsulă conţine ibuprofen 200 mg.

Celelalte componente sunt: conţinutul capsulei- lactoză monohidrat, amidon de porumb, talc, stearat de magneziu, dioxid de siliciu coloidal; capacul capsulei- dioxid de titan (E 171), galben de chinolină (E 104), galben amurg FCF (E 110), albastru strălucitor FCF (E 133),
p-hidroxibenzoat de metil, p-hidroxibenzoat de propil, gelatină; corp capsulei- dioxid de titan
(E 171), tartrazină (E102), roşu Allura AC (E129), albastru strălucitor FCF (E 133), p-hidroxibenzoat de metil, p-hidroxibenzoat de propil, gelatină.

Precauții:

Aveţi grijă deosebită când utilizaţi Ibuprofen Medico UNO
- dacă aţi avut boli digestive (hernie hiatală, hemoragii digestive etc.);
- dacă aveţi insuficienţă renală sau hepatică uşoară-moderată;
- dacă aveţi astm bronşic sau alte boli alergice;
- dacă aveţi tulburări ale coagulării sângelui sau urmaţi tratament cu medicamente care reduc formarea cheagurilor de sânge;
- dacă urmaţi tratament cu alte medicamente pentru calmarea durerilor sau inflamaţiei;
- dacă sunteţi în vârstă, slăbit, consumaţi băuturi alcoolice zilnic.
Medicamente precum Ibuprofen Medico UNO se pot asocia cu un risc uşor crescut de apariţie a atacului de cord ("infarct miocardic"). Riscurile de orice tip sunt mai probabile la doze mari şi în cazul tratamentului de lungă durată. Nu depăşiţi doza şi durata de 3 zile recomandate pentru tratament.
Dacă aveţi probleme cardiace, accident vascular cerebral în antecedente sau consideraţi că aţi putea fi în situaţie de risc datorită acestor afecţiuni (de exemplu: dacă aveţi hipertensiune arterială, diabet zaharat, valori crescute ale colesterolului sau sunteţi fumător) trebuie să discutaţi despre tratament cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul.
În cazul apariţiei tulburărilor de vedere, utilizarea ibuprofenului trebuie întreruptă şi se recomandă efectuarea unui control oftalmologic.
La copii cu vârsta sub 12 ani se recomandă utilizarea unor forme farmaceutice adecvate.

Atenționări:

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor
Ibuprofen Medico UNO poate determina ameţeli şi dureri de cap, reacţii care pot influenţa capacitatea de a conduce vehicule şi de a folosi utilaje.

Informaţii importante privind unele componente ale Ibuprofen Medico UNO
Deoarece conţine lactoză, dacă medicul dumneavoastră v-a atenţionat ca aveţi intoleranţă la unele categorii de glucide, vă rugăm să-l întrebaţi înainte de a lua acest medicament.
Deoarece conţine tartrazină (E 102), galben amurg FCF (E 110), p-hidroxibenzoat de metil şi
p-hidroxibenzoat de propil, poate provoca reacţii alergice (chiar întârziate).

Reacții adverse ale Ibuprofen Medico UNO 200 mg, capsule:

