Prospect Larofen 200 mg comprimate filmate

Substanța activă: ibuprofenum
Producator: S.C. Laropharm S.R.L., România
Clasa ATC: [M01AE]: sistemul muscular-scheletic >> preparate antiinflamatoare si antireumatice >> antiinflamatoare si antireumatice nesteroidiene >> derivati de acid propionic
Larofen 200 mg conţine ibuprofen care aparţine unei grupe de medicamente numite antiinflamatore nesteroidiene (AINS). Antiinflamatoarele nesteroidiene modifică răspunsul organismului la durere, inflamaţie şi febră.

Indicații Larofen 200 mg comprimate filmate:

Larofen 200 mg este utilizat pentru ameliorarea durerilor de intensitate uşoară până la moderată: dureri de cap, inclusiv cele de tip migrenă, dureri de spate, dureri musculare, dureri de dinţi, dureri articulare, dureri menstruale. De asemenea, se poate utiliza în caz de febră asociată cu răceală sau gripă.

Contraindicații:

Nu utilizaţi Larofen 200 mg
- dacă sunteţi alergic (hipersensibil) la ibuprofen, la alte antiinflamatore nesteroidiene sau la oricare dintre celelalte componente ale Larofen 200 mg (o reacţie alergică poate include erupţii cutanate, mâncărimi, umflarea feţei, buzelor, limbii, mâinilor/picioarelor sau dificultăţi în respiraţie);
- dacă aţi avut oricând în trecut bronhospasm (respiraţie dificilă), rinită, urticarie după tratamentul cu acid acetilsalicilic sau alte antiinflamatore nesteroidiene;
- dacă aveţi sau aţi avut ulcer gastro-duodenal, hemoragii gastro-intestinale, colită ulceroasă;
- dacă aveţi insuficienţă cardiacă severă;
- dacă aveţi insuficienţă renală severă;
- dacă aveţi insuficienţă hepatică severă;
- dacă aveţi lupus eritematos sistemic sau alte colagenoze;
- dacă sunteţi gravidă în ultimele 4 luni de sarcină.

Larofen 200 mg nu se utilizează la copii cu vârsta sub 12 ani.

Administrare Larofen 200 mg comprimate filmate:

Utilizaţi întotdeauna Larofen 200 mg exact aşa cum v-a spus medicul dumneavoastră.
Trebuie să discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.
Dozele recomandate sunt următoarele:

Adulţi şi copii cu vârsta peste 12 ani: doza uzuală este de un comprimat filmat Larofen 200 mg, administrat la intervale de 4-6 ore. Dacă durerea sau febra nu se ameliorează, se pot adminstra 2 comprimate filmate Larofen 200 mg, fără a depăşi, însă, 6 comprimate filmate Larofen 200 mg în 24 ore.

Comprimatele filmate de Larofen 200 mg trebuie înghiţite cu un pahar cu apă, preferabil după masă.

Copii cu vârsta sub 12 ani
Larofen 200 mg este contraindicat la copii cu vârsta sub 12 ani.

Pacienţi vârstnici
Nu este necesară scăderea dozelor, cu excepţia cazului în care este prezentă insuficienţa renală sau hepatică; în acest caz, dozele trebuie stabilite de medic pentru fiecare pacient în parte.

Trebuie să întrerupeţi tratamentul cu Larofen 200 mg dacă:
- temperatura continuă să crească sau febra persistă mai mult de 3 zile;
- durerea se agravează sau durează mai mult de 10 zile.

Dacă aveţi impresia că efectul Larofen 200 mg este prea puternic sau prea slab, adresaţi-vă medicului dumneavostră sau farmacistului.

Dacă utilizaţi mai mult decât trebuie din Larofen 200 mg
Dacă dumneavoastră (sau altcineva) aţi luat accidental prea multe comprimate filmate de Larofen 200 mg adresaţi-vă imediat medicului dumneavoastră sau mergeţi la cel mai apropiat spital. Luaţi acest prospect cu dumneavoastră şi cutia pentru ca medicul să ştie ce medicament şi câte comprimate filmate aţi luat.

Dacă uitaţi să utilizaţi Larofen 200 mg
Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată.