Ca toate medicamentele, Ibuprofen Medico UNO poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.
Medicamente precum Ibuprofen Medico UNO se pot asocia cu un risc uşor crescut de apariţie a atacului de cord ("infarct miocardic") sau a accidentului vascular cerebral.
Dacă aveţi oricare dintre următoarele reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau mergeţi la cel mai apropiat spital.
- erupţii pe piele, urticarie, mâncărime, senzaţie de constricţie în piept, dificultăţi de respiraţie sau umflarea feţei, buzelor, limbii, mâinilor sau picioarelor, leşin;
- reacţii severe la nivelul pielii, cu vezicule, răni sau ulceraţii.
Acestea sunt reacţii adverse foarte grave. Dacă prezentaţi aceste reacţii, puteţi avea o reacţie alergică gravă la Ibuprofen Medico UNO şi aveţi nevoie urgent de îngrijire medicală.
Informaţi-l pe medicul dumneavoastră imediat sau mergeţi la cel mai apropiat spital dacă prezentaţi una dintre următoarele:
- sângerări neobişnuite sau tendinţă crescută de sângerare, dureri persistente în gât şi infecţii frecvente şi/sau scăderea numărului globulelor roşii din sânge;
- umflarea feţei, gleznelor sau altor părţi ale corpului, cu creşterea sau scăderea bruscă a cantităţii de urină eliminată;
- îngălbenirea pielii şi colorarea în galben a albului ochilor, scăderea apetitului alimentar, dureri abdominale;
- agravarea astmului bronşic;
- vărsături cu sânge proaspăt sau alterat cu aspect de zaţ de cafea şi/sau scaun de culoare închisă ca smoala;
- manifestări cardiace sau creşterea tensiunii arteriale.
Informaţi-l pe medicul dumneavoastră dacă prezentaţi oricare dintre următoarele:
- vă simţiţi rău (greaţă, vărsături), aveţi dureri abdominale, indigestie;
- dureri de cap, ameţeli şi pierderea auzului;
- vedere anormală sau tulburări ale vederii.
Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravă sau dacă observaţi orice reacţie adversă nemenţionată în acest prospect vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Interacțiuni cu alte medicamente:

Vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi sau aţi luat recent orice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fără prescripţie medicală.
Medicul va decide dacă este sigur să luaţi Ibuprofen Medico UNO cu alte medicamente.
Trebuie să utilizaţi Ibuprofen Medico UNO cu prudenţă dacă luaţi:
- medicamente care reduc formarea cheagurilor de sânge (de exemplu, warfarină);
- alte antiinflamatore nesteroidiene, inclusiv acidul acetilsalicilic;
- diuretice-medicamente care favorizează eliminarea apei din organism (cum este furosemida);
- medicamente pentru tratamentul hipertensiunii arteriale;
- litiu (un medicament utilizat în tratamentul depresiei);
- metotrexat (utilizat în tratamentul cancerului sau poliartritei reumatoide);
- ciclosporină (un medicament utilizat pentru supresia sistemului imunitar);
- trimetoprim (un medicament utilizat în tratarea infecţiilor).

Utilizarea Ibuprofen Medico UNO cu alimente şi băuturi
Capsulele se înghit întregi, cu un pahar cu apă, preferabil după masă.

Administrarea de Ibuprofen Medico UNO 200 mg, capsule în sarcină / alaptare:

Adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua orice medicament.
Medicamentul nu este recomandat în ultimele 4 luni de sarcină şi în timpul alăptării.

Prezentare ambalaj:

Ibuprofen Medico UNO se prezintă sub formă de capsule de formă cilindrică, cu capac de culoare verde opac şi corp crem opac, conţinând o pulbere omogenă de culoare aproape albă.
Medicamentul este disponibil în cutii cu 1, 2, respectiv 100 blistere din PVC/Al a câte 10 capsule.

Condiții de păstrare:

A nu se lăsa la îndemana şi vederea copiilor.
Nu utilizaţi Ibuprofen Medico UNO după data de expirare înscrisă pe ambalaj, după EXP. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.
A se păstra la temperaturi sub 25°C, în ambalajul original.
Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei menajere sau a reziduurilor menajere.
Întrebaţi farmacistul cum să eliminaţi medicamentele care nu vă mai sunt necesare. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.
Alte medicamente cu substanța activă ibuprofenum:
Medicamente cu indicații asemănătoare cu Ibuprofen Medico UNO 200 mg, capsule(din aceeași clasă):
Dacă ați descoperit inexactități în prospectul Ibuprofen Medico UNO 200 mg, capsule vă rugăm să ne sesizați printr-un mesaj rapid de pe pagina de contact. Mulțumim anticipat!
Echipa ROmedic nu încurajează autotratamentul. Este foarte periculos să luați medicație fără indicația medicului. Nu există medicament "sigur", toate au efecte adverse, dintre care unele pot fi fatale. Prospectul medicamentului nu este suficient...există medicamente care pot fi nocive doar în anumite condiții, nespecificate pe prospect. ROmedic nu își asumă responsabilitatea asupra efectelor pe care acest site le are asupra vizitatorilor.
 
 
 
Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.