Dacă încetaţi să utilizaţi Larofen 200 mg
Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest produs, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Compoziție Larofen 200 mg comprimate filmate:

- Substanţa activă este ibuprofen 200 mg.
- Celelalte componente sunt: nucleu - talc, stearat de magneziu, dioxid de siliciu coloidal anhidru, celuloză microcristalină, amidon de porumb, lactoză super tab spray-dried; film - alcool polivinilic parţial hidrolizat, dioxid de titan (E 171), macrogol 3350, talc, oxid galben de fer (E172), galben de chinolină (E 104), oxid negru de fer (E172).

Precauții:

Aveţi grijă deosebită când utilizaţi Larofen 200 mg
- dacă aţi avut boli digestive (hernie hiatală, hemoragii digestive etc.);
- dacă aveţi insuficienţă renală sau hepatică uşoară-moderată;
- dacă aveţi astm bronşic sau alte boli alergice;
dacă aveţi tulburări ale coagulării sângelui sau urmaţi tratament cu medicamente care reduc formarea cheagurilor de sânge;
- dacă urmaţi tratament cu alte medicamente pentru calmarea durerilor sau inflamaţiei;
- dacă sunteţi în vârstă, slăbit, consumaţi băuturi alcoolice zilnic.

Medicamente precum Larofen 200 mg se pot asocia cu un risc uşor crescut de apariţie a atacului de cord („infarct miocardic”). Riscurile de orice tip sunt mai probabile la doze mari şi în cazul tratamentului de lungă durată. Nu depăşiţi doza şi durata de 3 zile recomandate pentru tratament.

Dacă aveţi probleme cardiace, accident vascular cerebral în antecedente sau consideraţi că aţi putea fi în situaţie de risc din cauza acestor afecţiuni (de exemplu, dacă aveţi hipertensiune arterială, diabet zaharat, valori crescute ale colesterolului sau sunteţi fumător) trebuie să discutaţi despre tratament cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul.

În cazul apariţiei tulburărilor de vedere, utilizarea ibuprofenului trebuie întreruptă şi se recomandă efectuarea unui control oftalmologic.

La copii cu vârsta sub 12 ani se recomandă utilizarea unor forme farmaceutice adecvate.

Atenționări:

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor
Larofen 200 mg poate determina ameţeli şi dureri de cap, reacţii care pot influenţa capacitatea de a conduce vehicule şi de a folosi utilaje.

Informaţii importante privind unele componente ale Larofen 200 mg
Deoarece conţine lactoză, dacă medicul dumneavoastră v-a atenţionat ca aveţi intoleranţă la unele categorii de glucide, vă rugăm să-l întrebaţi înainte de a lua acest medicament.

Reacții adverse ale Larofen 200 mg comprimate filmate:

Ca toate medicamentele, Larofen 200 mg poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.
Medicamente precum Larofen 200 mg se pot asocia cu un risc uşor crescut de apariţie a atacului de cord („infarct miocardic”) sau a accidentului vascular cerebral.

Dacă aveţi oricare dintre următoarele reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau mergeţi la cel mai apropiat spital:
- erupţii pe piele, urticarie, mâncărime, senzaţie de constricţie în piept, dificultăţi de respiraţie sau umflarea feţei, buzelor, limbii, mâinilor/picioarelor, leşin;
- reacţii severe la nivelul pielii, cu vezicule, răni sau ulceraţii.

Acestea sunt reacţii adverse foarte grave. Dacă prezentaţi aceste reacţii, puteţi avea o reacţie alergică gravă la Larofen 200 mg şi aveţi nevoie urgent de îngrijire medicală.

Informaţi-l pe medicul dumneavoastră imediat sau mergeţi la cel mai apropiat spital dacă prezentaţi una dintre următoarele:
- sângerări neobişnuite sau tendinţă crescută de sângerare, dureri persistente în gât şi infecţii frecvente şi/sau scăderea numărului globulelor roşii din sânge;
- umflarea feţei, gleznelor sau altor părţi ale corpului, cu creşterea sau scăderea bruscă a cantităţii de urină eliminată;
- îngălbenirea pielii şi colorarea în galben a albului ochilor, scăderea apetitului alimentar, dureri abdominale;
- agravarea astmului bronşic;
- vărsături cu sânge proaspăt sau alterat cu aspect de zaţ de cafea şi/sau scaun de culoare închisă ca smoala;
- manifestări cardiace sau creşterea tensiunii arteriale.

Informaţi-l pe medicul dumneavoastră dacă prezentaţi oricare dintre următoarele:
- vă simţiţi rău (greaţă, vărsături), aveţi dureri abdominale, indigestie;
- dureri de cap, ameţeli şi pierderea auzului;
- vedere anormală sau tulburări ale vederii.

Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravă sau dacă observaţi orice reacţie adversă nemenţionată în acest prospect vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Interacțiuni cu alte medicamente:

Vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi sau aţi luat recent orice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fară prescripţie medicală.
Medicul va decide dacă este sigur să luaţi Larofen 200 mg cu alte medicamente.

Ce alte medicamente influenţează efectul Larofen200 mg sau cum sunt influenţate acestea de Larofen comprimate filmate?
Ce trebuie să evitaţi când luaţi acest medicament?
Unele medicamente care sunt anticoagulante (acţionează împotriva coagulării sângelui) (de exemplu: acid acetilsalicilic, warfarină, ticlopidină), unele medicamente care acţionează împotriva tensiunii arteriale crescute (inhibitori de enzimă de conversie a angiotensinei de exemplu captopril, medicamentele blocante ale betareceptorilor, antagoniştii de angiotensină II), şi chiar alte medicamente pot afecta sau pot fi afectate de tratamentul cu ibuprofen. Prin urmare cereţi sfatul medicului înainte de a utiliza ibuprofen împreună cu alte medicamente.

Trebuie să utilizaţi Larofen 200 mg cu prudenţă dacă luaţi:
- medicamente care reduc formarea cheagurilor de sânge (de exemplu, warfarină);
- alte antiinflamatore nesteroidiene, inclusiv acidul acetilsalicilic;
- diuretice–medicamente care favorizează eliminarea apei din organism (cum este furosemida);
- medicamente pentru tratamentul hipertensiunii arteriale;
- litiu (un medicament utilizat în tratamentul depresiei);
- metotrexat (utilizat în tratamentul cancerului sau poliartritei reumatoide);
- ciclosporină (un medicament utilizat pentru supresia sistemului imunitar);
- trimetoprim (un medicament utilizat în tratarea infecţiilor).

Utilizarea Larofen 200 mg cu alimente şi băuturi
Comprimatele filmate trebuie înghiţite cu un pahar cu apă, preferabil după masă.

Administrarea de Larofen 200 mg comprimate filmate în sarcină / alaptare:

Adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua orice medicament.
Medicamentul nu este recomandat în ultimele 4 luni de sarcină şi în timpul alăptării.

Prezentare ambalaj:

Larofen 200 mg se prezintă sub formă de comprimate filmate biconvexe, de culoare galbenă, având gravat pe una din feţe un şanţ median.
Medicamentul este disponibil în cutii cu 2 blistere din PVC/Al a câte 10 comprimate filmate.

Condiții de păstrare:

A se păstra la temperaturi sub 25°C, în ambalajul original.

A nu se lăsa la îndemana şi vederea copiilor.

Nu utilizaţi Larofen 200 mg după data de expirare înscrisă pe ambalaj, după EXP. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.

Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să eliminaţi medicamentele care nu vă mai sunt necesare. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.
Alte medicamente cu substanța activă ibuprofenum:
Medicamente cu indicații asemănătoare cu Larofen 200 mg comprimate filmate(din aceeași clasă):
Dacă ați descoperit inexactități în prospectul Larofen 200 mg comprimate filmate vă rugăm să ne sesizați printr-un mesaj rapid de pe pagina de contact. Mulțumim anticipat!
Echipa ROmedic nu încurajează autotratamentul. Este foarte periculos să luați medicație fără indicația medicului. Nu există medicament "sigur", toate au efecte adverse, dintre care unele pot fi fatale. Prospectul medicamentului nu este suficient...există medicamente care pot fi nocive doar în anumite condiții, nespecificate pe prospect. ROmedic nu își asumă responsabilitatea asupra efectelor pe care acest site le are asupra vizitatorilor.
 
 
 
Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.